Pasaportumuz maalesef dünyadaki en güçlü pasaportlardan biri değil, ancak yine de vizesiz ya da çok az bir uğraş ile vize alarak 2020 itibariyle 100’ün üzerinde ülkeye seyahat edebililiyoruz. Yeni yıl itibariyle Türkiye vatandaşı olarak dünyada gidebileceğiniz vizesiz ülkeler hangileri? Detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

A’dan Z’ye bir sıralama olarak değil de, yakınlık ve konumlarına göre gruplar halinde bir sıralamanın daha yararlı olduğunu düşündük ve aşağıdaki şekilde bir liste ortaya çıktı. İçerisinde popüler kelimesi geçen listelerde tüm vizesiz ülkeleri sıralamaktansa, kayda değer ülkeleri sıralamayı tercih ettik, adı sanı duyulmamış ülkeler diğer kısmında.

Bir de özel durumu olan, vizeli olmasına rağmen hiç ya da çok az bir uğraş ile vize alabileceğiniz ülkeler var, onları da tablolarda özel durum açıklaması ile verdik. Liste güncellendikçe yazının ilk kısmına eklenecek.

Ayrıca pek çoğu Afrika Kıtasında olan Burkina Faso, Cibuti gibi uygulamada kapıda vize veren ülkeler var ancak uçakla gitmeyi düşünüyor iseniz uçağa binmeden vizeniz talep edileceğinden bu ülkeleri dahil etmedik. Eğer kara yoluyla gidecek iseniz sınırda alma ihtmailiniz olduğunu belirtelim.

Önemli Uyarı!

Son Güncelleme; 06.10.2020

Burada yer alan bilgilerin umuma mahsus pasaport hamilleri için olduğunu, her zaman güncel bilgiler içermeyebileceğini, bu bilgilerin sizler için ön hazırlık aşamasında yardım amaçlı olduğunu ve seyahat öncesi mutlaka güncel gereken şartları taşıyıp taşımadığınızı ziyaret etmek istediğiniz ülkenin resmi sitelerinden ya da Dışişleri Bakanlığımızın resmi internet sitesinden mutlaka teyit edilmesi gerektiğini özellikle hatırlatmak istiyoruz.Ortak geçmişimiz, bize yakın konumu ve sıcak kanlı insanlarıyla Balkanlar her daim cazibe merkezi olacak. Dünyayı gezmeye başlayan her gezgine ilk tavsiyemiz; bu küçük ama bir o kadar etkili coğrafyayı gezerek başlaması.

ÜlkeVizeÖzel Durum
ArnavutlukVizesiz90 Gün
Bosna Hersek Vizesiz 90 Gün
Karadağ Vizesiz 90 Gün
Kosova Vizesiz 90 Gün
Makedonya Vizesiz 90 Gün
Sırbistan Vizesiz 90 Gün

Balkanlar’ı gezmek için 10 Sebep! ,

Balkan Ülkelerinde Ulaşım!

Arnavutluk: Azımsanmayacak bir Türk nufüsü ve Türkiye’de pek çok Arnavutun ata yurdu olan ülkeye umumi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabilmektedir.

Bosna-Hersek: Balkanlar’ın Türk insanına karşı en sıcak ülkesi Bosna Hersek’i altı ay içerisinde 90 günü aşmamak üzere vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Yakın tarihinde sayısız acılar yaşamış olsa da sizi yemyeşil doğası, güzel yemekleri ve harika insanlarıyla kendisine hayran bırakacağınıza eminiz.

Karadağ: Balkanların en küçük ama belki de en güzel ülkesi Montenegro ya da bizdeki adıyla Karadağ ülkemiz vatandaşlarından altı ay içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla vize istemiyor.

Kosova: Avrupa’nın bu en yeni ülkesi altı ay içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla bizlerden vize istemiyor. Bir hafta sonuna sığdırılabilecek ülke için yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Makedonya: Balkanların diğer bir güzel ülkesi Makedonya bizlerden 90 güne kadar vize istemiyor. Pek çok Türkün de yaşadığı ülkede, Ohrid, Manastır ve Üsküp mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Sırbistan: Balkanlar’ın en büyük ve canlı ülkesi Sırbistan Türk vatandaşlarından son altı ay içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla vize istemiyor. Ülkenin başkenti Belgrad, aynı zamanda Balkanlar gece hayatının da kalbi.Yanı başımızda vizesiz komşularımız varken, dünyanın diğer ucuna gitmeyi biraz erteleyebiliriz sanırım. Komşularımız İran, Gürcistan ve Ermenistan ile birlikte, son zamanlarda birer birer vizeleri kaldıran Soydaşlarımız Eski Sovyet ülkeleri, gezginlere kısa süreli gezi planlarında yardımcı oluyor.

ÜlkeVizeÖzel Durum
Azerbaycan Vizesiz 90 Gün
Belarus Vizesiz 30 Gün
Gürcistan Vizesiz Pasaport dışında kimlikle seyahat imkanı-365 Gün
Ermenistan Vizeli Sadece hava yoluyla girişte vizesiz/ 21-90 Gün
İran Vizesiz 90 Gün
Kazakistan Vizesiz 30 Gün
Kırgızistan Vizesiz 90 Gün
Moğolistan Vizesiz 30 Gün
Moldova Vizesiz Pasaport dışında kimlikle seyahat imkanı-90 Gün
Özbekistan Vizesiz 30 Gün
Ukrayna Vizesiz Pasaport dışında kimlikle seyahat imkanı-90 Gün
Tacikistan VizeliE-Vize \ Duşanbe Havaalanı /3-7-14 Gün

Azerbaycan: Kardeş ülke Azerbaycan yakın bir zaman önce vizeleri tamamen kaldırdı. Neyse geç olsun ama güç olmasın. 90 gün süreyle ülkenin tadını çıkarabilirsiniz.

Belarus: Nam-ı Diğer Beyaz Rusya çok küçük ama bir o kadar da güzel bir ülke. Bölgede Rusya ile ilişkileri halen iyi olan nadir ülkelerden. Ülkeye 30 gün süreyle vizesiz olarak girebilirsiniz, ancak seyahat sigortası olmazsa olmaz şartları, gitmeden önce mutlaka yaptırdığınıza emin olun.

Gürcistan: Belkide Kıbrıs’tan sonra en çok ziyaret edilen komşumuz. Aramız o kadar iyi ki, ülkeye girmek için uzun zamandır değil vize, pasaporta bile ihtiyacımız yok. En uzun süre vizesiz seyahat edebileceğimiz ülke de kendileri oluyor, bu ülkede giriş-çıkış yapmadan tam tamına 365 gün kalabiliyorsunuz.

Ermenistan: Yine bize benzeyen ama aramızın biraz limoni olduğu komşumuz, açık sınır kapımız bile olmamasına rağmen, eğer hava yoluyla gelirsek bize kapıda vize veriyor. 21 gün vize 40.-USD, 90 gün vize ücreti 75.-USD. Vize alımı bir kaç günü bulabiliyor, önceden başvurulmasında yarar var.

İran: En fazla ön yargımızın olduğu ama bize çok benzeyen komşumuz İran’da 90 gün süreyle bizi vizesiz misafir ediyor. Dile kolay aramızdaki sınır tam 500 yüzyıl önce çizilmiş, her ne kadar zaman zaman karşı karşıya gelsek de, bize fazla bulaşmak istememişler.

İran tarihi, çoğrafyası ve sıcak kanlı, misafirperver halkı ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken ülkelerden biri. Üstelik Amerikalı ve İngilizlerin giremediği, ama sizin girebileceğiniz nadir ülkelerden biri, yazılarımıza mutlaka göz atın.

Kazakistan: Orta Asya’daki kardeş ülkeye Türk vatandaşları olarak 30 gün süreyle vizesiz olarak girebiliyoruz.

Kırgızistan: Yeni yeni turizme kapılarını açan Kırgızistan da bizlerden 90 güne kadar vize istemiyor.

Moğolistan: Türkiye’nin 2 katı yüz ölçümüne sahip Moğolistan’da sadece 3 milyon kişi yaşıyor. Ülke 30 gün süreyle pasaportumuza vize istemiyor.

Moldova: Avrupa’nın en fakir ülkesi Moldova’ya 90 gün süreyle vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz. Moldova’da sadece kimliğinizle seyahat edebileceğiniz ülkelerden.

Özbekistan: Bir diğer kardeş ülke olan Özbekistan bizlerden 30 gün süreyle vize istemiyor. Ancak 3 günden fazla kalınacaksa sıkı ikamet politikaları var, güncel durumları resmi sitelerinden kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Ukrayna: Yakınımızdaki en popüler rotalardan biri olan Ukrayna’ya son 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz olarak seyahat edilebilir. Üstelik Ukrayna bizden pasaport bile istemiyor.

Tacikistan: Ülkeye girişte vize olmakla beraber www.evisa.tj adresinden gerekli bilgiler doldurulup, gerekli belgeler eklenerek kolaylıkla alınabilmektedir. Vize ücretsiz ancak 5.-USD işlem ücreti talep ediliyor. Turist vizesi talepleri 3-7 ve 14 gün olmak üzere 3 farklı seçenekle karşılanıyor. Olası sorunların önüne geçmek için seyahate 2 hafta öncesinden başvurunun tamamlanması tavsiye ediliyor. Ayrıca ülkeye Duşambe Havaalanından giriş yapılıyor ise, varışta da elektronik vize mümkün.ÜlkeVizeÖzel Durum
Endonezya Vizesiz 30 Gün
Filipinler Vizesiz 30 Gün
Hong Kong Vizesiz 90 Gün
Japonya Vizesiz *Özel Durum
Kamboçya VizeliE-Vize \ 30 Gün \ 30.USD
Kore Vizesiz 90 Gün
Laos Vizeli 30 Gün \ Sınırda Vize \ 35.USD
Maldivler Vizeli 30 Gün \ Sınırda Vize \ Ücretsiz
Malezya Vizesiz 90 Gün
Nepal Vizeli Sınırda Vize \ 15-30-90 Gün \ 30-50-125.USD
Singapur Vizesiz 90 Gün
Sri Lanka Vizeli 30 Gün \ E-Vize ya da Sınırda Vize \ 20.USD
Tayland Vizesiz 30 Gün
Tayvan Vizesiz 30 Gün \ E-Vize ya da Taipei Havaalanı \ Ücretsiz

Endonezya: Dünyanın en kalabalık müslüman ülkesi olan ülkeye 30 güne kadar vizesiz olarak girebilirsiniz. 17 Binden fazla adadan oluşan ülkeyi kısa bir sürede hakkıyla gezebilmek gerçekten çok zor.

Filipinler: Yine bir adalar ülkesi olan Filipinler özellikle turkuaz rengi sahilleri ve dalış için cennet olan adaları ile meşhur.

Hong Kong Özel İdare Bölgesi: Her ne kadar Çin’e bağlı olsa da 2040’a kadar özel bir anlaşma ile anakaraya bağlı olan Hong Kong’a Çin’in aksine vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

Japonya: Uzak Doğu’nun en çok merak edilen ülkelerinden Japonya bizlerden 90 güne kadar vize talep etmiyor. Biraz pahalı bir ülke ama gidenler anlata anlata bitiremiyor. 01.10.2020 itibariyle Korona salgını öne sürülerek geçici olarak vizesiz girişleri kaldırıldı, ne zaman tekrar vizesiz girişe açılacağı belirsiz durumda.

Kamboçya: Ülkeye vize ile giriş mümkün olmakla birlikte 30.-USD karşılığı hava alanında alınabileceği gibi şuradaki site üzerinden 36.-USD karşılığı elektronik olarak da alınabilmektedir.

Kore Cumhuriyeti (Güney Kore): Dizileri kadar kendisi de güzel olan ülke biraz da Kora savaşında verdiğimiz desteğin de etkisiyle Türk vatandaşlarını çok seviyor. Kore’de 90 gün süreyle vizesiz olarak kalabilirsiniz.

Laos: Ülkeye giriş umumi pasaport sahipleri için vizeye tabi olmakla birlikte, 35.-USD karşılığı sınır kapılarından kolaylıkla alınabilmektedir.

Maldivler: Ada ülkesi genellikle balayı için tercih edilmekte ve 30 gün süre ile vizesiz misafir kabul etmektedir.

Malezya: Yine Asya’nın az sayıdaki müslüman ülkelerinden biri olan ülkeye 90 gün süreyle vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir.

Nepal: Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi olmakla birlikte sınır kapılarından ücretsiz olarak alınabilmektedir. Gerekli bilgiyi resmi sitesinden alabilirsiniz.

Singapur: Bir uçtan diğer ucuna sadece 45 km mesafe olan bu kuçük ülke Asya’nın en gelişmiş ülkelerindendir. 90 gün süreyle vizesiz olarak seyahat edilebilir.

Sri Lanka: Umumi pasaport sahipleri için vize yükümlülüğü bulunmakla birlikte sınır kapılarından ya da elektronik olarak alınabilmektedir.

Tayland: Dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerinden biri olan bu turizm cenneti 30 gün süreyle Türk vatandaşlarından vize istememektedir.

Tayvan: Çin ile sorunlar yaşayan ada ülkesi 30 gün süreyle vizesiz olarak ziyaret edilebilir.ÜlkeVizeÖzel Durum
Arjantin Vizesiz 90 Gün
Bolivya Vizesiz 90 Gün
Brezilya Vizesiz 90 Gün
Guatemala Vizesiz 90 Gün
Kolombiya Vizesiz 90 Gün
Kosta Rika Vizesiz 90 Gün
MeksikaVizeliE-Vize\Havaalanında Başvuru\Bazı ülke vizesine sahip olmak-30 Gün
Paraguay Vizesiz 90 Gün
Peru Vizesiz 90 Gün
Şili Vizesiz 90 Gün
Uruguay Vizesiz 90 Gün
Venezuella Vizesiz 90 Gün

Arjantin: Güney Amerika’nın bu güzel ülkesini gezmek için 90 güne kadar vize gerekmemektedir. Tangosu ile olduğu kadar, Güney Kutbuna gitmek isteyenler için de güzel bir destinasyon, üstelik ülkenin son dönemde içinde bulunduğu dar boğaz, bizler için ülkeyi daha da cazip hale getiriyor.

Bolivya: Türk pasaportu sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Brezilya: Güney Amerika’nın ispanyolca konuşulmayan tek ülkesi Brezilya Türk vatandaşlarını 90 güne kadar vizesiz olarak ağırlamaktadır.

Guatemala: Ülkeye 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Kolombiya: Türk vatandaşları, ülkemize oldukça benzeyen bu sıcak Güney Amerika ülkesine 90 gün süreyle vizesiz olarak ziyaret edebilmektedirler. Türk Hava Yolları’nın da bu ülkeye direk uçmaya başladığını hatırlatalım.

Kosta Rika: Ülke komşuları gibi benzer bir politika izleyek ülkemiz vatandaşlarından 90 gün süreyle vize talep etmemektedir.

Meksika: Amerika’nın pek anlaşamadığı komşusunu ziyaret etmek için vize gerekmekle birlikte, şuradaki internet sitesinden kolay bir şekilde alınabilmektedir. Ayrıca Schengen Bölgesi ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Birleşik Krallık (İngiltere ve Kuzey İrlanda) geçerli çok girişli vizeniz varsa ya da bu ülkelerde daimi oturma izni sahibiyseniz elektronik vize almanıza da gerek bulunmamaktadır.

Paraguay: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Peru: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Şili: Kuzeyden güneye 4300 km’lik garip bir sınır çizgisine sahip ülkeye 90 gün süreyle vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

Uruguay: 90 gün süreyle vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

Venezuella: Son zamanlarda oldukça sarsıntılı günler geçiren ülkeye 90 günü aşmamak şartıyla vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz.ÜlkeVizeÖzel Durum
Bahreyn Vizeli E-Vize \ 30 Gün
Güney Afrika Vizesiz 30 Gün
Fas Vizesiz 90 Gün
Filistin Vizesiz İsrail Vizesi gerekli
Kenya Vizeli E-Vize
Kuveyt Vizeli Kapıda Vize \ Ücretsiz
Lübnan Vizesiz 90 Gün
Suriye Vizesiz 90 Gün
Tunus Vizesiz 90 Gün
ÜrdünVizeliKapıda Vize – 90 Gün

Bahreyn: Ülkeye seyahat vize gerektiriyor olmakla birlikte elektronik olarak alınabilmektedir. Vize süresi 30 gün süreyle sınırlıdır. 60 günlük vize için 135.-USD, 90 günlük vize için 270.-USD ödenmesi gerekmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti: Umumi pasaport sahibi vatandaşlarımız vizeye tabi olmakla birlikte, ülkeye girişlerinde sınır kapılarından ücretsiz olarak alabilmektedirler.

Fas: Kuzey Afrika’nın bu en egzotik ülkesi 90 güne kadar olan seyahatlerinden vize istememektedir.

Filistin: Vatandaşlarımıza vize uygulamamakla birlikte, ülkeye girmek için İsrail ya da Mısır vizesine sahip olunması gerekmektedir.

Kenya: Ülke Türk pasaportu sahiplerinden vize istemekle birlikte, internet sitesinden yapılan başvuru sonrası elektronik vize verebilmektedir. Diğer ülkelerin elektronik vize uygulamalarına nazaran daha yavaş ve problemli süreçler içerdiğinden, seyahatten en azından 1 hafta önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Kuveyt: Ülkeye giriş vizeye tabi olmakla birlikte sınır kapılarından ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

Lübnan: Yemekleri ve trafiği ülkemize çok benzeyen ancak biraz pahalı bu orta doğu ülkesi 90 gün süreyle vatandaşlarımızdan vize talep etmemektedir. Gezi yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Suriye: Son 10 yıldır sorunlar yaşayan Suriye orta doğunun en güzel rotalarından biriydi. Tekrar kendine gelmesi zaman alacaktır, ancak olur da işler yoluna girerse şu an uygulamada 90 gün süreyle ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Tunus: 90 gün süreyle vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Ürdün: Tarihi Petra antik kenti ve bedevilerin evi Wadi Rum ile bilinen bu küçük orta doğu ülkesi 90 gün süreyle vizesiz olarak ziyaret edilebilir. Ürdün ile ilgili yazılarımız;ÜlkeVizeÖzel Durum
Antigua Barbuda Vizesiz 90 Gün
Bahamalar Vizesiz 180 Gün
Bağımsız Samoa Vizesiz 90 Gün
Barbados Vizesiz 180 Gün
Belize Vizesiz 90 Gün
BeninE-Vize30-90 Gün
Bostvana Vizesiz 90 Gün
Brunei Vizesiz 30 Gün
Dominik Cumhuriyeti Vizeli Kapıda Vize-30 Gün
Dominika Vizesiz 21 Gün
Ekvator Vizesiz 90 Gün
El Salvador Vizesiz 90 Gün
Esvatini Vizeli Kapıda Vize \ Ücretsiz \ 30 Gün
Fiji Vizesiz 90 Gün
Gana Vizesiz 90 Gün
Haiti Vizeli Kapıda Vize \ Ücretisiz \ 30 Gün
Honduras Vizesiz 90 Gün
Jameika Vizesiz 90 Gün
Komorlar Birliği Vizeli Kapıda Vize
Liberya Vizesiz 90 Gün
Madagaskar Vizeli Kapıda Vize
Makao Vizesiz 30 Gün
Maritus Vizesiz 30 Gün
Namibya Vizeli Kapıda Vize \ 77.USD \ 90 Gün
Nikaragua Vizesiz 90 Gün
Palau Cumhuriyeti Vizesiz
Sao Tome ve Principe Vizesiz 15 Gün
St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis Vizesiz 90 Gün
St.Lucia Vizesiz 90 Gün
Sudan VizeliKapıda Vize \ 105.USD \ 90 Gün
Tonga Vizesiz 30 Gün
Trinidad-Tobago Vizesiz 30 Gün
Tuvalu Vizesiz 30 Gün
Uganda Vizesiz 90 Gün
Vanuatu Vizesiz 30 Gün
Zambiya Vizesiz 90 Gün

Antigua-Barbuda: Ülkeye 90 gün süreyle vizesiz olarak girilebilmektedir.

Bahamalar: Karayiplerdeki ada ülkesi Türkiye vatandaşlarından 180 güne kadar vize istememektedir.

Bağımsız Samoa: Büyük Okyanusdaki adalar topluluğu 90 gün boyunca vizesiz ziyaret edilebilmektedir.

Barbados: Vizesiz seyahat süresi 180 gündür.

Belize: Orta Amerika’da bulunan ülke 90 gün boyunca vizesiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Benin: Umumi pasaport sahipleri vizeye tabi olup, e-vize başvuru yapılarak gerekli belgelerin temini ile birlikte ülkeye kolaylıkla girilebilmektedir. 30 gün tek girişli vize ücreti 50.-EUR, 90 günlük çok girişli vize ücreti 100.-EUR’dur. Başvruru şartları için şuradaki site üzerinden gerekli bilgiler temin edilebilir.

Botsvana: Güney Afrika ülkesi Bostvana bir yıl içerisinde 90 günü aşmamak üzere vizesiz seyahat olnağı sunmaktadır.

Brunei: resmi adı Brunei Barış Ülkesi olan 400 bin kişilik nufüslu küçük ülkeye 30 gün süreyle giriş yapılabilmektedir.

Dominik Cumhuriyeti: karayiplerdeki ada ülkesi vizeye tabi olmakla birlikte havalimanında 30 gün süre ile vize alınabilmektedir.

Dominika: Sadece 75 Bin kişinin yaşadığı bu ülkeyi ziyaret etmek isterseniz 21 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Ekvator: Güney Amerika ülkesi 90 gün süreyle vizeden muaftır.

El Salvador: Guatemala ve Honduras’a komşu olan ülke 90 güne kadar ülkemiz vatandaşlarından bize istememektedir.

Esvatini: Eski adı Svaziland olan ülke 30 güne kadar vize talep etmemektedir.

Fiji: Umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Haiti: Amerika’ya yakın konumdaki Haiti’ye vize gerekmekle birlikte, ülkeye girişte hava alalında 10.-USD karşılığı alınabilmektedir. Bu ülkede farklı bir uygulama olarak çıkışta da 15.-USD çıkış harcı ödenmesi gerekmektedir.

Honduras: Güney Amerika ülkesi 90 gün süreyle vize talep etmemektedir.

Jamaika: Ülke Türk vatandaşlarından 90 günlük ziyaretleri için vize talep etmemektedir.

Komorlar Birliği : Hint okyanusunda 1 milyon kişinin yaşadığı ada ülkesinin vize uygulaması olmakla birlikte, ülkeye girişte hava alanından ücretsiz olarak alınabilmektedir.

Madagaskar: Bir üstteki komşusu Komorlar gibi vize uygulaması olmakla birlikte, ülkeye girişte sınır kapılarından ücretsiz olarak alınabilmektedir.

Makao Özel İdare Bölgesi: Eski bir Portekiz sömürgesi olan kumar cenneti ülke 30 gün süreyle vizesiz.

Mauritius: Balayı lokasyonu arayanların ilk tercihlerinden olan ülkeye 30 gün süreyle vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

Namibya: Ülkeye vizesiz olarak girmek mümkün olmamakla birlikte, şu adresten indirilebilecek dökümnaların tamamlanması ve 77.-USD harç ödenmesi koşuluyla elektronik olarak ya da ülkeye girişte temin edilebilmektedir.

Nikaragua: 90 gün süreyle vizesiz seyahat imkanı vermektedir.

Palau Cumhuriyeti: Sadece 20 Bin kişinin yaşadığı küçük ada ülkesi 180 gün süreyle vize istememektedir.

Sao Tome ve Principe: Ada ülkesi 15 gün süreyle vizeden muaftır.

St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis: 90 gün süreyle vizeden muaftır.

St. Lucia: Umuma mahsus pasaport sahipleri 42 gün süreyle vizesiz seyahat edebilmektedir.

Sudan: Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabi olmakla birlikte, 30 güne kadar vizeler 105.-USD karşılığı Hartum Havaalanından giriş yapılmak kaydıyla gelişte alınabilir.

Tonga: Türk vatandaşları 30 güne kadar seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilmektedir.

Trinidad-Tobago: 30 güne kadar vizesiz seyahat edilebilir.

Tuvalu: İnternet sitelerindeki tv.uzantısının sahibi olan ülkeyi görmek isterseniz 30 güne kadar vize almanıza gerek bulunmuyor.

Uganda: Türk pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftırlar.

Vanuatu: Ülke 30 gün süreyle vizesiz olarak ziyaret edilebilir.

Zambiya: Ülkeye giriş vizeli olmakla birlikte resmi sitesinden elektronik olarak kolay bir şekilde vize alınabilmektedir.

                        

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

1 YorumYorum Yaz

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: