Seyahat ettiğimiz şehirlerle ilgili uzun uzun yazılar yazıyoruz. Ama bu uzun yazılarda temelde bir kaç soruya cevap veriyoruz. Biz de gezginlerimize bu soruları soralım, onlar da kısaca yanıtlasınlar diye düşündük. New York ile ilgili sorularımıza bu kez Başak, nam-ı diğer Aşına Buyruk cevap veriyor. Takip etmek için instagram adresi; https://www.instagram.com/doganbasak/

Aşına Buyruk Kimdir?

Merhaba, ben Başak.

Benim için seyahat gideceğim yere bilet aldığımda başlar. Bu andan itibaren gideceğim yerle ilgili araştırmalarımda kitaplar okuyup, filmler/belgeseller izleyerek genel bir fikir elde ederim. Daha sonra da ayrıntılı olarak gezilecek yerler, yenecek yemekler, ulaşım ve konaklama konusunda bana yardımcı olabilecek yazıları belirlerim.

Bu araştırmalarım sonucu kafamda belli bir şehir imgesi belirir. Seyahatim dönüşü ne bekliyordum, ne gördüm diye kendime sorarım. Zamanla, bir şehre gitmeden kafamda oluşturduğum imgeden farklı bir yerle karşılaştığımı hissetmeye başladım. Bu sebeple de gezdiğim yerleri kendi bakış açımla olumlu/olumsuz her yönüyle aktarmaya karar verdiğim için yazma işine koyuldum.

Aşına Buyruk’ta bir şehirde gitmediğim hiçbir yer veya yemediğim hiçbir şey hakkında yorum yapmamaya çalışıyorum. Gittiğim yerleri ve yediklerimi ise detaylıca tarif ederek tecrübelerimi aktarıyorum. New York’ta da bu doğrultudan sapmadan deneyimlerimi paylaştım.

New York’ta size ilginç gelen, daha önce görmediğiniz neydi?


New York’ta inanılmaz boyutta şekerli içecek tüketimi var. Sokakta yürürken bir elde telefon diğerinde çanta ve kol altında içecek taşıyan çok kişi gördüm. Daha da ilginci şimdiye kadar bu kadar büyük boyutlarda içecek kutularına hiç bir yerde rastlamadım. Neredeyse 1 litrelik plastik bardaklarda şeker yüklü içecekleri günün her anı her yerde (metroda bile) tüketiyorlar.


Bir de Central Park’ta çok ilgimi çeken bir kuralla karşılaştım. Gölde balık tutmak serbest. Ancak, suyun ekolojik dengesinin sağlanması için tutulan balığı anında oltadan alıp göle bırakma zorunluluğu var. Central Park bunun gibi çok sıkı kurallarla yönetiliyor.


New York’un sevdiğiniz yönü neydi?


Şehir planlamasını çok sevdim. Izgara sistemi dedikleri cadde ve sokakların birbiriyle dik kesiştiği 200 yıllık bir düzen var. Caddeler, sokaklar öyle düzenli bir yapıda ki kaybolmak neredeyse imkansız.

Sadece bir iki kuralı bilmek yeterli. ‘Street’ (sokak/cadde) birbirine paralel şekilde güneyden kuzeye doğru artıyor. ‘Avenue’ (geniş cadde/bulvar) numaraları ise doğudan batıya artarak sokaklarla dik olarak kesişiyor. Harita kullanmadan da tüm şehri gezip başladığınız noktaya geri gelebilirsiniz.


New York’un sevmediğiniz yönü neydi?


New York, metro ağı yönünden dünyanın sayılı şehirleri arasında fakat istasyonlar ve metrolar çok kirli. Sanki metro ilk yapıldığından beri hiç temizlik yüzü görmemiş. Hatta gitmeden önce okuduğum bazı yabancı kaynaklarda, ‘metroda raylara dikkatli bakarsanız fare ve böcek görme olasılığınız çok yüksek’ diye yorumlar okumuştum. Kendi gözümle böcek veya fare görmedim ama onlar için epey elverişli bir ortam olduğunu söyleyebilirim.


New York’da nereyi gezip görmeden gelmeyelim?


New York deyince akla ilk gelen tüm övgüleri hak eden Central Park’ı ve simgeleşmiş Özgürlük Heykeli’ni görün. Hemen her Amerikan filminde rastladığımız Brooklyn Köprüsü’nden bir kere yürüyerek geçin. Ama bence New York’u gezdim diyebilmek için turistik noktalar yetmez, Afro-Amerikan kültürün yaygın olduğu Harlem’in ara sokaklarını da keşfetmek lazım.


New York’da neyi yemeden içmeden dönmeyelim?


Bu soruya hiç düşünmeden yanıt verebilirim, New York’tan Katz’s Deli’de Pastrami Sandviç yemeden dönmeyin! Uzun saatler çeşitli odunlarla tütsülenmiş lokumdan öte tandır etini hardal sos ile birlikte çavdar ekmeği arasında servis ediyorlar, tadı enfes. Bugüne kadar yediğim en iyi sandviç.
Bunun dışında çok yaygın tükettikleri hamburgeri ve New York stil dilim pizzayı alıp yakınlarda bir parkta çimlere serilerek yemeyi de ihmal etmeyin.


Tabii ki lezzetler bunlarla sınırlı değil, daha fazlası için yazıma beklerim.


New York’da kaç gün geçirdiniz, bize kaç gün önerirsiniz?


8 gün kaldım. New York’u tanımak, önemli yerlerini ziyaret etmek için 7-8 gün ideal süre diyebilirim. Daha kısası da sıkıştırılmış bir program ile olur. Fakat kıtalar arası bir yolculuk yaptıysanız en az 1 hafta buranın tadını çıkarmanızı öneririm.

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: