Uzun yıllardır gitmek istediğim ancak bir türlü başaramadığım Endonezya gezisini en sonunda yapıyorum. Asya’da ki en büyük ve en etkileyici ülkelerden biri olan Endonezya 17 Binden fazla adadan oluşuyor. Ülkede 250 Milyondan fazla insan yaşıyor. Endonezya hikayem için instagram‘dan takip etmeyi unutmayın.

 

Endonezya Nerede?

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Endonezya coğrafi olarak çok büyük bir alana yayılmaktadır. Ülke batı sınırlarını Malezya ve Singapur ile paylaşırken, doğuda Papua Gine’ye kadar uzanır.

İrili ufaklı 17 Binden fazla adadan oluşan ülkede en büyük ve önemli beş ada; Sumatra, Borneo, Cava, Selebes ve Yeni Gine’dir. Ancak ülkenin kalbi Cava’da atar. Başkent Jakarta ve nufusün büyük bölümü bu bölgededir. Biz de gezimizde Cava bölgesine yoğunlaşmış olacağız.

Neden Endonezya?

Tarih; Endonezya’nın geçmişi 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Ülke uzun yıllar boyunca, özellikle de okyanus geçiş yolları üzerinde bulunması sebebiyle, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, pek çok devlet tarafından da kontrol edilmek istenmiştir. Doğal sonuç olarak tarihi açıdan oldukça doyurucu bir miras bugünlere ulaşmıştır.

Coğrafya; Okyanus kıyısında  bulunan ülke binlerce adadan oluştuğu için, coğrafi olarak da pek çok güzellik sunmaktadır. Yağmur ormanları, kahve ve pirinç tarlaları, dalış için uygun kıyılar, şnorkel dalışları için uygun resifler, aktif volkanlar hepsi farklı deneyimler yaşamak isteyen gezginleri bu ülkeye çekmektedir.

İnsan; Ülke o kadar çeşitli yapıdadır ki, 300’den fazla farklı kimlik ve 250’den fazla yerel dil konuşulur. Nufusün %85’i mülüman olmakla birlikte, budizm, hinduizm, hristiyanlık ve putperestlik vb inançlar da geniş yer bulur. Sadece bu çeşitlilik bile ülkeyi ziyaret etmek için yeterli bir sebep teşkil eder.

Yanardağlar; Yukarıda kısaca bahsettik ama dünyada yanardağları görebileceğiniz Endonezya kadar uygun ülke çok az bulunmaktadır. Çoğu sönmüş vaziyette 150’dan fazla volkan bulunmaktadır. Volkanlar genellikle Cava adası üzerinde konumlanır. İçlerinde halen aktif yanardağlar bulunmakta ve günlük turlarla bu dağlara seyahat edilebilmektedir. İçlerinden en bilinenleri, Merapi, Tambora, Krakatau, Sinabung ve Bromo olarak sayılabilir.

Endonezya’ya Ne Zaman Gidilir?

Ekvator çizgisi üzerinde bulunan ülkede yıllık sıcaklıklar yıl içerisinde 20-35 derece aralığındadır. Yağışlı ve kuru olmak üzere temel olarak iki mevsimin bulunduğu ülkede tüm yıl ziyaret için uygun olmakla birlikte, daha az yağışın düştüğü, Haziran-Eylül arası aylar yüksek sezon olarak nitelendirilir. Kasım-Nisan arası aylar yağışların en çok olduğu aylardır. Yine de sizin bulunduğunuz dönemde hiç yağış olmayabileceği gibi, yaz aylarında yağışlı bir döneme de denk gelebilirsiniz.

 

Rota?

Devasa büyüklükteki bir ülkeyi hakkını vererek gezmek aylarınızı alacaktır. Ancak pek çoğumuz bir kaç haftalık izinlerimizde gezebildiğimizden, ben de 2 haftada daha fazla yer görebileceğim Cava adası üzerinde bir rota planladım.

 

 

Ülkedeki ilk durağım Jakarta olmakla birlikte, hava alanından çıkmadan Yogyakarta’ya uçacağım. Ülkenin başkentinde 10 milyondan fazla insan yaşıyor ve trafik inanılmaz boyutlarda. Turistik olarak da pek fazla albenisi bulunmadığından, vakit kaybetmemek adına burayı bu seferlik pas geçeceğim.

İlk durağım Yogyakarta olacak. Burası Endonezya’nın kültür başkenti olarak biliniyor. Burası dünyanın en eski hindu tapınaklarına ev sahipliği yapan yeri. Çan şeklindeki meşhur tapınakları hatırlayacaksınız. Ayrıca dünyanın en büyüklerinden olan Jonblong Mağarası, turlarla yaklaşık 3 günde tırmanabileceğiniz Merapi Yanardağı da burada. Burası için 3 gün planladım.

Bir sonraki durağım Surabaya olacak. Burası için de yaklaşık 3 gün ayırdım. Buraya gelmemin tek sebebi, Bromo dağını görebilmek. Burası yaklaşık 2500 metre yüksekliğinde aktif bir yanardağ. Tırmanışı en kolaylardan biri olduğu için burayı seçtim. Özel turlarla 150-200 USD vermeniz gerekiyor, ancak ben yakındaki bir köye giderek tek başıma yapmaya çalışacağım.

Son durağım ise Lombok-Bali olacak. Burası daha çok dalış ve şnorkel turları ağırlıklı olacak. Buraya da yaklaşık 1 hafta ayırdım. Bali daha çok balayı adası olarak biliniyor. Sahilde yatarak zaman geçirmeyi sevenlerin tercihi, ancak çok daha fazlasını da sunuyor. Lombok’taki Gili Adaları, Ubud’taki pirinç tarlaları, köy ve orman yürüyüşleri, ayrıca şelale turları burada yapmak istediklerimden.

Tavsiyelerinize açığım. Gezi sonunda detaylı yazılarda görüşmek dileğiyle…

 

 

                                    

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Yorum 5'siYorum Yaz

   • 1 hafta az gelecek ama tadını çıkarın her günün 🙂 size tavsiyem mutlaka bir motor kiralayıp adayı baştan sona öyle gezin. Günlük 50bin IDR civarı birşey. Tek sorun trafik soldan onada alışırsınız 🙂

 • Mesut merhaba,
  Çok güzel bir rota olmuş.Ağustos ayında çok benzer bir rota bende uygulayacağım.
  Benim rotamda Yogyakarta’dan kara yolu ile devam edip Bali adasına Feribot ile geçme var.
  Planım 15 gün, zamanım kalırsa Komodo adasına da gitmeyi planlıyorum.
  Sana şimdiden iyi seyahatler,

  • Merhabalar,

   Az önce döndüm, Bali kısmı hariç çok güzel bir gezi oldu. En güzel kısmı da Bromo Yanardağı oldu diyebilirim. Şu anki aklım olsa Bali’ye sadece 1-2 gün ayırır ya da direk es geçer, Lombok veya Komoda’da daha fazla zaman ayırırdım. Ama aklımda Endonezya gezisinin devamı var, oralara daha fazla zaman ayırmayı düşünüyorum.

   Size de şimdiden iyi yolculuklar.

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: