Priştine Avrupa’nın en genç üyesi Kosova’nın başkenti ve ülkenin kalbi. Yaklaşık 450 bin kişinin yaşadığı bu şehirde gezilip, görülmesi gereken yerleri sizler için sıraladık.

Kosova hakkında diğer yazılarımızı okumak için;

Kosova Gezi Notları

Prizren Gezilecek Yerler

1-Newborn Anıtı

İçinizden bazılarını duyar gibi oluyorum. Görülmeye değer mi ki? Ancak Priştine o kadar ufak ki, burasını bulmak için özel bir çaba göstermenize gerek yok, zaten önünden geçeceksiniz. Bu anıt Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettiği 17 Şubat 2008’de açılmış. Her yıl o yıl belirlenen temaya göre farklı şekilde dekore ediliyor. En azından her sene değişmesi güzel, siz gittiğinizde aynı harfleri ve stili değil de farklı bir anıt göreceksiniz.

 


This photo of Newborn Monument is courtesy of TripAdvisor

 

2-Bill Clinton Heykeli

Kosova’yı ilk tanıyan devletlerden biri Amerika, bağımsızlık ilanından bir gün sonra desteğini açıklamış. Ayrıca hepimizin takdir edeceği sebeplerden Amerika’nın ülkenin bağımsızlığını tanıması, Kosovalıların işlerini de oldukça kolaylaştırmış. Haliyle Kosovalılarda bunun karşılığını vermişler. Halen pek çok Amerikan şirketi ve okulu Kosova’da faaliyet gösteriyor. Durum böyle olunca, dönemin başkanı Clinton da bundan nasibini almış.


Bu Bill Clinton Statue fotoğrafı TripAdvisor’ın izniyle kullanılmıştır

3-Tereza Bulvarı

İstanbul için Taksim ne ise, Tereza Bulvarı Priştine için o. Başkentin kalbi, restoranlar, kafeler, eğlence mekanları, oteller en pahalı evler, bu cadde etrafında sıralanmış. Priştine’de görülmesi gereken pek çok cami ve kilise de bu cadde üzerinde. Tereza da kim diye sorarsanız, Şu Arnavutlar ve Makedonların bir türlü paylaşamadığı, Nobel barış ödülü de olan, Arnavut Katolik rahibenin ta kendisi. Asıl isminin Gonca Boyacı olduğunu düşünürsek, Makedonların iddiası pek doğru olmayabilir. Ancak doğduğu yer, bugün için Makedonya sınırları içerisinde kalıyor sanırım, o yüzden durum biraz karışık.

4-Kosova Ulusal Kütüphanesi

Burası müzenin sahip olduklarından çok mimarisiyle ün yapmış bir yer. İlginçtir, pek çok kişi bu yapıyı çirkin bulurken, pek çok kişi de mimari olarak beğeniyor.  Açıkçası ben beğendim.

1974 yılında Hırvat mimar Andrija Mutnjakovic tarafından tasarlanmış. Kütüphanenin çatısı 99 tane küçük kubbeden oluşuyor. İçerisinde 400 kişilik okuma salonunun bulunduğu giriş bölümü dahil, toplamda 3 kattan oluşuyor. İsterseniz dışarıdan bakabilir, isterseniz de içeriye girebilirsiniz.

 

 

5-Priştine Gece Hayatı

Priştine’de gece hayatının pek hareketli olduğu söylenemez. Akşamları güzel bir yemek yiyip, biraz eğlenmek istiyorsanız en uygun mekanlar, Fehmi Agani, GFaribaldi ve Tereza Caddesi üzerinde. Bize en çok tavsiye edilen mekanlar, Soma Book Station ve Taverna Tirona idi.  Tereza Caddeesinin bir alt ve üst sokakları, biraz Taksim’in arka sokaklarını andırıyor. Kendi zevkinize uygun bir yer bulacağınıza eminim. Müzik için bir kaç küçük club olduğunu da belirtelim. En bilinenleri Zanzi Bar ve Bab Club.

6-Ayı Barınağı Ziyareti

Priştine’deki ayı barınağı Mramor Köyü yakınlarında. Burası ayıların doğal ortamlarında tutulduğu, ancak yine de bir nevi hayvanat bahçesi niteliğinde bir yer. Şehir merkezinden uzaklığı yaklaşık 6-7 km, buraya kendi imkanlarınızla ulaşmak için öncelikle Gjilan otobüslerine binmeniz gerekiyor. İneceğiniz yer Delfina Benzin istasyonu. Oradan da yaklaşık 3 km bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ben bu kadar uğraşamam derseniz, taksi ücretleri o kadar pahalı değil Priştina’de.

 

7-Etnoloji Müzesi

Kosova’da müze anlamında pek fazla seçeneğiniz yok. Kosova’nın tarihi, kültürü hakkında detaylı bilgi almak isterseniz en iyi seçeneklerden biri Priştine’deki etnoloji müzesi. Müze 18. Yüzyıldan kalma bir Osmanlı evi, ev Emin Gjikolli ailesine ait. 2002 yılı itibariyle ziyarete açık ve içerisinde Kosova’nın Osmanlı dönemine ait pek çok eseri sergileniyor. İçlerinde dönemin kıyafetleri, silahları, yaşam tarzını gösteren eşyalar, el yapımı süs eşyaları, çanak-tabak, müzikal enstrümanlar gibi pek çok eser bulunuyor.

This photo is courtesy of TravelMagma

8-Fatih Camii

Fatih Sultan Mehmet’in bu toprakları fethettiği 1461 yılı tarihli bu cami, şehirdeki Osmanlı dönemi izlerinden en belirgini. Avusturya-Maceristan İmparatorluğu döneminde kiliseye dönüştürülen yapı, yıllar içerisinde pek çok badireler atlatmış. En son bugünkü halini II.Dünya Savaşı’ndan sonra almış.

This photo of Fatih Mosque is courtesy of TravelMagma

9- Germia Parkı

Germia Parkı şehrin en büyük ve görülmeye kayda değer parkı. Şehre yaklaşık 5 km uzaklıktaki bu alan, Priştinelilerin sabah koşuya, ya da aileleri ile piknik yapmaya çıktıkları bir alan. Üzerinde insan yapısı yerlere fazla izin verilmemiş. Bir yürüyüş yolu orman içerisinden toprak bir yol olarak ilerlerken, diğer yürüyüş yolu ise betondan yapılmış. Yürüyüş yolunun sonunda yüzden fazla kişiyi ağırlayabilecek büyüklükte bir kafe-restoran var. Yorgunluğunuzu atmak için birebir.

10-Sultan Murat Türbesi

Priştine’de Osmanlıdan kalan ve görülmesi gereken diğer bir eser de Sultan Murad Han Türbesidir. I. Kosova Meydan Muharebesinde, Osmanlının savaşı kazanmasına rağmen, rivayete göre savaş alanını gezerken Sırp Miloş Obiliç tarafından bıçaklanarak şehit edilmiştir. Savaşta hayatını kaybeden tek Osmanlı Sultanı’dıer. İç organlarının gömülü olduğu türbe, Priştine-Miroviçe yolunun 6 km’sinde konumlanmaktadır. Türbe, 14. yüzyılda inşa ettirilmiş olup, pek çok restorasyondan geçmiştir.

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: