Kosova Balkanların en garip ülkesi olabilir. Balkan turlarında da en kısa süreler Kosova için ayrılır. Ülke her ne kadar küçük olsa da yine de yapılacak, görülecek pek şey barındırıyor. Sizler için en önemlilerini burada paylaşmak istiyoruz.

1- Sinan Paşa Camisi

 

Şehirdeki en önemli Osmanlı eserlerinden olan caminin inşa yılı 1615, dönemin Bosna Valisi Sinan Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Yıllar içerisinde tadilata ihtiyaç duyan cami en son TİKA’nın çalışmaları sonucu 2007 yılında yeniden restore edirek bugünkü halini almış. Prizren fotoğraflarımızda gördüğümüz cami, oldukça küçük ama bir o kadar şirin. Etrafında bol bol turlar göreceksiniz, aralarına karışarak cami ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

 

2-Prizren Kalesi

 

Şehrin eteklerine kurulduğu Şar dağlarının üzerinde bulunan kale, şehir merkezinden yaklaşık 600 metre kadar yükseklikte. Yerel dilde Kalaja, yabancı kaynaklarda ise “Kalaja Fortress” ya da “Prizren Castle” olarak geçiyor  Kalenin geçmişi 4. Yüz yıla kadar gidiyor. Bizans zamanında inşa edilen yapi, Osmanlı’nın buraları ele geçirmesi ile birlikte, bugünkü halini alıyor.

Kosova bağımsızlığını ilan ettikten sonra ilk elden geçirilen yerlerden biri burası. Şehir merkezinden buraya çıkabilmek için Sinan Paşa camiinin her iki yanında bulunan sokaklardan birini kullanabilirsiniz. Yazı tarihi itibariyle kaleye giriş ucretsizdi. Yaklaşık 10-15 dakika süren, biraz yorucu bir yürüyüşten sonra kaleye varılıyor. İçerisinde restore edilmiş bir bina, üzerine çıkılabilen surlar ve kalenin tarihini anlatan tabelalar mevcut. Surların kenarlarında ön kısım hariç korkuluk yok, dikkatli olmakta fayda var. Prizren’i yukarıdan görebilmek için en güzel nokta burası.

 

3-Şar Dağları Ulusal Parkı

 

Şar dağları ülkenin en yüksek noktası ve Makedonya ile beraber paylaşılıyor. Prizren’den özel araçlarla ya da günü birlik turlarla gelinebilir. Ancak burasının esas ününü Avrupa’daki en uzun yürüyüş rotalarından biri olmasından alıyor. Özel firmalar bir kaç gün süren kampli yürüyüş turları düzenliyor. Bu tarz etkinliklerle ilgileniyorsanız ” Shar Mountain Trail“olarak arama yaparak ilgili firmalara ulaşabilirsiniz.

 

4-Holy Savior  Kilisesi

 

Sırp Ortodoks Kilisesi. Kilisenin geçmişi 1300’lü yıllara uzanıyor. Prizren kalesine çıkarken sağ tarafta göreceksiniz, kaleden de güzel bir görüntü sunuyor. 90’lardaki Sırp Kosova savaşında oldukça ciddi hasar almış, halen restorasyon çalışmaları devam ediyor.

 

 

5-Bistriça Nehri ve Taş Köprü

 

Şehirde en güzel fotoğrafları çekip, en keyifli yürüyüşlerinizi yapabileceğiniz yerleri, Bistrica nehri etrafında bulacaksınız. Şar dağlarından doğarak Prizren’i ikiye ayıran nehir, Prizren’e adeta hayat veriyor. Etrafında yürüyüş için uygun yerler olmakla birlikte, yolu arabalarla da paylaşıyorsunuz. Taş köprü, bir şeyler yeyip içebileceğiniz kafeler, Sinan Paşa camisi, hepsi nehrin etrafında.

 

6-Prizren Yemeklerini Tadmak

 

Zaten burayı seyahat planınıza dahil ettiyseniz, Kosova’nın yemeklerinin önemini biliyorsunuz demektir. Yemekleri et ve hamur işi ağırlıklı, porsiyonlar fazlasıyla büyük ve fiyatlar oldukça uygun. Denemenizi tavsiye ettiklerimiz:

 

 

Pljeskavica: Devasa bir köfte, genellikle içerisine eriyen bir çeşit koyuyorlar. Biraz maydanoz, biraz baharat ve bolca soğan. Denemeden gelmeyin.

Peja Birası : Alkolün bol tüketildiği bir ülkede yerel birayı tatmak isterseniz bu birayı deneyebileceğiniz. Kendilerine oldukça güveniyorlar.

Palacinka: Arnavut akrabası olanlar bu kelimeyi daha önce duymuş olabilirler, ben duymuştum en azından. Bir tür tatlı krep bu. Genelde seyyar satıcılarda satılıyor.

Trileçe : Bu tatlıyı bilmeyenimiz kalmadı malum, ancak yine de kaynağında tatmak isteyenilirsiniz. Biz denedik, bizdekinin aynısı, kilo probleminiz varsa denemesenizde olur. ?

Kaymakçina: Bunu da muhtemelen duymuşsunuzdur. Bir çeşit krem karamel.

Pica: Aslında bildiğiniz pizza. İtalya’ya bu kadar yakın ve 90’larda komünizm sona erince kendilerine ilk yakın buldukları gelişmiş Avrupa ülkesi olunca, (uydu kanallarının revaçta olduğunu ve tüm İtalyan kanallarını izlediğinizi düşünün.) etkilenmemeleri şaşırtıcı olurdu.

 

7- Our Lady of Ljevis Kilisesi (Cuma Camisi)

 

Ortadoks kilisesi olarak 1400’lerde inşa edilen yapı, Osmanlı’nın hakimiyetine geçince camiye dönüştürülmüş. Osmanlı’nın Balkan savaşını kaybedip çekilmesiyle de tekrar kiliseye dönüştürülmüş.

 

8-Prizren Birliği Müzesi

 

Prizren’ de Kosova tarihi ile ilgili detaylı bilgi almak için ziyaret edebileceğiniz bir müze.  Müzenin bulunduğu evler Safranbolu evlerini anımsatıyor. Maraş Köprüsü’nün hemen ilerisinde, Bayraklı Camisinin hemen karşısında yer alıyor. İçerisinde Kosova’nın ilk anayasasının hikayesi, Kosova’nın eski sınırlarını gösterir haritalar ve çeşitli kılıç, silah, giysi  ve önemli şahsiyetlere ait fotoğraflar sergileniyor.

 

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: