Filipinler gezginler için pek çok harikalar sunuyor. Ancak Bohol adası, hem doğa güzellikleri, hem kartpostallık adaları, hem de turkuaz yeşili sahilleriyle çok daha fazlasını buluyor. Yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler için sizi yazımıza alalım.

CHOCOLATE HILLS – ÇİKOLATA TEPELERİ

Bohol’un en popüler turudur. ‘Country Side Tour’ ya da günü birlik tur olarak reklamlarını görebilirsiniz. Filipinler’de ilginç bir şekilde tur ücretleri tura dahil değil. Gördüğünüz fiyatlar genellikle ulaşım ücretleri. Tur ofislerinde ücretlerin 300 php’den, yani yaklaşık 6 dolardan başladığını göreceksiniz. Yol üzerindeki etkinliklere katılıp katılmamak sizin elinizde. Çikolata Tepeleri Tagbilaran’dan yaklaşık olarak 55 km uzaklıkta, son durağımız burası ancak yol üzerinde ziyaret etmek için pek çok seçeneğiniz olacak.

İlk durağımız ‘Blood Compact Marker’ oluyor. İspanyolların Filipinler’e ilk ayak bastıkları yer olarak ünlü. Bu noktayı ölümsüzleştirmek adına bir heykel yapılmış. Görülecek pek fazla bir şey yok, 5 dakika fotoğraf molası veriliyor.

İkinci durağımız ‘tarsier’ denen dünyanın en küçük maymunlarını görebileceğimiz yer. Giriş yanlış hatırlamıyorsam 60 phpydi, yaklaşık 1 dolar. Kısa bir yürüyüş yolunu takip ediyorsunuz, yaklaşık 10 dakika sürüyor. Bu hayvanları resimlerde gördüğünüz gibi beklemeyin. Gündüz dinlenip gece avlandıklarından uyuşuk bir şekilde duruyorlar. Gözlerini görmek bile güç. Benim için gezinin en büyük hayal kırıklığıydı.

Öğlen yemeği için Loboc Nehri’nde mola veriyoruz. 500 peso, 10 usd karşılığında sınırsız açık büfe yiyebiliyorsunuz. Ben pek beğenmedim, tavuğun tadı bile güzel değildi. Yemeğinizi nehirde 30 dakikalık gezi eşliğinde yiyorsunuz. Küçük bir şelalede gezi son buluyor.

Bir sonraki durak 95 peso, yaklaşık 2 usd karşılığı kelebek ve piton görmek için gidilen bir tesis. Ailenin işlettiği bir mekana benziyordu. Maalesef hayvanların iyi durumda olduğu söylenemez. 10 civarı piton var, tavukları yanınızda kafese atıyorlar, neyse ki hayvanlar yemek için akşamı bekliyormuş. Kelebekler de çok küçük bir alan içerisine sokulmuş, elinize alabilirsiniz.

Pirinç tarlaları görünmeye başladığında çikolata tepelerine yaklaştığınızı söyleyebiliriz. Çikolata Tepeleri’nin, kireç taşlarının yer altı suları tarafından aşındırılması sonucu bu şekli aldığı düşünülmektedir. 50 km2’lik alan içerisinde 1200’ün üzerinde tepe bulunuyor. Tepelerin üzeri ağaçsız ve bitki örtüsüz, benim bulunduğum sezonda yeşil, yağışların bittiği kuru mevsimde kahverengi bir hal aldığından bu ismi almış.

Bölge koruma altına alındığı gibi, turistlerin rahatlıkla gelip çevreyi seyredebilmesi için yüksek bir tepeye seyir terası yapılmış. Her zaman görülmeyecek bir doğa güzelliği olduğundan tavsiye ediyorum.

ISLAND HOPPING – ADA TURLARI

Bohol’un en meşhur adaları Balicasag ve Pamilacan. Ada turu ücreti standart, 700 php, 14 usd. Sabah 6’da alınarak turu yapacağınız teknenin olduğu sahile getiriliyorsunuz. Yarım saat bir yolculuktan sonra yunusları izleyebileceğiniz bir noktaya geliyorsunuz. Burasının turistik amaçla kötüye kullanıldığı izlenimi edindim. Muhtemelen buraya gelsinler diye yemek veriliyor. 10-15 li gruplar halinde yüzüyorlar, zaman zaman gözden kayboluyorlar. Su yüzüne çıktıkları gibi tekneler onlara yöneliyor. 20 saniye sonra yeniden dalıyorlar. Teknedeki turistler görene kadar bu böyle devam edip sürüyor.

Daha sonra adaya geliyorsunuz. Burada oturup dinlenebileceğiniz, bir şeyler yiyip icebileceginiz alanlar mevcut. Ilk önce kaplumbağalarla yüzmeye gidiyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir aktivite, oldukça yorucu. Kaplumbağalar kıyıya kadar gelmiyorlar, 10-15 metre derinlikte otlanıyorlar. Pek de bizim farkımızda değiller gibi. Mesafemizi 3 metre ve üzerinde tutmamız üzerine basa basa söyleniyor. Uzaktan da olsa izlemek, takip etmek oldukça keyifli.

Daha sonra adanın diğer bir ucuna yerel teknelerle bir kaç on metre açılıyoruz. Belgesellerde görmeye alıştığımız akvaryum misali resiflerde yüzmek harika. Yüzerken az ileride masmavi bir derinlik olduğunu görüyorum. Oraya doğru yüzüp balıkların karanlığın içinde kaybolmasını izlemek harikaydı.

Gezilerde maalesef yemek dahil değil, ancak isterseniz dinlenme yerlerinde sipariş verebilirsiniz. Günün son durağı Alona Beach’e dönüş yolumuzda,  Virgin island oluyor. Burası ikonik fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer. Su dizleriniz hizasında, çevredeki ağaç ve bitkiler suyun içinde yürüyormuş gibi duruyor. Yöresel balık ve deniz ürünlerini çiğ veya pişmiş olarak alabiliyorsunuz. Yarım saat molanın ardından öğlen 2 gibi ana karaya dönüyoruz.

OSLOB WHALE SHARK TURU

Mutlaka denemelisiniz. Bohol’da yapılabilecek en eğlenceli ve değişik bir etkinlik. Bu turda ‘whale shark’ denen büyük benekli köpek balıkları ile yüzebiliyorsunuz.

Tur fiyatı yazı tarihi itibariyle 700 php, yaklaşık 15 dolardı. Ancak bu sadece teknenin sizi aktivite için götüreceği Bohol yol ücreti. Ulaşım yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Oslob Cebu’nun bulunduğu adaya bağlı küçük bir kasaba. Köpek balıkları da bu adanın bir ucuna geliyorlar.

Tekne yolculuğu bittiğinde sizi almak için bekleyen yerli motorsikletliler oluyor. İlave 100 php-2 dolar vererek size eşlik ederek dalış merkezine götürüyorlar. Yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor.

İlk başta verdiğiniz tur ücretine ilave olarak 1100 php, yaklaşık 22 usd daha veriyorsunuz. Şnorkelinizin olması fark etmiyor. Eşyalarınız için güvenli bir dolap veriliyor. Sonra isterseniz snorkel ve can yeleği almanız gerekiyor. Kürekle hareket edilen ufak teknelerle kıyıdan bir kaç 10 metre açılıyoruz. Balina köpek balıklarını burada izleyeceğiz.

Yüzeyde bu hayvanlara ufalanmış halde balık veriliyor. Onları buraya çeken de o. Ne kadar insani, doğalarını ne kadar değiştirir bilemiyorum ama beraber yüzmek inanılmaz bir deneyim.

Otuz dakika süremiz var. Suya girdiğimizde devasa balıkları fark ediyorsunuz, ancak arkanızı dönüp ağzını sizin boyunuz kadar açan bir hayvan görmek korkutucu olabiliyor. Ancak son derece ağır hareket ediyorlar ve neredeyse dokunacak kadar yakınınızdan geçiyorlar. Ancak dokunmak yasak. Hatta içeri girerken üzerimizdeki güneş kremleri zarar vermesin diye yıkanmanızı istiyorlar.

Aşağıda sizi izleyen profesyonel dalgıçlar var ancak fotoğraf çekilmiyor, aslında ilk defa bu tür bir aktivitede fotoğrafımın çekilmesini istedim.

Turun bitiminden sonra yine aynı sürücü tarafından sahile geminize kadar getiriliyorsunuz. Aktivite kısmı sadece 1 saat sürse de gezinin tamamı yarım günü alıyor. Bohol’daki en pahalı aktivite ama değer mi, bence sonuna kadar değer. Buraya kadar gelinmiş ise mutlaka katılınmalı.

Yukarıda saydığımız etkinliklerin dışında, küçüklü, büyüklü pek çok tur göreceksiniz. En güzeli, oraya yolunuz düşerse, kaldığınız yere yakın bir tur acentesine uğrayıp, broşürler üzerinden seçim yapmak. Mutlaka yapılması gereken aktivitelerin yanında diğer yapılması gerekenlerden bazılarını saymak gerekirse;

TAGBİLARAN ŞEHİR TURU

Bohol’un baş kenti, günü birlik bir tur fazlasıyla yeterli olacaktır. Adanın tarihi, İspanyol geçmişi ile bilgi almak isterseniz katılabilirsiniz.

PANGLAO ADA TURU

Panglao Adası, Bohol’un Güney Batısında yer alan, Tagbilaran’a köprüyle bağlanan en önemli adalarından biri. Meşhur Alona Beach bu adada bulunuyor. Motosiklet kiralayarak, ya da “tryke”larla, adanın etrafındaki doğa harikası sahilleri gezebilir, denizin tadını çıkarabilirsiniz.

FIREFLY – ATEŞ BÖCEĞİ TURU

Eğer gündüz yeterince yorulmadıysanız, gecenizi de değerlendirmek isterseniz ve farklı bir deneyim yaşamak isterseniz değerlendirebilirsiniz.  

Yukarıda saydığımız etkinliklerin dışında, küçüklü, büyüklü pek çok tur göreceksiniz. En güzeli, oraya yolunuz düşerse, kaldığınız yere yakın bir tur acentesine uğrayıp, broşürler üzerinden seçim yapmak. Mutlaka yapılması gereken aktivitelerin yanında diğer yapılması gerekenlerden bazılarını saymak gerekirse; yukarıda saydığımız temel turların dışında atv turu, gece safarisi, ve gün batımı yemekli adalar turu sayılabilir.


                                 

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: