Bir ucundan diğer ucuna hakkıyla gezildiğinde bir günde tüm şehirde görülmesi gereken yerler bitirilebilir. İşte sizler için seçtiğimiz, Amasya’da görülmesi gereken noktalar;..

 

 

YEŞİLIRMAK NEHİR KENARI

Şehirde ilk gözünüze çarpacak, gelmeden önce de bir şekilde bildiğiniz, sehrin ikonik fotoğraflarindan aşina olduğunuz yer. Yeşilirmak şehri boydan boya ikiye ayırıyor. Rengi gerçekten de koyu bir yeşil. Binlerce yıl önce, nehir ve etrafını çevreleyen yüksek dağlar, buradan gelip geçenlerde yaşamak için güzel bir yer izlenimi verdiği kesin.

Ilk yerlesimlerin bugünün kalesinin bulunduğu yüksek kesimler olması muhtemel. Günlük hayat nehir kenarında olmakla birlikte her hangi bir düşman tehdidi durumunda yükseklere çekilmeleri muhtemel.

Nehir 5ten fazla köprüyle birbirine bağlanmış. Sehrin en güzel evlerinin, yalılarının bulunduğu bölge de burası. Ancak günümüzde genellikle otel, restoran ve pansiyon olarak kullanılıyor.

Dekorasyonunu yapılmış dış yüzeyleri ve göze hoş gelen estetik işçilikleri ile şehri benzerlerinden ayırıyor. Aynı bölge geceleri çeşitli renklerle ışıklandıriliyor. Bu yüzden gündüz ayrı geve ayrı bir güzel oluyor.

AMASYA SAAT KULESİ

Özellikle görülmesi gereken bir yer olmamakla birlikte, ilk gözünüze çarpan yapılardan biri olacak. Şehrin meydani ile birlikte yalılarının başladığı yerde kuleyi göreceksiniz. Her ne kadar eski bir yapı gibi görünse de geçmişi 2002 yılına dayanıyor.

Aslında burada gerçekten bir saat kulesi varmış. Ancak hükümet köprüsünün yapımına engel olduğu için orijinal yerinden yıkılıp, yıllar sonra aslına uygun olarak bugün ki yerine yapılmış.

KRAL KAYA MEZARLARI

Nehir kenarında gezerken kalenin olduğu tarafa doğru kafanızı kaldırdığınızda, kayaların içerisine oyulmuş, dörtgen şekilli yapılar göreceksiniz.  Bu mezarların Pontus Krallığına ait olduğu düşünülüyormuş. Burada 5 tane olduğunu göreceksiniz. Sol tarafta 2 sağ tarafta ise 3 adet mezar bulunuyor.

Saat kulesinden sonraki ilk köprüden karşıya geçip yukarı doğru yonelirseniz, mezarlara nasıl çıkabileceğinizi çözmüş olacaksınız. Her ne kadar düzgün merdivenler yapılmış olsa da tırmanış biraz zorlayıcı olabilir.

 

Yazı tarihi itibariyle mezarların bulunduğu alana 5 tl ücret ödenerek giriliyordu. Maalesef mezarların hali pek içler açıcı değildi. Üzerlerine yazılar yazılmış, kenarlarına çöpler atılmış vaziyette idi. Aslında maalesef Türkiye ortalamasında görmeye alıştığımız şekildeydi, çok da fazla farkı yoktu.

Bence kaya mezarlarıni görmeye çıkmaktan çok, şehri yukarıdan görmeye yarıyor. Güneşin geliş açısını da ayarlarsaniz, şehrin güzel fotoğraflarını yakalayabilirsiniz. Bu bölgenin hemen üzerinde kalenin sırlarını görüyorsunuz. Ancak maalesef kaleye buradan geçiş yok. Yaklaşık bir saatlik bir yürüyüşü göze alarak, saat kulesinin olduğu sokaktan dolaşmalisiniz.

AMASYA KALESİ

Kral kaya mezarlarından çok yakınmış gibi görülebilir. Ancak kaleye çıkış, tam aksi istikamette. Yürümek ve uzun bir tırmanış sorun değilse saat kulesinin olduğu sokaktan ilerleyerek kaleye çıkılan yolu bulabilirsiniz. Ya da şehirde mevcut taksitlerden bir yere kadar sizi bırakmalarıni isteyebilirsiniz. Şehrin görülebileceği en güzel noktalardan biri hiç şüphesiz. Şehrin düşman tarafından sarıldığı durumlarda savunmayı olabildiğince uzatmak için günümüze kadar gelmiş su kuyuları mevcut. Türkiye’deki belki de en iyi korunmuş kalelerden biri. Buraya kadar gelmişken, zamanınız da varsa olmazsa olmazlardan.

CAMİLER

Şehir zaten küçük, adım başı da cami göreceksiniz. O yüzden tek tek bahsetmeyecegim.  Ancak içlerinden belki de en önemlisi 2.Beyazid cami ve külliyesi. Öncelikleriz arasına almak da fayda var.

HAZERANLAR KONAĞI

Dönemin defterdari Talat Bey tarafından 1865 lerde yaptırılıyor. Ancak konak adını uzun süre burada yaşayan Talat Beyin kiz kardeşi Hazeran Hanım dan alıyor.

 

Kapısına kadar gelip içeriye girmeye çalışan tur teyzelerini görünce vazgeçtim. Giriş ücreti yazı tarihi itibariyle 5.tl idi. Dönemin yaşam tarzını, aile yaşantısını merak ediyorsanız tavsiye edilir.

 

AMASYA MÜZESİ

Her şehirde müzelere gitmeye çalışıyor ve tavsiye ediyorum. Bulunduğunuz yerin tarihini, yaşam biçimini, günümüze nasıl geldiğini anlamak için en iyi yol müzeleri ziyaret etmek. Amasya müzesi giriş ücreti 5.TL, müze kartta geçiyor. Ayrıca diğer müzelerden farklı olarak mumyaların olduğu bir bölüm olduğunu da belirtelim.

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: