Yaz aylarını bir kaç hafta sonu kaçamağını saymazsak tatilsiz geçirdikten sonra, kasım ayında gidilebilecek, ucuz,vizesiz ve sıcak yerler aramaya koyuldum. Açıkçası sıcak olanları genellikle uzaklarda ve pahalıydı. Son ana kadar aklımda, bir uçak aktarması ile bağlanabilecek Ürdün-Dubai, ya da 2 tam hafta geçirebileceğim İran vardı.  Dubai ve Amman vizesiz, ya da kapıda vizeli ve sıcak ülkelerdi, ancak ucuz değillerdi. İran’da ise kuzeyde bulunan kentleri hariç sıcaklıklar gezilebilecek düzeydeydi. Ancak yine de tam kararımı veremiyordum.

Kısa ama pahalı bir Ürdün-Dubai turu mu, yoksa uzun İran mı yapsam derken Qatar Hava Yollarının kampanyası imdadıma yetişti. Asya’da en çok görmek istediğim Endonezya, Filipinler ve Vietnam’a biletler 499.-USD’den başlıyordu. Endonezya’nın yağışlı mevsime giriyor oluşu, Vietnam’ın girişte pasaport uygulamasıyla beraber 100.-USD’ye yakın vize istemesi sonucu kazanan Filipinler oldu. Hala kampanyadan yararlanmak için geç sayılmaz, Qatar Airways’in teklifler sayfasını ziyaret ederek 23 Ekim’e kadar indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

 

 

Filipinler Neresi?

Öncelikle bu benim için en zorlu rotalardan birisi olacak. Neden? Çünkü Filipinler 7000’inin üzerinde adadan oluşuyor ve düşük bütçeli gezginler için ulaşım konusunda en zorlayıcı rotalardan biri. Zaman kısıtınız yoksa botlarla, otobüslerle çok zevkli bir seyahat yapacağınıza eminim ancak zamanınız benim gibi dar ise, mutlaka bazı rotalardan vazgeçmek zorundasınız.

Neden Filipinler?

Neden Asya’da en çok görmek istediğim yerlerden biriydi? Çünkü hem deniz, hem de doğal güzellikleri bulabileceğiniz çok fazla ülke yok. Ülkenin Kuzeyi Unesco Dünya Mirası listesine girmiş, taraçalı çay bahçeleri ve yamaçlara kurulmuş küçük köyleriyle ünlü. Yine kuzey ucunda halen aktif veya sönmüş pek çok volkan ve volkan gölü mevcut. Yine pek çok endemik bitki türü bu bölgede bulunuyor. Güneye inildikçe, kalabalık şehirlerin yerini sakin adalar ve yerleşim yerleri alıyor. Filipinler halen tabancı turistlerin tam olarak akınına uğramamış, görece bu konuda bakir bir ülke. O yüzden kartpostallık adalarını, bembeyaz kumsallarını, rengarenk su altı dünyasını görme fırsatı elde etmiş olacağım.

 

Rota?

 

Rotam; Manila-Luzon-Manila-Cebu-Bohol-El Nido ya da Coron-Palawan-Puerto Princesa-Manila olacak. Bu rotayı 14 günde tamamlamam gerekiyor. Şimdiden Bohol ve Palawan adalarına 5’er gün ayırmayı planlıyorum. Giden arkadaşlardan da tavsiyelerini bekliyorum. Okuduğum yorumlardan parti ve eğlencesiyle meşhur, ayrıca gereksiz pahalı Boracay’ı sürenin kısıtlı olmasının yanında biraz da belirttiğim sebeplerden rotadan çıkardım.

 

 

Aşağıda yapmayı planladığım günlük turlar var, gidenlerden “mutlaka yapmalısın, görmelisin ya da burası olmasa da olur” dediğiniz turları yorumlarda belirtmenizi rica ediyorum.

 

Luzon-Banaue? 

Banaue pirinç tarlaları ve köyleri görmeyi düşünüyorum. Ulaşım beni korkutuyor. Uzun otobüs yolculuğu, sonrasında konaklama ve geri dönüşün gereksiz uzun olmasından çekiniyorum. Uygun tur bulamazsam bu kısmı iptal edebilirim.

 

Cebu-Bohol?

Balina Köpek Balığı dalışı. Olmazsa olmazlarımdan biri olacak. Bohol adasındaki Çikolata tepeleri turunu merak ediyorum. Burada pek çok ada turu var, tavsiyelere açığım.

Palawan-El Nido?

Burada da Yer altı nehir turunu merak ediyorum. Honda Bay ve El Nide ada turları ile özellikle El-Nido’daki snorkel turları yapmak istediklerimden.

 

İnşallah hayırlısıyla, güzel bir gezi olacak. Tavsiyelerinize açığım. Gezi sonunda detaylı yazılarda görüşmek dileğiyle…

 

 


                  

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: