Roma Avrupa’nın görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir. Binaların mimarisi çok ihtişamlıdır. Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 50 dakika uzaklıktadır.

Biz şehrin Terminal’ine gitmek için Terravison otobüs şirketini kullandık. Tek gidiş bilet 6 € gidiş dönüş alırsanız 9 €. Otobüs kullanmak istemezseniz hava alanı içerisinde tren bulunmaktadır ancak şehir merkezine gitmek için ayrıca metro ile aktarma yapılması gerekmektedir.Biz otel yerine suit olarak adlandırılan yatak ve banyodan oluşan odada kaldık. Bu şekilde kiralama yapan çok fazla şirket bulunmaktadır. Bizim kiraladığımız oda Via Sicillia da Home Town Suit firmasına aittir. Ancak suit oda kiraladıysanız gitmeden önce saat kaçta orada olacağınızı bildirmeniz gerekiyor. Genelde Bangladeş’ten gelen insanlar çalışmaktadır. Birçok turistik yerlerde işportacı olarak çalışan Bangladeşli göreceksiniz.

 

Bilet Gişesi

 

Havaalanına gitmek dışında Roma’da hiç toplu taşıma kullanmadık. Genelde herkes yürüyerek gezmeyi tercih ediyor. Aşk çeşmesi, İspanyol Merdivenleri gibi tarihi yerler birbirine çok yakındır.

Roma’ya giderken  yanımızda ne olur olmaz diye konserve götürmüştük ancak İtalyan yemeklerinin çok lezzetli olduğunu düşünememişiz :). Konserveleri evsiz insanlara verdik. Pizza ve makarnalar 8 ile 12 € arasında değişmektedir. Mutlaka pizza,makarna,lazanya,tiramisu ve roma dondurmalarını yemeden dönmeyin. Genelde insanların dışarıda yemek yeme alışkanlığı mevcuttur bu sebeple çok fazla restoran bulunmaktadır. Benim şahsen Avrupa’da yemekte zorlanmadığım ender şehirlerden biridir. Restoranlar çok temiz ve güzel görünümlüdür. Ayrıca sokaklarda çok çeşme bulunmaktadır ve sular içilebilir.

 

Görülmesi Gereken Yerler

Gezilecek yerlere sıra gelirse biz bir günü Vatikan’a, bir günü İspanyol Merdivenleri ve Aşk Çeşmesi , bir günü Kolezyum ve Fora Roma&Palationa (Antik Kent) ayırdık. Tabi her yere yürüyerek gittiğimiz için şehrin sokaklarını gösterişli ve pahalı mağazalarını gezme fırsatımız da oldu. Çok sayıda Hop On-Hop Off  turları vardır ancak Türkçe çeviri bulunmuyor. Türk olduğumuzu söylediğimizde Arapça çeviri olduğunu söylüyorlar.

VATİKAN

Vatikan’da yer alan San Pietro Bazilikası na girebilmek için uzun bir kuyruk beklemek gerekiyor. Bazilika’ya şort,etek ve askılı tişört ile girmek yasaktır. Giriş ücretsizdir ancak Michelangola’nın tasarladığı kubbeyi ve Vatikan’nın muhteşem manzarasını 140 metre yukarıdan görmek isterseniz  6€ giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca çok fazla merdiven olduğu için 8 € olan asansörlü seçenekte sunulmaktadır. Ancak asansörün bittiği noktadan da baya merdiven çıkmak gerekiyor.

 

Vatikan Kubbe’den Manzara

Sistine Şapeli de görülmesi gereken müzelerden biridir. Biz oğlumuzla birlikte gittiğimizden dolayı çok yorulduk gezme fırsatımız olmadı. Ayrıca Vatikan’da sevdiklerinize 1.5 € ya kartpostal gönderme şansınız vardır. Türkiye’ye gönderebiliyorsunuz.

AŞK ÇEŞMESİ VE İSPANYOL MERDİVENLERİ

Aşk Çeşmesi‘nin (Fontana di Trevi) oldukça ziyaretçisi vardır. İtalyan yaşlı polisler ağızlarında düdük ile ziyaretçilerin havuz kenarlarına oturmalarını ve korkulukların üzerinden atlamalarını engellemektedirler. Akşam saatlerinde oldukça hareketlidir. En önemli özelliklerinden biri dilek dileyip  bozuk parayı arkan havuza dönük olarak çeşmeye atmaktır. Toplanan paraların yoksul insanlara dağıtıldığı söylenilmektedir.

Aşk Çeşmesi’ne giderken geçtiğiniz sokaklarda birçok hediyelik eşya,şarap ve pinokyo oyuncakları satan dükkanlar bulunmaktadır.  Şarap ve likör satan dükkanlarda içkileri tatmak ücretsizdir.

İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna – İspanyol Merdiveni) en az Aşk Çeşmesi kadar ilgi çeken yerlerden biridir. Erkek ve kadınların merdivende oturarak birbirleri ile tanıştığı söylenilmektedir. Merdivenlerde oturup şehrin en pahalı mağazalarının olduğu caddeyi izleyebilirsiniz.Bu caddede gucci, prada, valentino gibi çok önemli markaların mağazaları yer almaktadır. Merdivenlerde yemek içmek kesinlikle yasaktır ve para cezası vardır. Polisler sürekli olarak etrafı kolaçan etmektedirler.Bu merdivenlerin en tepesinde ise Trinita dei Monti Kilisesi yer alıyor.

KOLEZYUM VE FORA ROMA PALATİNO

Kolezyum (Colosseo) ve Fora Roma-Palatino (Antik Kent) girebilmek için tek bilet alabilirsiniz. Biletlerin ücreti 12€ ve geçerliliği 2 gündür. Biletleri internetten alırsanız bilet kuyruğu beklemek zorunda kalmazsınız. Biz ilk önce Kolezyum’u  gezip sonra yemek molası verdik. Kolezyum’un tam karşısında Royal Art Cafe‘de pizza yedik ve pizzaları gerçekten lezzetliydi. Ücretin ödemek üzere kasaya gittiğimizde sahibinin bir Türk olduğunu öğrendik. Hüseyin Amca oldukça misafirperverdi. Kolezyum filmlerde gördüğümüzden biraz farklı idi. Kölelerin savaştığı alanın yarısı açık zeminde köle ve hayvanların yaşadığı zindanlar gözükmektedir.

Fora Roma-Palatino Kolezyum hemen yanında yer almaktadır. Antik Roma’nın siyaset, ticaret ve hukuk merkezi olduğu söylenmektedir. Kolezyum ve Fora Roma-Palatino yu gezmek bir günümüzü almıştır.

 

Bir sonraki gezimde görüşmek üzere…


                           

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Elçin Aksu

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: