Seyahatlerimizde olmazsa olmazlardan biri fotoğraf çekmek. Yıllar sonra bakıp, o günleri kim hatırlamak istemez ki? Bana fotoğraf çekmek için cep telefonum yeter diyenlerdenseniz tamam, ama fotoğraf, fotoğraf makinesi ile çekilir diyenlerdenseniz yazımızdaki tavsiyeleri dikkate almak isteyebilirsiniz.

İyi bir malzeme çantası seçin!

 

Ekipmanlarınızı korumak, güvenlik, konfor, önceliğiniz ne olursa olsun, kaliteli bir malzemeden, mümkünse hafif ve kullanışlı bir çanta seçimi rahat bir seyahat için ilk tercihimiz olmalıdır. Hepimizin bildiği gibi fotoğraf tutkusu bazen zahmetli olabilir. Kamera, lensler, filtreler, tripod derken yanınızda bir çok malzeme taşımak zorunda kalırsınız. Gerek bu malzemelerin güvenliğini sağlamak, gerekse bu pahalı ekipmanların başına bir şeylerin gelmesini engellemek için çanta seçimimiz önem taşır. Hava yolu şirketlerinin bagaj kısıtlamaları olduğundan ne kadar hafifse yanınıza o kadar fazla malzeme alabilirsiniz.

İyi bir çantada olması gereken diğer bir özellik ise kullanışlı olmasıdır. Elinizin altında olmasını istediğiniz ekipmanlara kolayca ulaşabilmek isteriz.

Fazla ekipmanlardan kurtulun!

 

Aynasız ve kompakt kamera kullanıyorsanız fazla derdiniz yoktur ama DSLR makina kullananlar, lensleri de işin içine katarsak yükümüz oldukça artar. Tüm gün gezdiğimizi, hareket halinde olduğumuzu düşündüğümüzde bu bazen zevkten çok işkenceye dönüşür. Kameranın dışında en çok ağırlık tabi ki  lenslerdir. Gittiğimiz yerin durumuna göre tek bir lens almaya çalışmak mantıklı bir hareket olur. Doğal güzelliklerin ağırlıkta olduğu bir gezide, geniş açı lensleri ne kadar kullanmak durumunda olabilirsiniz ki? Ya da müzeleri, tarihi binaları gezeceğiniz bir günde, telefoto lensin anlamı olmaz. Tavsiyemiz şehir içi gezilerinizde 18-55 mm standart bir lens, doğa gezileriniz için de geniş açı bir lens işinizi görecektir.

Yanınıza yedek pil ve hafıza kartları alın!

 

 

Ne zaman gerekeceği belli olmayan en gerekli şeyler. Seyahatteyken pillerinizi şarj edecek yer bulmak, ya da hafıza kartınız dolduğunda bunları bilgisayara aktarmak kolay olmayabilir. O yüzden fazla pahalı olmayan pil ve hafıza kartlarından yedek bulundurmak hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle video çekimleri hem pilden hem de hafıza kartından büyük harcamaya sebebiyet verir. Gittiğimiz yerden alamaz mıyız diye düşünüyorsanız, pil bulmanız kolay olmayabilir. Hafıza kartı her yerden alınabilir, ancak uygun fiyatlı bulmanız her yerde mümkün olmayabilir.

Mümkün olduğunca fazlalıkları atın!

Pek çoğumuz çantamızı gereksiz bir sürü şeyle doldurduğumuzu seyahate çıktıktan sonra fark etmişizdir. Ne kadar ağır olduğundan ziyade, sürekli yanımızda taşımak zorunda olmamız, aradığımızı istediğimizde bulamamamıza sebep olur. Ne kadar çok malzeme o kadar karışıklık ve zorluk demektir. Lenslerden nasıl kurtulacağımızı yukarıda anlatmıştık. Fazlalıklardan biri de tripodtur. Eğer gece çekimleri ya da uzun pozlama gerektiren çekimler yapmanız gerekmiyorsa büyük bir tripod taşımanıza da gerek yok. Şuradaki gibi küçük ama esnek olarak kullanılabilecek çok amaçlı tripodlar bu tür zamanlar için bulunmaz nimet. Hem oldukça hafif, hem her türlü zemine uygun, istediğiniz koşullarda çekim yapabiliyorsunuz.

Gereksiz fazla ekipman bulunduğunuz yere göre fazla ilgi çekmenize ve göze batmanıza sebep olabilir. New York’da sırtınızda çanta, elinizde tripod, büyük kameranız kimsenin umurunda olmazken, Hindistan’ın ücra bir kösesinde, herkesin etrafınızı sarmasına sebep olabilir. Bu kadar ilginin de pek hoşunuza gideceğini sanmıyoruz.

Ekipmanlarınızı korumayı hafife almayın!

Yaptığımız diğer hatalardan biri de binlerce liralık ekipmanlarımızı yeteri kadar korumamak. Basit bir çantadan içeri sızan su, ya da çölde yaptığınız bir safaride lenslerinizin tozla dolması gibi istenmeyen durumlar küçük önlemlerle engellenebilir. Çantanız için basit bir poşet ya da yağmurluk, lensleriniz için camını koruyacak filtreler alınabilecek basit önlemlerdir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için fotoğraf makineniz yerine GoPro benzeri suya ve toza dayanıklı cihazlar da tercih edilebilir.

Binlerce liralık makinalar söz konusuyken fiziksel koruma yeterli olmaz. Pek çok ülkede hırsızlar uygun bir zamanı bekliyor olacaktır. Çantanızı başıboş bırakmamak, el altında tutmak akıllıca olacaktır.

 


                     

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: