Ukrayna’nun başkenti ve en büyük şehri olan Kiev’de gezilmesi gereken pek çok tarihi ve dini yapı ile birlikte, hoş zaman geçirmenizi sağlayacak pek çok aktivite bulmanız mümkün.

Ayrıca Bakınız;

Kiev Gezi Rehberimiz

Kiev Gezi Notlarımız

Aziz Michael Katedrali

Altın kaplamalı kubbeleriyle Kiev’de görülmesi gereken en güzel dini yapılardan biri. Dinyeper nehrinin Kiev şehrine bakan sağ yakasında konumlanmış yapı, dış görünüşüne bakarak yüzlerce yıldır  orada olduğunu intibasını verebiliyor. Ancak kilise 1999 yılında açılmış.

Kilisenin ilk yapılışı aslında 1700’lerin başına kadar gidiyor. Bizans ve baok stilde inşa edilen Ortodoks Kilisesi, 1930’larda Sovyet yönetimi altında tamamen yerle bir ediliyor. En son 1999 yılında Bizans ve barok dönem aslına uygun olarak yeniden inşa ediliyor. Kubbeleri altından mı bilmem ama özellikle güneş altında altın renkli kubbeler ve mavi duvarları çok uyumlu görünüyor, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Dinyeper Nehri’ne olan yakınlığı dolayısıyla nehir turuna çıkmadan ya da dönüşte görülebilir. Yeri şehri nehre bağlayan finikülerin hemen yanında.

 

 

Lavra Caves Manastırı

Kiev’de görülmesi gereken dini yapılardan bir diğeri. Kiev Mağara Manastırı diye de biliniyor. Lavra Ortodoks Rahipleri arasında yüksek rütbeli olan erkeklere verilen bir ünvanmış. Manastırın altındaki mağaralar da işin içine girince böyle bir isim almış. Tarihi 11.yüzyıla kadar uzanıyor.

 

Photo: Jennife Boyer

 

St.Andreas Kilisesi

Kiev’de son bahsedeceğimiz dini yapı Aziz Andreas Kilisesi. 18. yüzyılda barok tarzda inşa edilmiştir. İsmini Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Andreas’dan alır. Efsaneye göre Andreas hristiyanlığı, Karadeniz kıyısındaki ülkelere yaymakla görevlendirilmiş ve  bugün kilisenin olduğu yere gelerek haçını kilisenin bulunduğu tepeye dikmiş.

 

Dinyeper Nehir Turu

Dinyeper ya da Kurum Türkçesindeki adıyla Özü Nehri, 2290 km’lik uzunluğuyla Avrupa’nın 3.uzun nehridir. Kiev şehri de Dinyeper havzasında kurulmuştur. Kiev’in merkezinden yapılacak kısa yolculukla nehir turlarının yapıldığı iskeleye ulaşılabilir. Mayıs-Eylül arası aylarda oldukça sık seferler düzenlenmektedir. 20 dakikalık, saatlik 2 saatlik ve Dinyeper Denizi’ne gidilen 3 saatlik turun dışında akşamları yemekli turlar da düzenlenmektedir. Detaylı bilgi almak için.

 

Rodina Mat – Motherland Monument

Anavatan Anıtı olarak türkçeye çevirebileceğimiz yapı, 2.dünya savaşında çekilen acılar simgelemek için yaptırılmış. paslanmaz çelikle güçlendirilmiş yapının yüksekliği 100 metreyi buluyor, Özellikle görülmeye değer olmasa da, yolunuz üzerindeyse görülmeye değer.

 

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Şehrin kalabalığından sıkıldınız, biraz şehir dışına, kırsala çıkalım dediniz. Burası tam aradığınız yer. Aunı zamanda eski köy yaşantısını bulabileceğiniz bir açık hava müzesi. Eski yerel insanların günlük yaşamları, evleri, günlük yaşamlarını nasıl sürdürebildikleri ile ilgili sakin ve güzel bir yer. Tek dejavantajı şehre uzak konumu.

Photo: A.Baum

Bağımsızlık Meydanı

Kiev’in en bilinen meydanı. Çevresinde bulunan caddeler en pahalı restoranların, dükkanların bulunabileceği caddelerdir. Nezalezhnosti  Meydanının dışında pek çok adı olmakla birlikte,genel olarak “meidan” olarak kullanılır. Tarihte pek çok devrimin başlangıç noktası bu meydan olmuştur. Meydanın kuzey ucunda bağımsızlık anıtı ile birlikte bahçe ve fıskiyeler bulunur. Meydanın altı yer altı tünelleriyle metroya bağlanır. Ulusal bayramlarda ve özel günlerde meydan trafiğe kapatılarak büyük bir kutlama alanına dönüşür.

Cernobil Turu

Çernobil’i yaşı otuzun üzerindeki pek çok kişi hatırlayacaktır. Ancak kısaca tekrar bahsetmek gerekirse pek çoğumuzun bildiği eski Sovyetler Birliği zamanında, günümüzün Ukrayna sınırları içerisindeki Çernobil kasabasında bulunan nükleer santralin, insan hatası yüzünden hasar görmesi sonucu, bölgedeki 30 kilometrelik alan içerisindeki binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kalmış ve yüzlercesi ölmüştü. Bölgeyi karantinaya almak için günümüze kadar milyonlarca dolar harcandı, halen de harcanmaya devam ediliyor. Üzerinden otuz yıl geçmesine rağmen, reaktör halen bir şekilde aktif. Çernobil ile ilgili daha fazla detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sofiskaya Meydanı

Kiev’in bir diğer büyük meydanı. Şehrin en eski meydanlarından. Son yıllarda pek çok önemli konser ve etkinlik bu meydanda yapılmaktadır. Çevresinde pek çok güzel restoran ve kafe bulunabilir.

Peysaj Sokağı

Kiev’de en çok görülmesi tavsiye edilen ya da nefret edilen yerlerden biri. Türkiye’de son zamanlarda görmeye başladığımız genellikle küçükleri hedefleyen çizgi film kahramanlarıyla bezeli bir sokak. Baştan aşağı gezmesi yarım saatten fazla sürmeyecektir. Ailenizle geziyorsanız görmek isteyebilirsiniz.

Photo: Buffoon00

 






Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: