Kiev, Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehridir. Avrupa’nın en büyüklerinden olan Dinyeper Nehri’nin hafzasında olan şehir, Ukrayna’nın başlıca ticaret, sanat ve turizm şehridir. Eğer yakın zamanda gezi planlarınızda Kiev varsa, rehberimize göz atmanızı öneririz..

Toplu Taşıma – Ulaşım

 

 

Kiev ülkenin başkenti. Dolayısıyla Kiev’e ulaşmak ve kent içinde ulaşım oldukça kolay ve ucuzdur. Ülkenin hava yolu olan “Ukrain International Airlines’ın hub’ı, yani merkezi hava alanı olan Kiev Uluslararası Hava Alanı’ndan ülkemiz dahil dünyanın pek çok herine direkt uçmak mümkündür. Hava ulaşımının dışında ülke içi ulaşımda demir yolları ikinci sırayı alır. Ülkede işlek pek çok tren hattı mevcuttur. Ülkenin diğer şehirlerinden olduğu kadar, Polonya’, Litvanya, Belarus gibi koçşu ülkelerden aktarma yaparak da şehre ulaşım sağlanabilir.

 

Kiev şehir merkezinde başlıca ulaşım metroyla sağlanıyor. Şehrin banliyolerine kadar uzanan geniş bir metro ağı mevcut. Eski Sovyet ülkelerinde görmeye alıştığımız yer altındaki metro durakları, zaman zaman sanat eserini andırıyor. Tek başına buraları görüp fotoğraflamak için bile metro kullanılabilir.

Metroyu kullanmak için tüm dünyada benzer şekilde olduğu gibi “M” harfini takip edebilirsiniz. Büyük yeşil “M” harfinin olduğu yerler yer altı geçidi gibi olabildiği gibi, bir alışveriş merkezinin içerisinde de yer alabiliyor. Ulaşım fiyatı sabit. Dil bilmenize gerek yok, “kasa” yazan yerlere paranızı uzatıp jetonunuzu alabilirsiniz. Ayrıca bankomatlardan da jeton alınabilir. Uzun süreli kalma durumunuz varsa haftalık yada aylık seçenekler olduğunu söylemekte de yarar var. Duraklara alışmak zaman alabiliyor, kiril alfabesine alışık değilseniz ilk başta zorlababilirsiniz. Ancak çok kısa bir sürede güzergaha ve durak isimlerine alışacaksınız.

Halkın seçtiği diğer bir alternatif troleybüs ve otobüsler. Ukrayna’nın diğer küçük şehirlerinden farklı olarak burada otobüs içerisinde görevli bulamayabilirsiniz. Biletinizi durak yakınındaki büfelerden, yada şoförlerden alabilirsiniz. Araca istediğiniz kapıdan binebilirsiniz. Araç içerisinde çeşitli noktalarda biletinizi delmeye yarayan aletler var. Yerel insanların nasıl yaptığını izleyip siz de aynısını yapın. Olmazsa yabancı olduğunuzu anlayan biri size yardım edecektir. Çeşitli duraklarda görevliler otobüse binip biletlerinizi kontrol ediyor. Normalde cezası var,  ancak bir şekilde biletinizi deldirmeden kontrol edilme durumunuz olursa ingilizce ya da kendi dilinizde konuşup ne dediklerini anlamıyor gibi yaparsanız fazla uzatmayacaklardır.

Trafik çok düzenli. Hiçbir şekilde korna duymuyorsunuz. Şoförler yayalara karşı çok duyarlı. Zaman zaman bizler gibi İstanbul’da yaşayanlar zor anlar bile yaşayabilir. Ayağınızı attığınız anda ışık ne yanıyor olursa olsun trafik duruyor. Hatta zaman zaman yanlış bir şey mi yaptım diye korkabilirsiniz.

Döviz – Para mevzuları

Kiev büyük bir şehir. Merkezi yerlerdeki hemen hemen tüm restoranlarda, kafelerde kredi veya atm kartıyla alışveriş yapabilirsiniz. Hava yoluyla geliyorsanız hava alanında 10-20 usd arası bir tutarı bozdurmanız yeterli. Şehir merkezine gelmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, bu meblağ yeterli olacaktır.

Şehir merkezindeki döviz bürolarının dışında, banka şubeleri de oldukça fazla. Daha iyi oranlar verdiklerinden döviz büroları tercih edilmeli.

Kiev Ukrayna’nın en pahalı şehri ama yine de Türkiye’den neredeyse yarı yarıya, bazen de üçte bir fiyatına ucuz. Türkiye’den daha pahalıya alabileceğiniz tek şey su. Ülkenin para birimi “grivna”, hrivna diye de telaffuz edildiğini duyacaksınız. Yazı itibariyle 1 usd 26 grivna idi. Son zamanlardaki istikrarsızlık ülkenin doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılarla yaşanan sorunlar, paranın sürekli değer kaybetmesine neden oluyor.

Şehir

Şehir Ukrayna’nın en büyük ve belki de en gelişmiş şehri. Merkeze girdiğiniz ilk andan itibaren geniş yollar, tarihi binalar, parklar sizi karşılıyor. Eski Sovyet havasının dışında, geniş yolları ve lüks mağazalarıyla Amerikanvari bir havası var.

Yollar ve sokaklar dik gelecek şekilde birbirini kesiyor. Yolunuzu bulmanızı, şehri kısa sürede çözmenizi kolaylaştırıyor. Ancak bazen bizim gibi ülkelerde yaşayanlara zor anlar da yaşatabiliyor. Bir kere çevre çok düzenli, çok az sayıda reklam ve tabela var. Aradığınız bir şeyi bizdeki gibi dolaşarak bulmanız kolay değil. İsteyen istediği yere isteği dükkanı açıp, istediği tabelayı asamıyor.

İletişim

 

Gençlerle ingilizce anlaşma ihtimaliniz yine var ancak fazla bir şey beklemeyin. Eğer bir şekilde yurt dışında yaşamamış ya da turizmle ilgili bir sektörde çalışmamışlarsa anlaşma ihtimaliniz pek yok. Genç olanlar derdinizi anlıyor, size yardımcı olmaya çalışıyorlar ama konuşmalar temel seviyeden ileriye gitmiyor.

Genel olarak bu bölgede, özellikle kuzeye çıkıldıkça insanlar soğuklaşıyor.  Pek güldüklerini göremiyorsunuz. Bunu iklim şartlarına bağlayan bilim insanları var. Kuzeye gidildikçe hava soğuyor, güneşli gün sayısı azalıyor. Daha az güneş, daha az mutluluk hormonu, daha depresif bir mod demek.

Çocuklara ilgi göstermekten kaçının, rahat biriyseniz el şakaları, fazla yakın temas kurmayın. Rahatsız oldukları yetmezmiş gibi, beklemediğiniz tepkiler de alabilirsiniz. Tüm bu soğukluklarına rağmen yine de Kiev oldukça güvenli bir şehir. Gece geç saatlere kadar dışarıda kalabilir, cadde üzerindeki her hangi bir kulübe hesap, kandırılma derdi olmadan girip eğlenebilirsiniz.

Yeme-İçme

Yeme içme genel itibariyle ucuz ama özellikle bağımsızlık Meydanı’na yakın ana cadde üzerinde güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz Avrupayı aratmayacak yemekleri bulabileceğiniz gibi, yüksek fiyatlara da hazır olun.

Ekonomik gezi yapanlar için her köşe başında, metro girişlerinde ve yer altı geçitlerinde fast-food, pastane ya da sandviç tarzı hazır şeyler bulmak mümkün. Sadece peynir ve yeşillikler bulunan, dini hassasiyeti olan kişilere uygun tatlar da bulabilirsiniz. Şehir her türlü zevke hitap eden bir yer. Suşi bardan tutun da, Türk restoranına kadar her türlü seçenek mevcut. Açık söylemek gerekirse Ukrayna mutfağı bize pek uzak değil ve benzer lezzetler bulabilirsiniz. Yerel mutfaklarla arası iyi olmayanlar için şehirde pek çok Mc Donald’s olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

İnternet

Şehirde hiç sorun yaşamayacağınız bir şey varsa o da internet. Hemen hemen her yerde ücretsiz bir wifi bulmak mümkün. Pek çok restoranda wifi şifresi kullanılmıyor. Ayrıca şehrin önemli yapılarında, metrosunda, finikülerinde, bazı büyük meydanlarında devlet tarafından sağlanan internet bağlantıları mevcut. Tek yapmanız gereken açılan sayfada, kiril alfabesiyle ne yazdığını bilmeseniz de linke tıklayıp bağlantıyı kurmak.

Ülkemize yakın konumu, ve bizdeki bir operatörün burada iştiraki bulunduğundan kendi hattınızı burada kullanmak da mantıklı bir seçenek. Zaman zaman kampanyalar değişse de günlük 15-20 tl ödeyerek kendi hattınızı yurt içindeki sınırlarında kullanma şansı bulabilirsiniz.

İklim

 

Ukrayna’nın genelinde olduğu gibi karasal iklim hakimdir. Yazları genelde 30 derecelerin üzeri görülebilirken, kışları dondurucu soğuklar görülür. Şehrin hemen kuzeyinde bulunan Dinyeper nehri kışın donar. Bahar ayları genellikle kısa sürer. Kiev’i ziyaret etmek için en ideal aylar Mayıs-Eylül arasıdır. Mayıs ve Eylül aylarında turist daha az, sıcaklık daha dayanılabilir seviyedeyken, yüksek sezon olan Haziran, Temmuz, Ağustos’ta turistlerin, dolayısıyla fiyatların arttığı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 


                     

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: