Seyahat ettiğimiz şehirlerle ilgili uzun uzun yazılar yazıyoruz. Ama bu uzun yazılarda temelde bir kaç soruya cevap veriyoruz. Biz de gezginlerimize bu soruları soralım, onlar da kısaca yanıtlasınlar diye düşündük. Bu bölümde İstanbul da olmalı ve İstanbul’u da yabancılara sormalı diye düşünerek sorularımızı Amerikalı çiftimiz Josh ve Ashley’ye, nam-ı diğer Wayaway“e sorduk. Bu harika çiftin maceralarını takip etmek için; → twitter, instagram, patreon, youtube.

Yazının orijinali için;

“Biz Josh ve Ashley,  Kendilerini Amerika’nın gayr-i resmi kültür elçileri olarak gören çiftiyiz.  Dünyanın her hangi bir köşesinde yaşayan insanlarla sandığımızdan daha fazla ortak noktamız olduğuna inanıyoruz. Amacımız sizlere seyahat etmeniz için ilham vermek ve dünya etrafındaki farklı insanları ve kültürleri tanımak. Gelin ortak noktalarımızdan şeref duyarken, farklılıklarımızdan keyif alalım. !”

1-) İstanbul’da size ilginç gelen, görmediğiniz neydi??
İstanbul’la ilgili en ilginç gelen şey büyüklüğü ve şehrin düzeniydi. Istanbul DEVASA!! Daha önce de farklı büyük şehirler gördük. Ancak İstanbul’un denizin kenarında uzanan yüksek tepelere kurulması O’nu diğer büyük şehirlerle kıyaslandığında çok özel ve eşsiz kılıyor.
2-) İstanbul’un en sevdiğiniz yönü neydi??
 
Bizim en sevdiğimiz yönü insanları oldu. Tüm dünyada görüp görebileceğimiz en misafirperver insanlar İstanbullulardı. Yerel insanların yardımseverlikleri aklımızı başımızdan aldı. Yolda karşılaştığımız insanlar bize hoş geldin deyip karşılarken, yolumuzu kaybettiğimizi hissettiklerinde ellerinden gelen tüm yardımı bizden esirgemediler.
3-) İstanbul’un sevmediğiniz yönü neydi?
İstanbul’da hoşumuza gitmeyen tek şey, diğer mega şehirlerle ortak; trafik.  İstanbul’un trafiği gerçekten korkunç. Bu sorun çözülebilir mi bilmiyorum ama toplu taşıma da olsa, arabanızla da bir yerden bir yere gitseniz, eğer işe gidiş ya da  işten dönüş saatlerinde  yollardaysanız istediğiniz yere varmanız saatler alabiliyor.
4- İstanbul’da nereleri gezip görmeden gelmeyelim?
İstanbul’da turistlere özgü pek çok aktiviteye katıldık ancak bizce mutlaka yapılması gereken şeylerden biri Adalar’ı ziyaret etmek. Bu adalar bizce çok özel. Şehrin keşmekeşinden kaçmak için harika noktalar. Uzaktan, suda ilerleyen vapurunuzda çayınızı yudumlayabilirsiniz. Şehirde herkesin çok cüz-i bir ücret ödeyip, vapur yolculuğu yaparak bu güzel kaçış yerine gelebilmesine bayıldık. Çok özel ve rahatlatıcı bir deneyimdi.
5-) İstanbul’da neyi yeyip, içmeden dönmeyelim?
Yemeyi çok severiz.İstanbul’da içlerinden birini seçmek gerçekten çok zor. Ancak “mantı”bizim gönlümüzü çaldı diyebiliriz. İmkanımız olsa güzel yapılmış bir tabak mantıdan, bir hafta boyunca her öğün yiyebiliriz sanırım, haha.
İçeceği seçmemiz gerekirse “Türk Çayı” deriz. Pek çok yerde bulunduk, ancak diyebiliriz ki, gerçekten çay demlemeyi pek bilmiyorlar. Burada çayı harika yapıyorlar. Şekerli bir bardak çay ikram edildiğinde gerçekten çok mutlu oluyoruz. Tercihimiz günde üç bardak.
6-) İstanbul’da kaç gün geçirdiniz, bize kaç gün önerirsiniz?
Geçen kış İstanbul’da 2 hafta kaldık. Bu kez de 3 haftadır buralardayız.  Buna rağmen yine de yeterli süre kaldık diyemiyoruz. Daha önce de dediğimiz gibi, şehir gerçekten devasa. Görülecek, gezilecek pek çok yer ve tanışılması gereken pek çok insan var.
Şunu söylemek isteriz ki, buraya bir haftalığına da gelseniz, bir aylığına da gelseniz, bir yıllığına da gelseniz, zamanınızı dolu dolu geçirirsiniz. Bu zamanınızı dolu dolu geçirmek;  harika yerleri görerek de, yerel insanlarla tanışarak da, gün batımını izleyerek de, çay içip, pazarlarda alışveriş yapılarak da, dünyanın en güzel mutfaklarından biri olan Türk mutfağından lezzetleri tadarak da olabilir. İstanbul çok özel bir şehir ve biz her dakikasından inanılmaz keyif aldık..

 


                              

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: