Hayatımda bir kez turla seyahate çıktım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bir kaç tura daha katılsam en az 20 sebep bulabilirdim sanırım. 🙂 Tamam, bu yazının tam tersi bir yazı yazılabileceğini de biliyorum, muhtemelen pek çok kişi de yalnız ya da grupla gezmenin dezavantajlarını sıralayabilir. Hala tam olarak emin olamayan, turla mı gitsek, yalnız nasıl olur diye düşünen gezginleri biraz daha yanımıza çekebilmek için işte beni turla seyahatten vazgeçiren sebepler;

1-Pazarlama Faaliyetleri

İlk sıraya bu maddeyi özellikle koydum. Daha önce varlığını bilmediğim, en azından bu seviyede olmasını beklemediğim bir durumdu. Hatırı sayılır bir parayı sizi gezdirmesi için bir şirkete vermişsiniz, üstüne ekstra turlar için para ayırmışsınız, bu da yetmezmiş gibi, gittiğiniz yerlerde ne-nasıl yapılır diye gösterme bahanesiyle sizi alışveriş yapılacak mekanlara götürüyorlar. Muhtemelen buradan da dünyanın parasını kazanıyorlar.

Açık açık söylense yine sorun değil, çini yapımını göreceğiz diye girip, kendimizi tabak-çanak alırken bulabiliyoruz. Mesela ben sadece çini yapımını izleyip geri kalan kısmına katılmak istemezken, dükkanda ilerledikçe kapılar arkanızdan kapanıyor. En azından bu tarz bir yere girmeden önce bilgilendirme yapılmalı diye düşünüyorum.

2-Ekstra Yemekler

Bu da bir nevi pazarlama faaliyetine dönüşüyor çoğu zaman. Sabah akşam yemekleri otelde alınıyor, sıkıntı yok. Fiyatın içerisine dahil edilmiş oluyor. Ancak öğlen alınan ekstra yemekler yine anlaşmalı bir yerde son buluyor. Genellikle rehberin yönlendirmesiyle yöresel bir yemek menüsü, çok da pahalı olmayan bir fiyattan satılıyor. Farklı yemekler yemek isteyenlere, tavuk, balık, ya da salatadan başka alternatif yok. İstemeseniz bile, sizinle beraber gezenlere mahcup olmamak için ses çıkaramıyorsunuz. Açık söylemek gerekirse, yöresel diye size dayattıkları sabit menülerin çok da güzel olduğu söylenemez. Genelde şehirden uzak, bu tarz toplu şirketlere hizmet eden yerler, şehir içinde, daha küçük ama daha güzel ve lezzetli yemek yiyebileceğiniz pek çok farklı alternatif bulabilirsiniz.

3-Sınırlı Süreler

Sanırım turla seyahat etmeyi sevmeyenlerimizin ortak şikayeti bu olsa gerek. Burada şirketlere kızamıyorum, çünkü büyük bir kitleyi, kısıtlı bir sürede olabildiğince fazla yere götürmeye çalışıyorlar. Ancak sizin için yarım gün ayrılacak bir yer, başkası için bir saat ayrılmaya bile değmeyebiliyor. Pek çok yerde otobüsünüze dönerken “keşke burada biraz daha fazla kalsaydık” diye içinizi geçiriyorsunuz.

 

4-Son Anda Yaşanan İptaller

Uzun zaman önce ödemenizi yapmışsınız, yıllık izin zamanınız yaklaşmış, artık valizlerinizi toplamaya başlamışsınız, yeni yerler göreceğiniz için giderek heyacanlanıyorsunuz gezi tarihine üç gün kala bir telefon geliyor; “kusura bakmayın, turumuz yetersiz talep dolayısıyla iptal edilmiştir.” Heyacanımızın kursağımızda kalmasına mı yanalım, yeni tatil planı için üç günümüz olduğundan katlanan fiyatlara mı? Muhtemelen de iznimizi iptal etmek zorunda kalacağız.  Ancak kendi başımıza ya da küçük bir grupla plan yaptığımızda daha esnek davranabiliriz.

5-Ekonomik Olarak Her Zaman Cazip Olmaması

Her ne kadar turlarda yolculuk ve konaklama ücretleri, firmaların pazarlık güçleri oranında oldukça cezbedici olabiliyor. Ancak tur şirketlerinin genel uygulaması, ilan edilen tur fiyatlarının olabildiğince uygun tutularak, tur esnasında ekstra paket satışları üzerinden gelirlerini maksimize etmektir. Bu yüzden her şey dahil denilen turlar da bile, seyahate harcadığınız kadar paranın benzerini, yolda harcarsınız. Bazı firmalar bunu o kadar kötüye kullanır ki; sadece uçak ve konaklama ücretiyle müşteri çekerler, tur detaylarını incelediğinizde tüm günün serbest zaman olduğunu görürsünüz. kalınan oteller de genellikle şehir dışı ekonomik oteller oldukları, toplu taşımaya uzak olduklarından, ya ekstra ücretleri ödemek, ya da kendi başınıza yüksek bedeller ve zaman ödeyerek gezmek zorunda kalırsınız.

6-Kalabalık ve Beraber Seyahat Edenlerle Uyum

En önemli konulardan biri de bu olsa gerek. Muhtemelen daha önce tanıdığınız, sevdiğiniz bir arkadaşınızla seyahate çıkmış ancak arkadaşınızın tanımadığınız yönleri olduğuna şahit olmuş, hatta geziniz zehir olmuştur. Atalarımızın da dediği gibi, bir insanı en iyi tanımanın yollarından biri, beraber seyahat etmektir. En yakın arkadaşınız da bile sorun olabilirken, bir birini tanımayan bir otobüs dolusu insanla yaşayacaklarınızı hayal edin. Daha önce turla seyahat etmişleriniz varsa, uzun yıllar görüştükleri arkadaşlar edinenlerin olduğu gibi, bir kişi ya da grup yüzünden tüm gezinin berbat olduğuna şahit olanlarınız vardır.

7-Sorunlu Turistler

Bu konu sadece gezide değil, hayatın her yerinde görülebilecek bir durumdur. Grupların içerisinde her zaman göze batan tipler olur. Kişilikleri gereği, göz önünde olmak, ilgi çekmek isterler. Seyahat ettiğiniz grubun içerisinde bu tarz birisinin olmasını istemezsiniz. Her ne kadar grup rehberleri bu tarz kişilere karşı alışkın ve tecrübeli olsa da, her zaman kontrol edemezler. Bu tarz kişiler, ortak kararlara itiraz etmek, sunulan seçenekleri beğenmemek ve hemen hemen her konuda itiraz etmek gibi genel sorunlara sebep olurlar. Maalesef bu konuda yapılabilecek fazla da bir şey yoktur.

8-Yaş Farkı

Herkes için olmasa da bazen sorun teşkil edebilir. Çevremizden de farkedebileceğimiz gibi, bir birine yakın yaş grupları genellikle bir biriyle daha uyumlu olma eğilimindedir. Ortak zevkleri paylaşır, ortak noktalarda birleşirler. Turlarla yapılan seyahatlerde de insanların farkında olmasa bile gruplaştıklarını, beraber seyahat etmek istediklerini, farklı koltuklara konulmalarına itiraz ettiklerini görürsünüz. Gençler ileri yaş grubunun yavaş hareketlerinden rahatsız olurken, yaşlılar gençlerin fazla güldüğünden, toplanma yerine geç geldiklerinden yakınır. Hepimizin bildiği gibi de bu tarz gezi turlarında küçük çocuklardan tutun da, yürümekte zorlanan yaşlılara kadar her yaş grubundan insan görmek mümkündür.

9-Konfor

Kalınan oteller genellikle iyi seçilir, ancak genellikle şehir merkezinde olmaz. Ancak ulaşım için kullanılan araçlarda aynı özen her zaman gösterilmez. Bazı turlarda katılan sayısı düşük olduğundan araç tipi de daha alt bir modele çevrilir. Bilindiği gibi, daha küçük araç, daha az konfor demektir.

10-Kısa Süreye Çok Fazla Etkinlik Sığdırılması

Tur şirketi fiyatı olabildiğince aşağı çekip katılımcıları etkilemeye çalışırken, aynı şeyi tur detaylarında gezilecek-görülecek yerler konusunda da yapar. Aktiviteler ve gezilecek yerler olabildiğince fazla gösterilmeye, kısa sürelere olabildiğince fazla yer sığdırılmaya çalışılır. Bunun sonucunda da tahmin edeceğiniz gibi, sürekli bir koşuşturmaca, gezilmesi istenen yere gereken özenin gösterilmeyip, çok kısa zaman ayırma gibi sorunlar yaşarız. Hepimizin bildiği gibi, öyle yerler vardır ki, değil bir fotoğraf molası, oturup, uzun bir zamanımızı orada geçirmek isteriz. Ancak turla maalesef bu mümkün değildir.

Sonuç itibariyle, turla gezmenin pek çok avantajı da vardır. Ancak yukarıda sıraladığımız sebeplerden aldığımız zevkin azalacağını da dikkate almakta yarar var.

 


                  

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Yorum 10'siYorum Yaz

 • Kesinlikle her satırına katılıyorum… Bu yüzden bizde turla seyahat etmeyi uzun zaman önce bıraktık…

  • Teşekkürler yorumunuz için. Bloğunuzu da inceledim biraz, başarılar. Doğu Ekspresini çok methediyorlar, fazla karşıma çıkmaya başladı bugünlerde, listeye eklemek farz oldu.

 • Şimdi, turla gittiğim seyahatten donuyorum. Aynen katılıyorum.
  Kendimiz de organize edip gidiyoruz.
  Turla gidiyoruz. Her ikisinin de eksi ve artılar oluyor. Ben her ikisini seviyorum.

  • Teşekkürler yorumunuz için. Mutlaka kişiden kişiye değişir, hatta belki ilerleyen yaşımda benim de fikrim değişecek ama şimdilik hissettiklerim bunlar.

 • Ekstra tur satı almayanlara kopek muamelesi yapılması da bazen karşılaşabileceğiniz sorunlardan biridir. Hem tek başıma, hem turla seyahat etmiş biri olarak ***R firmasında bu rezaleti yaşadığımı söylemek istiyorum.

  • O kadar kötü olduğunu düşünmemekle birlikte, benim de bu görüşlerim aynı seyahat firmasında oluştu. 🙂

 • Ekstra turlara katılmayınca rehber tarafından dışlanıyorsunuz.rehber kendi dışında grupta ikinci bir sesi sevmez.bu nedenle turun dezavantajı rehber egosu ve fotograf için verilen kısa sure.bu sene karadeniz turunda resmen fotocross yaptım koştura koştura.

 • Kişiye özel turlar da var. Yukarıda yazan dezavantajlar olmadığı gibi bir çok avantajı da beraber getiriyor. E** ve J**** gibi büyük turizm firmaları da ağırlık verdi özgür-kişiye özel tur programlarına son zamanlarda. Özellikle Dubai gibi belirli üst segment havayolu firmalarının ağırlığını koyduğu rotalarda önceden firmalar anlaşıp çok daha ucuza getirmenizi sağlıyor bilet masraflarını. Üstelik sadece uçak ve havalimanı transferlerinden, evraklarından oluşan turlar bunlar. Zamanı nasıl harcayacağınız size bırakılıyor. Kendim yaptığım hesaplarda popüler dönemlerde tur firmaları daha ucuza geliyor ayarlamalar erken yapıldığı için. Ancak sezon dışı bir şey farketmiyor genelde. Aktarmalı filan gayet ucuza kendiniz tursuz seyahat edebiliyorsunuz.

 • Önyargılı olmamak lazım. İkisininde avantajlı ve dezavantajlı tarafları var. Kendi durum ve imkanlarınıza göre seçiminizi yapabilirsiniz.

 • Turla yolculuk kesinlikle bana göre de değil. Fas a tür düzenliyorlar. Alışveriş diye götürdükleri yerler ile anlaşmaları var. Yemekten tutun da mola verilecek yere kadar belirli aslında herşey. Hele otelin şehir merkezinden uzak olması bana kalırsa en kötü durum. Bari oteli merkezi konumda ayarla da insanlar çıkıp tek başına keşif yapabilsin. Çok fazla eksikleri olduğunu düşünüyorum. En güzel yolculuk kafa dengi bir iki ya da üç arkadaşla yapılan yolculuk olduğu kanısındayım. (Daha önce yolculuk yapmış ve memnun kalmış olduğunuz yol arkadaşları ile) Güzel bir yazıydı emeğinize sağlık.

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: