Lviv, Ukrayna’nın batısında, Polonya sınırında bulunan 860 bin kişinin yaşadığı bir şehir. Ülkenin kültür ve tarihi başkenti. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Polonya’ya ait olan şehir, Polonya’nın batıya kaydırılması ile Ukrayna sınırlarına dahil edilmiş. Şehir, 1265 yılında Galiçya Kralı Danylo Haltsky ve oğlu tarafından kurulmuş. Kral şehre, gücü ve iktidarı temsilen, oğlunun ismi olan ve ‘aslan’ anlamına gelen Lev adını veriyor ve zamanla Lviv olarak dile yerleşiyor. Lvov olarak da bilinse de bu, şehrin Rusça ve Lehçe’deki ismi ve Ukrayna halkı tarafından işgal zamanlarını hatırlattığı için pek kullanılmıyormuş. Resmi dil Ukraynaca, herkes Rusça da biliyor fakat Rusça konuşmayı pek sevmiyorlar.

Dedim ya tarih ve kültür başkenti diye, UNESCO da Dünya Kültür Mirası Listesine ve koruma altına almış Lviv’i.
Ukrayna’nın para birimi Grivna. (UAH) oldukça ucuz bir ülke olmasına rağmen Lviv en pahalı şehirlerden birisi. Fakat ülkemize kıyasla her şey oldukça ucuz. (Şuan için 1 TL=7.29 UAH)

Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan bir anlaşma ile artık vize uygulaması yok. Sadece çipli kimlikle bile Ukrayna’ya gidebiliyorsunuz. İstanbul’dan her iki hava limanından uçuşlar mevcut. Biletinizi önceden almanız daha uyguna getirmeniz için faydalı olacaktır. Bir saat 45 dakikalık bir sürenin ardından artık Lviv’desiniz.

                        

Lviv’e ilk defa gidenleri, (pasaportla veya kimlikle fark etmiyor) pasaport kontrol noktasından polis merkezine alıp sorguya çekiyorlar. Şahsen yaşadım. Arkadaşımla birlikte ve aynı uçakta yolculuk yaptığımız yaklaşık 50 kişi polis merkezinde beklemeye alındık. Bir saat yalnızca bir polis memurunun gelmesini bekledik. Sadece bayan polis memurları vardı. Kesinlikle çok soğuk ve ciddi bir duruşları var. Hatta bir memur, elindeki telsizle bir adamı dürtüp sert bir tonda ilerlemesini bile söyledi. Bir yandan haklılar, çünkü bazı erkeklerin lakayit davranışlarından dolayı ciddi durmaları gerekiyor. Biz Türkler çabuk kaynaşan bir millet olunca, beklerken kendi aramızda konuşmaya ve gülmeye başladık. Bayan polisler onlara güldüğümüzü sanarak, bizimle inatlaşıp bizi bekletme sürecini uzattılar. Bir saatten fazla bekleyişin ardından gelen bayan memurun yanına girince, neden geldiğimizi ve nerede kalacağımızı sordu. Elimizdeki gidiş dönüş bilet ve otel rezervasyon belgelerinin yalnızca fotoğrafını çekti. Sisteme girmesi için bir bilgisayar ya da tablet bile yok. Yalnızca fotoğraf. Gidecek olanlar her ihtimale karşı bilet ve rezervasyon belgelerinizi elinizde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Hava limanı ve şehrin merkezi arasında ulaşım için seçenek çok. Troleybüs (9), otobüs (95), shuttle bus ve taksi. Biz 300 UAH’ye şehir merkesindeki otelimize gittik. Otel, Rynok Meydanı (Market Square) olarak bilinen şehrin merkezi noktasındaydı. Üç gece, iki kişilik bir oda için 600 TL ödedik. Otele yerleşip biraz dinlendikten sonra, şehri biraz keşfetmek için dışarı çıktık. Cuma günü akşamüzeri geldiğimiz için genç yaşlı, kadın erkek herkes sokaklardaydı. Meydan trafiğe kapalı olduğu için araçların, kalabalık olmasına rağmen de insanların gürültüsü sizi rahatsız etmiyor. Kent meydanı, ara sokaklar her yer cafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları ile dolu ve her yer tertemiz.

                                                             

Şehir merkezinde toplu taşıma ihtiyacı hiç duymadık. Çünkü gezilecek veya yemek yenilecek mekanlar hep yürüme mesafesinde. Belediye binasının önünde otantik tranvay şehiriçi turu yapıyor. Dilerseniz önce bu tura katılıp şehri tanıyabilir, sonra merkezden turunuza devam edebilirsiniz. Ben, birlikte gittiğim arkadaşım daha önce Lviv’e gittiği için, bilen biriyle gitmenin avantajını yaşadım.

 

Nerede Yemek Yenebilir?

Yemek, kahvaltı kahve ve tatlı için oldukça uygun ve lezzetli mekanlar var. Belediye binasının arkasında, Virmens’ka sokakta gazyağı ile çalışan lambanın mucidi anısına yapılan Cafe Gasova Lampa’yı görebilirsiniz. Birbirinden renkli ve çeşitli gaz lambalarını görüp, satın alabilirsiniz. Dilerseniz bahçesinde kahve ve tatlı eşliğinde keyfinize  bakabilirsiniz. Aynı sokakta yemek için Mons Pius Steak Restoran’a gidebilirsiniz. Şehir merkezinin en pahalı restoranı olmasına rağmen tercihinize göre yiyeceğiniz et oldukça lezzetli. Ortalama ödeyeceğiniz hesap kişi başı 57tl. Meydanda yemek için diğer önerim ise Arsenal Müzesi’nin altında yer alan Arsenal Ribs and Spirit. Eski dönemlerden kalma mahzeni bir restorana çevirmişler. Kapıda sizi harlı ateşte pişen nar gibi kızarmış etler karşılıyor. Çok fazla tercih edildiği için sırada beklemeniz mümkün. Ağırlıklı domuz kaburga yapılıyor. İsteğinize göre dana eti de tercih edebiliyorsunuz. Dana eti yumuşak ve lezzetli. Burada tabak, çatal ve bıçak yok. Gelen garson masaya serdiği kâğıdın üzerine kalemle tabak, çatal ve bıçak çiziyor. Yemeğinizi elle yiyorsunuz. Üzerinde göğüs çizilmiş kâğıt önlüklerle sempatik bir ortam yaratılmış. Garsonlar gelenlerle ilgili ve çok güler yüzlüler. Fotoğraf bile çektiriyorlar sizinle. Yolunuz düşerse eğer orada İvan’ı bulun. Biz çok sevdik kendisini.  Mekan et konusunda konuya hakim. Domuz kaburgası sosunun, şekerli bir tadı var. Değişik lezzetlere açık değilseniz hiç denemeyin derim. Burada da ortalama kişi başı 40tl gibi bir hesapla çıkabiliyorsunuz.

                                                                 

Kahvaltı için, Rynok Meydanı’nda belediye binasının karşı sokağında bulunan Celentano restorana gidilebilir, muhteşem pizzaların tadına bakabilirsiniz. Pizzanın yanı sıra kruvasan ve kahve de kahvaltı seçenekleri arasında. Kruvasan, öyle bildiğiniz gibi çok şekerli ve küçük değil. Koca sandviç ekmeği gibi bir kruvasan içerisine istediğinizi koydurup yiyebiliyorsunuz. Ortalama ödeyeceğiniz hesap 8tl. Kruvasan da beni kesmez açık büfe kahvaltı isterim derseniz, Baczewski Restoran’ı deneyin. Erken hareket etmeniz gerek çünkü kahvaltı on birde bitmesine rağmen sıra olduğu için 10.40 gibi kahvaltı bitti diyebilirler. Biz iki gün erken gitmemize rağmen giremedik.

                                             

 

Devamı bir sonraki yazımda…

 


                     

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Merve Yılmaz

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: