Ukrayna’nın batıya açılan kapısı Lviv, ülkenin aynı zamanda kültür başkenti. Ülkenin geri kalanındaki Rus etkisinden çok, Avrupai bir havası var. Eğer Lviv’e gitmeyi düşünenlerdenseniz, bizlerin tecrübe ettiği, sizlere yardımcı olabilecek Lviv Rehberimize göz gezdirebilirsiniz..

Ayrıca bakınız; Lviv’de Görülmesi Gereken Yerler

 

TOPLU TAŞIMA

Şehrin merkezi bir yerinde kalıyorsanız işiniz kolay. Çünkü toplu taşımaya fazla ihtiyacınız olmayacak. Ukrayna’nın genelinde görmeye alıştığımız troleybüsler ve minibüsler Lviv’in de ulaşımının bel kemiği. Troleybüsler oldukça eski ancak merkezi noktalarda oldukça kullanışlı, duraklarda mutlaka duruyorlar. Kapıları mutlaka açıyorlar.  Bileti vatmandan alabileceğiniz gibi durak yakınındaki büfelerden de temin edebilirsiniz. Ancak araca bindiğinizde dikkat edilmesi gereken bir husus var.  Aldığımız bileti aracın çeşitli noktalarında bulunan biletinizi delmeye yarayan aletlerde kullanmanız gerekiyor. Aksi halde çeşitli duraklarda araçlara binen kontrolörler elinizdeki biletin damgasız olduğunu tespit ettiklerinde oldukça yüksek meblağlarda ceza alabilirsiniz. Haberiniz olmadan böyle bir durumla karşılaşmanız halinde, İngilizce konuşmayıp, anlamıyor gibi yaparak sorundan kurtulabilirsiniz.. Şehirde diğer bir alternatif minibüsler. Minibüslerle şehrin biraz daha uzak noktalarına gidebilirsiniz. Mantığı bizim ülkemizdekine benzer çalışıyor. Minibüs belli bir hat üzerinde çalışıyor, üzerinde numara var, ücret mesafeden bağımsız olarak sabit, inerken ücreti elden şoföre veriyorsunuz.

Hava limanından şehir merkezine ulaşmak için otobüs, minibüs ve taksi imkanınız var. Ukrayna’nın genelinde olduğu gibi taksi kullanmaya gerek yok. Sadece otobüs ve minibüslerin kalktığı yeri bulmanız yeterli. Taksi kullanmak isterseniz pazarlık yapmanızda yarar var. Lviv’in merkezi normalde 4-5 usd tutuyor, yerel para karşılığı  yaklaşık 200-250 grivna. Dünyanın herhangi bir yerinde olduğu gibi burada da sizin yabancı olmanızdan yararlanmak isteyecek şoförler çıkabilir. Pazarlığı baştan yapmakta yarar var. Dil sıkıntısı olduğu için daha sonra yanlış anlamışsınız gibi daha fazla para isteyebilirler.

DÖVİZ-PARA MEVZULARI

 

Hava limanında en fazla 10 doları yerel paraya çevirin. Geri kalan bir tutarları şehir merkezinde grivna çevirmek daha ekonomik ve kolay. Şehir içerisinde pek çok döviz bürosu ile birlikte banka şubesi bulabilirsiniz. Döviz bürolarında kimlik kontrolü yok, sadece imzanız alınıyor. Döviz bürolarında fiyatlar arasında da çok bir fark yok, komisyonsuz çevirmek isterseniz en çok turistin bulunduğu meydan ve çevresinde bulunan döviz büroları en mantıklı seçenek olur.

ATM kartınız da para çekebileceğiniz pek çok banka şubesi. cihazı var Ancak banka kartlarından çekeceğiz sonra üzerinden kontrol edeceğinize hakkınızı bulundurma yarar var Arc pek çok noktada Western Union Money Gram gibi paralık göndermem uygulamaları da göze çarpmakta ancak kısa süreli ziyaretlerinde bunları ihtiyacınız olmayacağını tahmin ediyorum.

ŞEHİR

 

Şehir küçük ancak bir o kadar düzenli, binaların dış yüzeyleri oldukça şık. Yer yer lüks, çeşit çeşit heykellerle süslenmiş, tipik bir Avrupa şehri görüntüsü hakim. Lviv’liler de zaten Ukrayna’nın geri kalan yerlerine göre şehirlerinin bu özelliğiyle gurur duyuyorlar. Şehrin büyük kısmı Ukraynaca konuşuyor. Son zamanlarda yaşanan sıkıntılı durumdan dolayı, Ukrayna’da en çok Rus düşmanının bulunduğu şehir denebilir. Yol üzerinde satılan hediyelik eşyalarda bile Putin ile ilgili alaycı resimler, baskılar görmek mümkün. Buralarda iken politik konuşmalara girmemekte yarar var.

Şehrin pek çok yerinde tarihi mekanları gösteren kahverengi tabelaları mevcut. Kiril alfabesi yanı sıra Latin alfabesiyle yazılmış durumda. Ayrıca birkaç yüz metrede bir nerede olduğunuzu gösteren tabelalar mevcut. Bu haritalar üzerinde şehrin görülmesi gereken yerleri işaretlenmiş durumda.  Zaman zaman trafikte sıkışıklık yaşansa da yayalara karşı duyarlılar. Yola adımınızı attığınızda trafik duruyor, ayrıca pek fazla korna sesi de duymuyorsunuz.

YEME-İÇME

 

Her türde mutfağın bulunabileceği bir şehir. Özellikle Pazar Meydanı ve etrafında pek çok kafe, pizza, suşi restoranı, kebap dükkanı ya da tabldot usulü satış yapan restoranlar bulmak mümkün. Şehrin içerisinde ayrıca Mc Donald’s, Coffee Company gibi yabancı markalar da mevcut.

Pek çok restoranda Türk damak tadına uygun yemekler bulmak mümkün. Türkiye’de bulabileceğiniz malzemelerle kahvaltı yapmanız veya döner, kebap çeşitlerini bulmanız mümkün.

Restoranlardan özellikle birinden bahsetmek istiyoruz; Lviv Croissant.  Burada bildiğiniz kruvasanı unutun. Bu mekan aslında biraz sandviç restoranlarını andırıyor.  Büyük kocaman kruvasanların içerisine tatlı tuzlu istediğiniz gibi malzemeleri seçip hazırlatabiliyoruz. Ağız tadımıza uygun ama kalorisinin oldukça yüksek olduğunu söylemeliyiz.

Ayrıca Türk kahvesi dahil her çeşit kahveyi bulabileceğiniz mekanlar mevcut. Ukrayna’da kahve kültürü oldukça gelişmiş. Kahvenin buraya gelişi 1800’lü yıllara kadar gidiyormuş. Avusturya’dan buraya geçmiş kahve kültürü, o yüzden her köşe başında bir Kahve Dükkanı bulmanız mümkün. Gerçekten ucuz ve kaliteli kahveler yapıyorlar. Hatta sokak başlarında küçük arabalar içerisinde satıldığını da görebilirsiniz. Genellikle 1-1,5 USD’ye büyük boy bir kahve içebilirsiniz.

İNTERNET

 

Sorun yaşamayacağınız yerlerden birisi. Hemen hemen tüm restoranlarda yüksek hızlı internet mevcut. Hatta bazı mekanlara şifresiz internet bulabiliyorsunuz. Yine şehrin turistik mekanlarında, meydanlarında ücretsiz internet bulmanız mümkün, sadece ekranda çıkan bağlantıya tıklayıp giriş yapmanız yeterli.

İLETİŞİM

 

Ukrayna’nın geri kalanı ile karşılaştırıldığında daha turistik bir şehir olduğu için İngilizce anlaşma ihtimaliniz daha yüksek. İnsanlar genellikle Ukraynaca konuşmayı tercih ediyor. Belli bir yaşın üstündeki kişiler rusça bilmesine rağmen son zamanlardaki durumlardan dolayı konuşmamayı tercih ediyorlar. Gençlerin pek çoğu ile İngilizce anlaşabilirsiniz. Ayrıca eski şehir içerisindeki satıcılar, restorandaki garsonlarla İngilizce konuşmanız mümkün. Odessa ile karşılaştırıldığında oldukça büyük bir uçurum var diyebiliriz. Burada çok fazla zorlamayacağınızı söyleyebilirim. Pazar Meydanı’ndaki belediye binasında turizm ofisi bulabilirsiniz. Burada İngilizcenin dışında Polonyaca, Almanca İtalyanca ve benzeri pek çok dilde size yardımcı olacak arkadaşlar mevcut ayrıca şehirle ilgili küçük tanıtıcı broşürler bulabilirsiniz.

Maalesef etraftaki dükkanların, restoranların pek çoğunda kiril alfabesi kullanılıyor, ayrıca menülerin çok büyük bir kısmı Kiril alfabesi ile yazılmış durumda. Muhtemelen yabancı turistler arasında rağbet gördükçe bu da değişecek ama şu anda sıkıntı olduğunu söyleyebiliriz.

 


                        

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: