Ukrayna’nın batıya açılan kapısı Lviv, ülkenin aynı zamanda kültür başkenti. Ülkenin geri kalanındaki Rus etkisinden çok, Avrupai bir havası var. Bizim açımızdan Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerler şöyle;

 

1-Market Square – Pazar Meydanı

 

Ukrayna’lılarin “Rynok Square” dedikleri pazar meydanı. Aslında buradan bahsetmeye bile gerek yok. Çünkü buraya yolunuzun düşmemesi mümkün değil.

1800 lu yillarda İtalyan mimarlar tarafından yapılan, dilimize “belediye binası” olarak çevirebilileceğimiz “city hall”un etrafına üçer katli 44 bina daha yapılıp meydana bugünkü hali verilmiş. Oldukça Avrupai bir yapısı olan meydan, bugün için olduğu kadar o zaman için de şehrin kalbiymiş. Zamanın ileri gelenleri daha yüksek vergi vermek pahasına burada yaşarlarmış. Burası etrafında bulunan, ancak günümüze ulaşmayan duvarlarla da korunaklı bir konumdaymış.

Gününüzde ortada belediye binası, etrafını çevreleyen güzel binalarda lüks mağaza, restoran ve kafeler bulunmaktadır. Ayrıca hediyelik eşya alınabilecek yerler, turizm informasyon ofisi bulunur.  Şehrin en yüksekten görülebileceği kule de bu meydandadır. Çevresinde döviz bozdurabileceğiniz uygun döviz bürosu bulunur.  Akşamları genç müzisyenler burada performanslarını sergilerler.

Buradan kendinizi konumlandırarak etrafında görülmesi gereken yerleri gezebilirsiniz. Hemen arkasında Dominik Katedrali, bir diğer köşesinde Ermeni Hz. Meryem Kilisesi bulunur.  

2-Opera Binası

Şehrin diğer önemli bir simgesi. Svobody caddesi üzerindeki opera binası şehrin önemli noktalarından biri mimari olarak güzel olmakla birlikte, fotoğraf için çok fazla bir şey vadetmiyor. Turistler genellikle burada Opera izlemekten hoşlanıyorlar. Opera binası içerisinden veya Meydanı’nın hemen az ilerisinde Mc Donalds yanındaki bir büfeden bilet alabilirsiniz.

3-City Hall’dan Şehri Seyretmek

Lviv’de yapılabilecek en güzel şeylerden bir tanesi Pazar Meydanı’ndaki belediye binasında bulunan dört katlı kuleden şehri seyretmek. Şehrin en yüksek noktalarından bir tanesi burası, şehri kuşbakışı görmek veya fotoğraf çekmek istiyorsanız burası en ideal yerlerden bir tanesi. Tek yapmanız gereken belediye binasına girdikten sonra, “tower” yazan tabelaları takip edip, asansöre ulaşmak. Asansör dört kat çalışıyor. Burası normal belediye işlerinin hallolduğu ofislerin bulunduğu bir bina. Burada çalışan insanlarla beraber dördüncü kata kadar çıkabilirsiniz. Arkasından yine tabelaları takip ederek size bilet satışı yapılan bir ofise ulaşacaksınız. Yazı tarihi itibariyle 20 grivna karşılığı yaklaşık bir dolardan daha az bir tutara bilet alabilirsiniz. Bundan sonra işin zor kısmı geliyor, yaklaşık 300 basamak merdiven çıkmanız gerekecek. Çok zorlayıcı değil ancak sürekli akan bir trafik var. Merdivenler ahşap dönerek yükseliyor ve bazı noktalarda sıkışıklık yaşanabiliyor ancak inanın 300 basamağı çıktığınıza değecek. Son kısımlara doğru tahmin edeceğiniz gibi geçişler daha da zorlaşıyor. Yukarıya çıkarken kule üzerindeki saatin mekanik kısmını da görebilirsiniz, saat başlarında mekanik hareketini takip edebilirsiniz. Zirve yaklaşık, 25-30 metrekare bir alan, fazla koruması yok. Koruma duvarları göğüs hizasına denk geliyor. Duvarlar üzerinden çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Şehrin dört bir tarafı görünüyor.

Soğuk ve yağışlı havalarda çok soğuk olabileceğini düşünüyorum. Benim geldiğim dönemde vardı ancak yine de rüzgar etkili oluyordu. Bu da uzun süre kalma düşünüyorsanız yanınızda bir şeyler getirmenizi yarar var. Rahatlıkla 1 saat geçirebileceğiniz bir alan çünkü durup sakin, sessiz şehri izlemek çok eğlenceli.

4-Lychakiv Mezarlığı

İlginç gelecek ama şehirde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de mezarlık.  Bu mezarlığı özel yapan mezar taşlarının şekli, birbirinden güzel birbirinden farklı mezar taşları var. Şehir merkezine çok uzak değil. Pazar Meydan’ından 10-15 dakikalık yürüyüşe rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Özellikle eski tarihi, ilginç mekanlar sizin ilginizi çekiyorsa, burasının da hoşunuza gideceğini söyleyebiliriz.

5-High Castle

 

Şehri Pazar Meydanı’ındaki kule gibi yüksekten gören diğer bir mekan, “High Castle” yani dilimize çevirilmiş haliyle “Yüksek Kale”. Burası bizim topraklarımızdan da görmeye alıştığımız, şehrin yüksek noktalarında genellikle şehri korumak için yapılmış savunma merkezleri.  High Castle’da  surlar bulunmuyor. Sadece şehri görebileceğiniz yüksek bir noktası var. Ancak bulunduğu nokta bir park yeri niteliğinde olduğu için gezmesi, tırmanması ve yukarıdan şehri izlemesi zevkli bir yer. Eğer zamanınız kısıtlıysa şehir merkezindeki kule çıkmanız daha mantıklı olacaktır. Ama zamanınız bolsa en az iki üç gün şehirde bulunacaksanız burasını da görmek isteyebilirsiniz. En azından yürüyüş yapıp, yeşilliğin tadını çıkartabilirsiniz.

6-Ermeni Kilisesi

 

Burası özellikle arayıp bulmanız gereken bir değil.  Tam olarak şehir merkezinde, pazar meydanın köşesinde bulunduğu için gözden kaçırmanız da mümkün değil. Kilise şehrin ikonik yapılarından biri. Özellikle içerisinde görmek isteyebilirsiniz, ancak her zaman açık olmayabilir. Dışarıdan da fotoğraf için güzel bir kilise ancak dar bir sokakta ve genellikle kalabalık.

7-Dominik Katedrali

 

Muhtemelen şehirdeki en güzel dini yapılarından bir tanesi. Özellikle dış yüzeyi üzerindeki yazılar oldukça farklı ve daha önce gördüğümüz kiliselerden farklı bir havası var. Yanında ufak küçük bir park var. Katedralin içerisinde oldukça fotojenik,  çok fazla ışık alıyor ve fotoğraf çekmek ilginç bir şekilde yasak değil. Sadece dini törenler esnasında rahatsız etmemeye dikkat edilmeli. Bunun dışında kimse size karışmıyor. Ayinler genellikle sabah sabah 9 gibi oluyor, saygı açısından bu saatler fotoğraf için uygun olmayabilir. Ayinleri izlemek de oldukça keyifli, değerlerimize tamamen aykırı olsa da farklı bir ruh hali var.

8-Svobody Caddesi

Yine şehrin büyük caddelerinden bir tanesi. Caddenin sonu meşhur Opera Binası’na çıkıyor. Cadde boyunca yürüyüş yolları, şelaleler, su havuzları, heykeller görebilirsiniz. Cadde boyunca güzel, orta-üst sınıf kafe ve restoranlar sıralanmış durumda. Yerel insanların yürüyüş yapmaktan, kafelerde takılarak zaman geçirmekten zevk aldıkları merkezi bir yer.

 

9-Cathedral of Assumption of Virgin Mary

Yine dini yapılara ilginiz varsa görülmesi gereken yerlerden biri. Burasının diğer benzerlerinden farkı çok daha eski bir havası var. İçerisindeki tozun ışık altında süzülmesini ve havadaki rutubeti hissedebilirsiniz. Özellikle güneşin camlardan içeriye sızdığı zamanlarda harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

10-Turistik Trenle Şehir Turu

Şehir merkezlerinde görmeye alıştığımız turistik çift katlı otobüslerin Lviv’e göre ayarlanmış şirin tren versiyonu. Şehir trafiğine giren, üstü açık vagonlardan oluşan bir araç. Şehrin tarihi yerlerini, size verilen kulaklıklarla dinleyebilirsiniz. Dil seçenekleri arasında türkçe de vari ancak hoparlörden gelen ses bazen kulaklıktan gelen sesi bastırabiliyor. Yine de, açık havada, şehir trafiğine dahil olarak yapılan tur oldukça eğlenceli, ilgili firmanın sitesine şuradan ulaşılabilinir.

 


Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: