1800’lü yılların sonunda Rusya’nın Moskova ve St.Petersburg’dan sonra 3. büyük ve önemli şehri olmayı başarmış Odessa, Ukrayna’nın Karadeniz’e açılan noktası. Tarihi ve estetik binaları, parkları, alışveriş imkanları ile bir cazibe merkezi olan Odessa’da görülmesi gereken yerleri söyle sıralayabiliriz;

1-Promorskyi Bulvarı

Şehrin merkezi. Odessa limanının az üzerinde, meşhur opera binasının altında buluyor. Aslında burası yerel insanların yürüyüş yaptığı, köpeklerini gezdirdikleri, sokak sanatçılarının canlı performanslarını sergiledikleri, ailelerin beraber zaman geçirmek için geldiği bir yürüyüş yolu.

 

Büyük ağaçların gölgelendirdiği meydan çiçeklerle bezeli. Yazı tarihi itibariyle Potemkin merdivenleri ve onun paralelinde bulunan alan peyzaj çalışmaları için kapalıydı. Bu bölgeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir park yaptırıyor. Az ilerisinde de Atina belediyesinin yaptırdığı alan var. Çalışmalar yakın bir zamanda bitecek gibi.

2-Teatralnaya Meydanı

Şehrin bir diğer önemli noktası, meşhur opera binasının bulunduğu meydandır. Promorskyi Bulvarına yakın bir konumdadır. Etrafında pek çok mağaza, restoran ve bar bulmak mümkündür.

 

3-City Garden

Şehirde görülmesi tavsiye edilen yerlerden biri de bu park. Her ne kadar ismi “city garden” olsa da sıradan bir park. Ağaçlar, yürüyüş yolları, seyyar satıcılar var. Konumu merkezi bir yerde.

 

4-Potemkin Merdivenleri

Yazu itibariyle tadilatta idi. Odessa limanı ile Promorskyi Bulvarını bağlayan merdivenler bunlar. Aşağıdan bakıldığında sadece merdivenler, yukarıdan bakıldığında ise bu merdivenlerin arasında ki düz betondan alanlar görülüyor. Mimari olarak bu tarz ilginç bir inşaa stili seçilmiş.

 

Photo Credit; M.

5-Deribasovskaya Sokağı

Trafiğe kapalı lüks mağazaların sıralandığı cadde. Buraya alış veriş için gelmiş olamazsınız ama geçerken bakmak isteyebilirsiniz. Benim pek ilgimi çekmediğinden fazla zaman kaybetmiyorum.

Photo Credit; Andreas Kontokanis

6-Secrets of Underground Odessa Museum

Yağmurdan dolayı yapamadığım bir etkinlik. İnternet üzerinde olumlu – olumsuz pek çok yorum vardı. Burası eski bir yer altı sığınağı. Sanırım bugünlerde özel bir mülk. Girişinin küçük olması sizi aldatmasın, tur yaklaşık 3 saat sürüyormuş. Aşağısının yukarıdan daha serin olacağını dikkate alarak üzerinize kalın bir şeyler almayı unutmayın.

 

7-Arcadia

Ben burasını Anlatya’daki Konyaaltı’na benzettim. Bir nevi sayfiye yeri. Kırım’ın Rusya tarafından ilhakından sonra Ukraynalıların denize tek ulaşımı burası kalmış. Bulunduğum dönem Mayıs ayının sonu ve sıcaklık 15 derece civarında olmasına rağmen sahil kenarında pek çok güneşlenen, hatta yüzen insan gördüm. Güneşi çok fazla görmediklerinden mümkün olduğunca bu durumdan yararlanmaya çalışıyorlar.

Bu bölge aynı zamanda lüks otellerin ve gece kulüplerinin bulunduğu bir bölge. Yaz sezonu gelmemesine rağmen club müziklerini duymak mümkündü. Bu tarz bir eğlence arayanlardansanız, uygun fiyatlı otel odası bulabilirsiniz. Şehir merkezine 5 km kadar uzak olduğunu da akılda bulundurmakta fayda var.

8-Odessa Limanı

Özel ilginiz yoksa buraya gelmenizin bir mantığı yok. Zaten Arcadia’dan sahil yoluyla şehir merkezine yürüyorsanız bir şekilde önünden geçeceksiniz.

9-Kaçakçılık Müzesi

Burasını paylaşmamızın sebebi her yerde karşınıza çıkmayacak bir mekan olması. Özellikle antika eşyalara ve silahlara ilginiz varsa hoşunuza gidebilecek bir mekan. Yanlız ingilizce açıklama beklemeyin. İnternetten araştırmanızı yapıp öyle gidin.

10-Puskin müzesi

Odessa’da görülecek tek müze burası değil, ancak buraya kadar gelmişken mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Photo Credit; Jurta


                        

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Yorum 2'siYorum Yaz

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: