Moldova çok küçük bir ülke, başkent Kişinev’de özellikle şarap mahsenleri ile tanınan küçük bir şehir. Avrupa’nın en fakir ülkesine 1-2 gün ayırmak yeterli. Maalesef turizmin gelişmediği ülkede görülmesi gereken yerler kısıtlı. Başkent Kişinev’in dışında turistik faaliyet bulmak neredeyse imkansız. Yolunuz düşerse görülmesi gereken yerler ise şöyle sıralanabilir;

 

 

Zafer Arkı ( Holly Gates)

Burası Kişinev’in kalbi.  Puşkin Caddesi ile Stefan Cel Mare Bulvarı’nın kesişme noktasının bulunduğu yerdedir. Burası çeşitli organizasyonların yapıldığı, etrafında parkların bulunduğu meydan. Zafer Arkı’da benzerine Paris’ten hatırlayacağınız dört sütün üzerine oturtulmuş bir pakt ya da geçit. Özellikle görülecek bir yanı olmamakla birlikte, şehir merkezinden yürüyüşünüze başlayacağınızı varsayarsak, ya da bir şekilde yolunuz merkeze düşeceğini düşünürsek burasını zaten görmemeniz mümkün değil.

Burası 1846 yılında I. Zaushkevich tarafından yaptırılmış. Hikayeye göre Osmanlı’dan arta kalan toplardan dökülen demirlerle desteklenmiş. Hemen yakınında yazımızda da bahsedeceğimiz Stefan Cel Mare parkı ve Metropolitan Kilisesi bulunmaktadır.

 

 Metropolitan (Nativity) Katedrali

Metropolitan ya da diğer adıyla “Nativity of the Lord” Katedrali şehirdeki en önemli Rus mimari yapılarından. İnşaası 1836 yılında Prince Mikhail Semyonovich Vorontsov emriyle yapılan yapı, Zafer Arkı’nın arkasında konumlanmaktadır.

Hemen önünde bugün kullanımda olmayan bir çan kulesi ve çeşme bulunmaktadır. Katedralin içerisi iyi korunmuş durumdadır. Şehire görülmesi gereken en önemli dini yapılardan biridir. Hemen arkasında orta büyüklükte güzel bir park bulunmaktadır.

 

Stefan Cel Mare Parkı 

Yerel ismiyle “Ştefan cel Mare şi Sfânt” yani Türkçesiyle Büyük Stefan Merkez Parkı ve anıtı, Zafer Arkı’nın az ilerisinde bulunmaktadır. Yerel insanların rağbet ettiği, içerisinde çeşitli ağaç ve bitki türlerinin yanı sıra Büyük Stefan’a ait heykel ve su havuzu bulunmaktadır.

Romenlerin ve Moldovalıların değer verdiği büyük bir şahsiyettir Stefan. III.Stefan olarak da bilinir. Fatih’in ordusunu durduğundan bu bölgede efsaneleşmiştir. Kişinev’in merkezi Bulvarı onun adına olduğu gibi, bu parka da onun adı verilmiştir.

 

Valea Morilor Parkı

Burası şehir merkezine bir kaç kilometre uzaklıkta, bir göl etrafına yapılmış yürüyüş yolları ve parklardan oluşan bir alandır. Yerel halk tarafından oldukça rağbet görmektedir. Hafta sonları ve tatillerde oldukça fazla kişiyi görebilirsiniz.

Oldukça büyük bir alan gölde yüzülebildiği gibi, kano kiralayarak da göle açılmak mümkün. Göl etrafında tam tur dolaşan bir yürüyüş ve bisiklet yolu mevcuttur. Yaz aylarında yeni evlenecek çiftlerin düğün fotoğraflarını çektirmek için rağbet ettikleri bir alandır.  Ayrıca orman içerisinde yürüyüş yolları, banklar bulunabileceği gibi, pek çok kuş, sincap vb. hayvanlar karşınıza çıkabilir. Yaz aylarında kalabalığın az olduğu sabah ve akşam saatlerinde gelmek mantıklı olacaktır, kışın ise kar altında çok güzel kareler yakalayacağınıza eminim.

 

Su Kulesi

19.yüzyılda su deposu olarak inşa edilen bu yapı 22 metre yüksekliğindedir. İlk yapıldığında en üst kısmındaki su haznesi tahtadan yapılmış iken, daha sonra bir deprem sırasında hasar görüp yıkılmıştır. 1980 yılındaki tadilatın ardından bugünkü şeklini almıştır. Kişinev’in düz bir ovaya kurulması sebebiyle şehri yukarından bir noktadan görebileceğiniz çok az sayıda yapı var, bu kule de onlardan biri. Yazı tarihi itibariyle 10 lei, yani yaklaşık 2,5.-TL. Kulenin alt kısmı müze olarak kullanılmakta olup, bölgenin tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çok fazla kendine has bir özelliği bulunmamasına rağmen, şehirde gezebileceğiniz fazla bir tarihi eser bulunmadığından değerlendirilebilir.

 

Şarap Mahzenleri

Moldova’nın belki de en iyi konu şarapçılığı. Dünyanın en uzun şarap mahzenleri bu ülkede bulunuyor. Bazı yer altı mahzenlerinin uzunluğunun 100 km’ye vardığı söyleniyor. Özel bir tura katılmadıysanız buraları yürüyerek gezmeniz mümkün değil. Mutlaka bir firmaya kayıt yaptırıp, 1-2 saatlik turlarına katılmalısınız.

İçlerinden en çok bilinenleri Milestii Mici ve Crikova. Turlar içki tadımlı-tadımsız olarak değişmekle birlikte, yaklaşık 10-15 USD aralığında. Direk firmaların kendi sitelerinden rezervasyon yapabileceğiniz gibi, şehir merkezinde göreceğiniz şarap dükkanlarından sormanız durumunda da size tur ayarlayacaklardır. Şaraba ilginiz varsa, burası mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

 

Yahudi Mezarlığı

Bir şehirde gezilmesi gereken yerler içerisinde mezarlık olması garip gelecektir eminim. Ancak Kişinev’de görülmesi gereken yerlerden biri gerçekten bu eski yahudi mezarlığı. Mezarlığın girişini bulmak biraz sorun olabilir, haritadan bakıldığın büyük bir alan ancak tek bir girişi var ve şehrin neresinden geldiğinize bağlı olarak tam tersi bir noktasında inmiş olabilirsiniz. Küçük köy evleri tarzında binaları takip ederseniz girişini bulacaksınız. Çevredekilere de sorarsanız muhtemelen doğru yere yönlendireceklerdir. Toplu taşımayla geliyorsanız ineceğiniz yerin adı “Buicana” toplu taşımada şöföre veya yolculara bu ismi söylerseniz yardımcı olacaklardır. Mezarlıklar her zaman ilgimi çekmiştir, çoğu kez de kendimi orada huzurlu hissederim. Mezar taşlarına bakıp, hayatı sorgulamak da hoşuma gider, siz de benzer hisler taşıyan biriyseniz, burasını ziyaret etmek gerçekten farklı hissetmenizi sağlayacak.

Burası 1900’lerden itibaren burada yaşamış yahudi azınlığa ait tarihi bir mezarlık. Halen günümüzde kullanılmakta, ancak mezarlığına ilk girişindeki mezar tarihleri neredeyse 100 yıl öncesine ait. II. Dünya savaşı ile birlikte pek çok yahudi burada hayatını kaybediyor veya bu toprakları terk etmek zorunda kalıyorlar. Onlardan geriye bu güzel mezarlıklar kalıyor. Müslüman biri olarak bizdeki sadeliğin aksine, mezarlar çok süslü, zaman zaman kilitli kafesler içerisinde. Hemen hemen hepsinde ölenlerin resimlerini bulmak mümkün.

 

Ulusal Tarih ve Etnoğrafya Müzesi

Moldova’nın en eski ve büyük müzesi. Yazı itibariyle giriş ücreti yaklaşık 10 lei, yani 2.-TL kadar. Moldova tarihini öğrenmek istiyorsanız burası ilk gelmeniz gereken yer. İngilizce açıklamalar konusunda sıkıntılı olduğunu söyleyelim.

 

Puşkin Müzesi

Kişinev’de görülmesi gereken bir diğer önemli müze Puşkin Müzesi. Eğer edebiyata ilginiz varsa, veya Ünlü Rus yazar ve şairi Puşkin’in bir hayranıysanız burası tam yeri. Bulunduğu konum olarak biraz ara sokaklarda kalsa da, içerik olarak sizi tatmin edecektir.

Eğer Moldova’yı ziyaret etmeye kadar verdiyseniz Moldova Gezi Rehberimiz’e göz atabilirsiniz.

 

 

 


                           

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

1 YorumYorum Yaz

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: