Yurt dışına çıkmak üzere bir uçak bileti almamla dünya seyahatim başlamış oldu. Tek başıma olduğum ve zaman zaman zorlaşan bu süreçte birçok tecrübe edindim. Oldukça işinize yaracağını düşündüğüm bu tecrübelerimi seyahat ipuçları şeklinde sizlerle paylaşmak istedim. Aynı zamanda bunların seyahate çıkmanız konusunda size ilham vereceğini umuyorum.

 

  • Sabır Önemli

Kontrol edemeyeceğin şeyler için ter dökmekten vazgeç. Sürekli kızgın veya öfkeli olmakla hayat geçmez. Otobüs veya tren kaçar, konaklama yerinde sorun çıkar, yerli halk sana problem çıkartır. Öyle ya da böyle şalter atabilir. Derin bir nefes al, kendine en kötüsünü hatırlat ve sakinleş. Sonuçta sen bir yolcusun ve yoldasın. Plan yapmadan bir sonraki şehre gitmek üzere karar ver. Biraz uzaklaş ve keşfetmeye devam et.

  • Erken Kalkın

Güneş ile birlikte uyanmak sana turistik alanlar boşken gezme fırsatı sunar. Kalabalık yokken her köşe daha farklı gözükecektir ve genellikle yerli halkla daha kolay iletişim kurarsın. Ayrıca fotoğraf çekmek istersen çok güzel bir ışık yakalayabilirsin. Ayrıca etraf daha az tehlikelidir.

  • Kendinize Gülün

Yeni bir yeri gezerken muhtemelen birçok defa gülünç duruma düşeceksin. Çekinmek veya aptal gibi hissetmek yerine kendine gül. Berbat etmekten de çekinme, hayat senin için bu kadar ciddi olmamalı.

Bir keresinde ağzına kadar dolu bir otobüsü yolun ortasına işemek için durdurmak zorunda kaldım. Tekrar otobüse bindiğimde bana gülenlere katıldım ve birlikte yolculuğumun sonuna kadar arkadaşlık ettik.

  • Fazladan Nakit Ayırın

Acil durumlar için kıyafetlerinin ve çantanın farklı yerlerine bir miktar para saklasan iyi olur. Cüzdanın kaybolabilir, kartlar veya ATM ler çalışmayabilir. Nakit para her durumda geçer. Pahalı ve uzak bir yerlerde de olabilirsin. En az birkaç yüz lira kenarda bulundurursan, bu işini görür.

Ben bazı şortlarımın iç tarafına ve çantamın dibine yama bir göz yaptım. Kolye gibi küçük bir cüzdanı boynuma asıp gezdiğim de oldu. Bunun haricinde elinizde veya ikinci bir çantanızda taşıdığınız basit araç gereçlerin arasına veya içine de sıkıştırabilirsiniz. Mesela gözlük kapları.

  • Günlük Hayatı Gözlemleyin

Gittiğiniz yerlerdeki hayatın akışını gerçekten hissetmek istiyorsanız birkaç saatinizi parklarda, kalabalık meydanlarda veya sokak köşelerinde kendi kendinize oturarak ve olup biteni izleyerek geçirmelisiniz.

Konuşmalara, gürültüye kokulara ve renge dikkat edin. Seyahatiniz esnasında ve sonrasında bu ayrıntıları hatırlamak hoşunuza gidecek.

Yerel insanlarla tanışmayı ve sohbet etmeyi de ihmal etmeyin. Basit birkaç İngilizce kelime, yumuşak ve samimi bir vücut diliyle yaklaşabilirsiniz. Yaşadıkları yeri ve hayatlarını onların ağzından da dinleyin.

  • Yedek Alın

Panama’ da dizüstü bilgisayarım çalındı. Dosya, belge, fotoğraf ne varsa gitti. Önemli belgelerinizin dijital ve fotokopi şeklinde ikişer örneğini alın derim. Pasaport, kredi kartları vs gibi. Ve acil durumlar için telefon numaralarını not alın. Bilgisayarda veya telefonda tuttuğunuz şeyleri de herhangi bir bulut uygulamasında yedekleyebilirsiniz.

 


               

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Emir Toker

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: