Daha önceki bir yazımızda neden bir nehir turuna katılmalısınız sorusunu cevaplamıştık. Bu yazımızda da bize yakın konumu dolayısıyla Avrupa’da katılabileceğiniz turları paylaşmak istedik. İşte Avrupa’da katılabileceğiniz en iyi turlar;

1-Tuna Nehri Turları

 

Tuna nehri Almanya’nın Kara Orman bölgesinde doğup 10 ülkeyi kat ederek sonunda Karadeniz’e dökülür. Tuna nehrinin %87’si olan yaklaşık 2400 km boyunca gemi ile seyahate uygundur.

Almanya’dan ya da Çek Cumhuriyeti’nden başlar. Gezinin ilk ayağı olan Almanya’da tarihi duraklar sizi bekliyor olacak. En çok karşınıza çıkacak mekanlar Gotik Kiliseler olacaktır. Eğer turunuzu eylül sonu ekim başı gibi ayarlarsanız meşhur Oktober Fest‘e de katılma şansı elde edebilirsiniz. Bir sonraki durak Avusturya’da Melk bölgesini göreceksiniz. Burada da 16 ve 17. yüzyıldan kalma yapıları görme şansınız var. Avusturya’da diğer bir şehir Viyana. Mozart ve Schubert’in doğduğu evi görebilir, şinitzeli anavatanında tadabilirsiniz. Gezinin diğer bir önemli durağı Macaristan’ın başkenti Budapeşte. Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılan şehir, Tuna nehri üzerindeki en güzel şehirlerden biri. Meşhur Gulaş çorbasını içmeyi, unutmayın. Diğer önemli ayaklardan biri de Slovakya’nın başkenti Bratislava. Kozmopolit ruhu ağır basan şehir, aynı zamanda pek çok sergi ve festivale ev sahipliği yapıyor. Tuna turlarında görebileceğiniz diğer önemli noktalardan biri Prag. Ortaçağın önemli kentlerinden biri olan Prag’dan fazlaca bahsetmeye gerek yok sanırım.

2-Ren Nehri Turları

 

Ren Nehri İsviçre Alpler’inden doğarak, Lihtenştayn, Fransa, Almanya ve son olarak Hollanda sınırlarından geçerek, Rotterdam’da kuzey denizine dökülür. 1230 km’lik uzunluğa sahip nehrin 880 km’si nehir seyahatlerine uygundur.

Ren Nehri Turları’nda görebileceğiniz şehirler hakkında bilgi vermek gerekirse, adeta bir açık hava müzesini andıran Köln ilk sırayı alıyor. Anıtlar, kiliseler, müzeleriyle tarih severlerin çok seveceği bir kent. Ren Nehrinin her iki yakasına yayılmış şehri, 8 adet köprü birleştiriyor. Yine patates yemekleri ve şinitzeli ile meşhur bölgede, pastane ürünleri de tatmaya değer. Almanya’da diğer duraklar doğa severleri memnun edecek Koblenz Kasabası, teknoloji merkezi Mannheim ve mimarisiyle dikkat çeken Speyer.

Fransa’daki tek durak, Unesco Dünya Mirası listesindeki, Rönesans ve Ortaçağ eserleri ile meşhur Strazburg. İsviçre’deki durağımız peyniri ve çikolatalarıyla meşhur Basel.

Hollanda’daki duraklarımız ise Amsterdam ve Rotterdam. Dünyanın en büyük limanına sahip Rotterdam alışveriş imkanları, zengin tarihi ile önemli bir nokta. Meşhur peynirlerinden alıp, şehre özgü kurabiyelerinden yiyebilirsiniz.

3-Volga-Don Nehri Turları

 

İsmini Rusça’da “beyaz” olan kelimeden alan Volga nehri Avrupa’nın en uzun nehridir. Moskova ile St.Petersburg arasında kalan dağlarda doğan nehir, 3500 km’lik yolculuğunu Hazar Denizi’nde tamamlar. Don Nehri ise Moskova’nın güney doğusundan doğar ve Azak Denizi’ne dökülür. Yazımızın konusu olan her iki nehir Volga-Don Kanalı ile birbirine bağlanır.

Turlar genellikle St.Petersburg’dan başlamaktadır. Beyaz geceleri ile ünlü şehirle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Eğer geziniz yaz aylarına denk gelirse güneşin gece 23:00 gibi geç saatlerde batması ve yine 02:00 gibi erken saatlerde doğmasının da etkisiyle uzun günler geçirebilirsiniz. Beyaz geceler tabiri ismini buradan almaktadır. Ermitaj Müzesi, Yazlık ve Kışlık Saray Bahçeleri, Smolny Manastırı, Tavrichesky Sarayı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca geniş meydanlar, parklar ve şehri bölen kanallarda tekne turları yapabilirsiniz.

Rusya’da bir sonraki görülebilecek yer Mandrogy. Kırsal Rusya’yı keşfedebileceğiniz kentte, doğa yürüyüşleri yapabilir, Rus köylerini ziyaret edebilir ve yerel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Son durak Moskova’ya gelmeden önce uğranabilecek bazı şehirler; Goritsy, Yaroslavl, Ugliç sayılabilir. Son durak Moskova ise Rusya’nın başkenti olması sebebiyle ayrı bir değerlendirmeyi hakkediyor. Kızıl Meydanı, KGB Binası, Tverskaya Caddesi, Kremlin Kuleleri gezilmesi gereken yerlerken, tek başına sanat galerisini andıran Moskova metrosu, dünya markalarının pek çoğunu bulabileceğiniz alışveriş merkezleriyle bir dünya başkenti Moskova. Daha fazla detay için yazımıza göz atabilirsiniz.

4-Dinyeper Turu

 

Rusya’da Valday Dağlarından doğan nehir, 2290 km yol kat ederek Beyaz Rusya ve Ukrayna’yı geçerek Karadeniz’e dökülür. Bu turlarda Rusya ve Ukrayna’dan şehirler görülebilir. Başlıcaları Zaparoje,Odessa, Kherson sayılabilir. En önemli durak Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kenti olan Kiev‘dir. Katedraller, tarihi binalar, Sovyet döneminden kalma heykeller ve yapılar ve Nazi saldırısında ölmüş 10 bin kişi adına yapılan Yar bebek anıtı, geçilecek yerler arasında sayılabilir.

 5-Rhone Nehri Turları

 

Rhone Nehri İsviçre’nin Rhone buzulu etrafından doğup, Fransa’yı geçerek Akdeniz’e dökülen bir nehirdir. Fransa’nın güzelliklerini doyasıya görebileceğiniz bu turlar genellikle nehrin kaynağına yakın Lyon ya da Akdeniz’e döküldüğü nokta olan Avignon‘dan başlar. Tur içerisinde görülebilecek şehirler Lyon, Viyana, Hermitage, Avignon ve Arles sayılabilir.

 

 


                     

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: