Seyahatlerimize uzun yolculuklar sonrası başlamak istemeyiz. Uçakla seyahatlerimizde mümkün olsa varacağımız yere direk uçmak isteriz. Ancak her zaman iki şehir arasında direk uçak bulamayabileceğimiz gibi, bazen olsa bile bilet fiyatları çok pahalı olabilir. Bu tip durumlarda seyahat edeceğimiz noktaya varmadan bir başka ülke hava alanında aktarma yani yabancıların deyişiyle “stopover” yapmamız gerekebilir.  Bu aktarma kimi zaman 2-3 saat olabileceği gibi, dünyanın çok ücra köşelerine uçuyorsak çok daha uzun süreler beklemeyi gerektirebilir.

Hava limanında uçağınızı beklerken, pahalı yiyecekleri tadıp, sıkcı salonlarda zaman geçirebileceğiniz gibi, zamanınız yeterliyse ve vize probleminiz yoksa şehri gezebilirsiniz. Bazı havayolu firmaları aktarmamızı beklerken hava alanının bulunduğu şehrin gezilebilmesi için ücretsiz kısa turlar düzenlerler. Bu turlara katılarak hem hava alanında sıkılmaktan kurtulmuş, hem de farklı bir ülke gezerek, bir taşla iki kuş vurmuş olabilirsiniz. Hangi ülke havayolu firmalarının bu tarz turları olduğunu sizler için derledik.

Emirates 

Emirates İstanbul’dan dünyada 150’den fazla şehre bağlantı imkanı sunuyor. Emirates’in aktarmalarını yaptığı hub’ı yani merkez hava alanı Dubai’de. Bildiğiniz gibi Dubai fazla büyük bir şehir değil, bir kaç günde gezebilirsiniz. Emirates hava yolları da aktarma uçuşlarınız arasında zaman müsaitse size şehri gezmeniz için fırsat veriyor.

Emirates’in şehir turları ücret karşılığı yapılıyor. Gecelik 45USD’den başlayan fiyatlar kalacağınız otelin yıldızı artıkça yükseliyor. Tura hava alanı transferleri, oteller ve gezilecek yerler dahil. Detaylı bilgiye sayfasından ulaşılabilir. Dubai’nin 96 saate kadar vizelerini 63.-USD, daha uzun süreli vizelere 90.-USD istediğini hatırlatalım.

Singapore Airlines

İstanbul’dan her gün Singapur’a seferi bulunan Singapur Hava Yolları Changi hava alanından aktarmalı uçuşlarında ücretsiz şehir turu hizmeti sunuyor. Avustralya, Yeni Zellan’da ve Doğu Asya ülkelerine aktarmalarda kullanılabilir. Singapur oldukça küçük bir ülke, bir kaç saatte temel noktalar gezilebilir. Singapur Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Detaylı bilgi için resmi sayfaları ziyaret edilebilir.

THY

Avrupa’da yaşayan pek çok Türkün ihtiyacı olabileceğini düşünerek paylaşmakta yarar görüyoruz. Türk Hava Yolları 6 saati aşan duraklamalarda ücretsiz şehir turu hizmeti veriyor. Ayrıca Türk vatandaşı olmayan kişiler için hava alanında kolayca e-vize’ye başvuru yapılabiliyor. Hava alanından alınıp, şehrin önemli ve turistik yerleri gezdirildikten sonra yolcular tekrar hava alanına yetiştiriliyor. Resmi site ziyaret edilebilir.

Korean Airlines

Güney Kore’nin resmi havayolu firması Uzakdoğu bağlantılı uçuşlarda 3 saatin üzerinde aktarmalarda ücretsiz şehir turu hizmeti veriyor.  Kalış sürenize göre 5 farklı süre üzerinden düzenlenen turlarla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Güney Kore Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

 

Qatar Airways

İstanbul’u 150’den fazla ülkeyle bağlayan Qatar Hava Yolları aktarma aktarma yapan yolcularına ücretsiz şehir turu imkanı sunuyor. Yaklaşık 3 saat uzunluğundaki şehir turları, ilk gelen, ilk hizmet alır prensibiyle, varış esnasında rezervasyonla yapılıyor. Türk vatandaşları Katar seyahatlerinde vizesiz olarak 30 gün süreyle kalabiliyorlar. Detaylı bilgi için buraya bakılabilir.


Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: