Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) 2015 yılında açtığı dava yakın bir süre önce booking.com aleyhine sonuçlandı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin aldığı karar sonrası firmanın faaliyetleri geçici olarak durdurulması için Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) yazı yazılmasına karar verildi.

TÜRSAB booking.com’u haksız rekabet ortamı yaratmak, sürekli komisyonlarını arttırmak, otelleri baskı altına alarak kendi firmalarının oda bulamamasından şikayet ediyor ve vergi vermemekle suçluyordu. Booking.com’un geçmiş dönemlerde de haksız rekabetten suçlu bulunduğunu ve ceza aldığını hatırlatalım.

Booking.com Hollanda menşeli, dünyaca bilinen otel rezervasyon sitesidir. Temelleri 1996 yılında atılan firma 2005 itibariyle Amerikalı The Priceline Group bünyesinde faaliyet göstermektedir. 40 dilde hizmet veren şirket, her gün dünyanın neredeyse her ülkesinden 1.200.000’in üzerinde odanın rezervasyon işlerini halletmektedir.

İşte booking.com’a alternatif olabilecek siteler;

Hotelscombined.com

Bu siteyi ilk sıraya koymamızın sebebi kendisinin bir “meta arama” sitesi olması. Yani kendisi otel bulan siteleri karşılaştırmanıza yarıyor. Aynı otel odası ve tarih bilgisi için Booking.com ve alternatifi siteleri tek bir arama sonucunda görmenize ve karşılaştırmanıza imkan sağlıyor.

Expedia.com

Uygun uçak bileti bulmamıza yarayan Amerikan şirketi otel aramaları için de güzel bir kaynak. Uçak bileti, araba kiralama ve otel gibi alışverişlerinizi toptan aldığınızda ciddi indirimler sağlayabilirsiniz.

 

Kayak.com

 

Booking.com’un bağlı olduğu aynı gruba bağlı seyahat sitesi.

 

Hotels.com

Dünyanın en çok tercih edilen sitelerinden biri. “10 gün oda ayırt, 1 gün bedava kal” gibi kampanyaları olabiliyor.

 

Agoda.com

Genelde Asya’daki otellerde güzel fiyatlar sunan internet sitesi. Sitenin tasarımı booking.com’la büyük benzerlik gösteriyor. Fiyatları gösterirken vergileri hariç tutuyor, seçim yaparken göz önünde tutulmalı.

Hostelworld.com

Düşük ücretli hostel ve pansiyonları bulabileceğimiz site. Odanızı diğer gezginlerle paylaşırsanız çok uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Hostellerin anataj ve dezavantajları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tripadvisor.com

Dünyanın belki de en büyük gezi, seyahat yorum sitelerinden. Aynı zamanda hotel rezervasyonlarınıza da imkan veriyor. Artısı otelde konuklayan gezginlerin kendi çektiği fotoğraflara da yer vermesi.

Tatil.com

Türkiye’nin önde gelen otel arama sitelerinden biri.

 

Enuygun.com

Diğer bir yerli otel arama sitesi.

 

Sonuç itibariyle booking.com kapatılması iyi olmamakla birlikte, dünyanın sonu da değil. Halen pek çok alternatifimiz mevcut. Zaten bütçesine dikkat eden gezginler hiç bir zaman tek bir kaynağa güvenmez, mutlaka farklı fiyatları da kontrol ederler. O yüzden bizce kriterlerinizi belirleyerek, farklı kaynaklardan kontrol edip, öyle karar vermek.


Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: