Nehir turları, ülke iç sularının üzerinde bulunan şehir ve kasabalardan geçilmesiyle belli bir rotanın takip edildiği turlardır. Büyük lüks yolcu gemilerine oranla çok daha küçük olan bu teknelerle seyahat, daha sakin ve daha huzurlu.

Cruise, yani lüks yolcu gemileriyle denizler ve okyanuslar arası seyahatler son yıllarda oldukça popüler. Ancak bu turlar kalabalık ve denizler üzerinde geçirilen uzun saatler sebeiyle, gemide pek çok aktivite düzenlense bile sıkıcı olabiliyor. Nehir üzerinde daha küçük teknelerle bir nevi butik olarak hizmet veren nehir turları ise büyük lüks cruise gemilerine alternatif arayanlar için pek çok seçenek sunuyor. İşte 2017 yılında sizin de nehir turuna katılmanız için 10 neden;

1-Ulaşım Kolaylığı

Dünya üzerindeki yerleşim yerlerinin çok büyük bir bölümü göl, akarsu gibi su kenarlarına kurulmuştur. Nehir turları da genelde şehirlerin merkezinden başlar, şehir merkezleri boyunca devam eder ve son bulur. Yol boyunca ziyaret edilecek yerlere ulaşım çok kolaydır. Kısa bir yürüyüşle şehrin kalbine varılabilir.

 

2- Gezginlerle Kolay Kaynaşma İmkanı

Nehir turu yapılan tekneler, nehrin fiziki şartları gereği pek büyük olamazlar. Fiziki bu engel, sizler gibi seyahat eden gezginlerle daha fazla kaynaşmak için imkan verir. Kamaranın dar alanında sıkılmak istemeyenler, ortak alanda, güvertede diğer gezginlerle uzun muhabbetlere girebilirler.

3-Her Limanda Farklı Bir Yemek Zevki

Kendi ülkemizde bile farklı şehirler de bile farklı tatlar hepimizin malumudur. Nehir seyahati boyunca farklı iklim ve coğrafyaların yanında, ülkeler de değişeceğinden, tüm öğünler farklı bir ziyafete dönüşebilir.

4-Sakin Bir Yolculuk

Belki de nehir yolculuğunun en fazla tercih edilmesini sağlayan özelliği. Sakin bir nehir boyunca ağır ve sakin bir şekilde ilerleyen tekneniz boyunca sayısız şehir ve manzaraları geride bırakırsınız. Şehrin stresinden, koşuşturmacasından kaçabilmek için çok fazla alternatifimiz olmadığı günümüzde, pek çokları için bulunmaz fırsattır. Uzun gece yolculukları kitabınızı okumanız için bir fırsatken, gündüz yolculukları arkadaş sohbetleri ve gözünüzü doğal güzelliklerle doldurmak için bir fırsattır.

 

5-Tarih ve Doğayla İç İçe Bir Yolculuk

Normalde hayatta gitmeyeceğiniz Almanya’nın küçük bir köyüne, nehir turlarıyla gitmeniz mümkündür. Yine su kenarları her zaman canlılığın, hayatın habercisidir. Bir sonraki tepenin ardında, bir sonraki dönemeçten sonra karşınıza ne çıkacağını bilemezsiniz. Tarih boyunca insanların suya ihtiyacı, su kenarlarında kümelenmelerine sebep olmuş, günümüzde de tarihi cazibe merkezlerine yakın olmaya ihtimal vermiştir.

6-Fotoğraf Çekmek için Harika Fırsatlar

Nehir boyunca şehir ve kasaba merkezlerinde verilen küçük molalar bunun için en uygun noktalardır. Ayrıca nehir boyunca sulanan araziler ve üzerindeki güzellikler doğa fotoğrafçılığı için çok güzel imkanlar yaratır.

 

7-Gezmeye Şehrin Merkezinden Başlamak

Nehir turlarında rıhtımlar genelde şehrin merkezinde, restoranların cafelerin konumlandığı yerlerde bulunur. Hava limanı ya da otobüs yolculuklarında bulamayacağınız, ayağınızı yeni bir şehre adım atar atmaz güzel bir kahve yudumlama, ya da güzel bir ziyafet çekme, tekne turlarına özgü güzelliklerdir.

8-Stresten Uzak Bir Ortamda Bulunmak

Nehir turları boyunca genelde çok küçük kasaba ve şehirlerde mola verilir. Büyük şehirlerin keşmekeşine isteseniz de girmeniz mümkün değildir. Yine insanı en çok rahatlatan yeşil, mavi renklerinin en güzel tonları seyahatiniz boyunca sizi takip ediyor olacak.

 

9-Birden Fazla Ülkeyi Görme Şansı

Nehirler yüksek dağlardan doğup, giderek ivmesini kaybederek en sonunda deniz ve okyanuslara dökülür. Bu yolculukları boyunca pek çok ülkeye girer çıkar, çoğu kez de sınırlarını çizer. Sadece bir tura katılarak aynı zamanda pek çok ülkeyi gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

10-Herkese Göre Bir Şeylerin Olması

Nehir turlarında belli bir yaşta olmanız gerekmez.  Bir şehirde mola verdiğinizde babaanneniz teknede kalıp arkadaşlarıyla kitap okumayı seçerken, siz yakın bir restoranda yerel lezzetlerin tadını çıkarırken, gençler güzel bir barda müziğin ritmine çoktan kapılmış olabilir.


                     

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: