Seyahatimizde konaklamak için pek çok seçeneğimiz var. Eğer en büyük amacınız gezmek ise kaldığınız yer çok da umurunuzda olmaz. Tam tersi çoğu kez daha fazla gezebilmek için konaklayacağımız yerlerin ucuz olmasına çalışırız. Kaldığımız yer bazen bir çadır olur, bazen 5 yıldızlı bir hotel. Seçeneklerimizden biri de hostelde konaklamak. Bu yazımızda hostelde konaklamanın artı ve eksilerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Hostelde Konaklamanın

Artıları;

 

+Ekonomik Olması

Hostelde kalmanın tartışmasız en büyük avantajı ekonomik olmasıdır. Günümüzde neredeyse otel kalitesinde hizmet veren hostellerin ekonomik olmasının en büyük sebebi, odanızı ve ortak alanları diğer gezginlerle paylaşmanız. Rahatınızdan biraz fedakarlık ederek, bütçenizin en büyük harcama kalemlerinden biri olan konaklama masraflarını çok ciddi oranda azaltabilirsiniz. Ortalama hotel ücretlerinin 100.-USD’den başladığı Singapur gezimizde, üstelik merkezi bir konumda gecelik sadece 15.-USD’ye konaklama imkanımız olmuştu.

+Kolay Arkadaşlıklar Kurma İmkanı

Hotelde konaklamayı seçerseniz kolay kolay sahip olamayacağınız bir avantaj. Aynı odada kalmak, ortak kullanım alanlarında zaman geçirmek, istemeseniz de pek çok gezginle bir arada olmayı gerektiriyor. Aynı amaçla konakladığınız için sohbet etmeniz de kolay. Üstelik sizin geldiğiniz ilk gece, bir başkasının son gecesi olabiliyor. O yüzden gezi önerileri almak, dikkat edilmesi gerekenler vb. konularda ücretsiz bir kaynağınız olabiliyor. Bir hotel resepsiyonundan alamayacağınız, çok değerli bilgileri diğer gezginler size gönüllü olarak sağlayacaktır. Bazen bu arkadaşlıklar çok uzun soluklu olabiliyor. Facebook hesabımda arkadaşlığımı sürdürdüğüm, hatta Türkiye’ye geldiğinde görüştüğüm arkadaşlar edinebiliyorum. Sadece bu yönüyle bile hostelde konaklamak büyük avantaj.

+Ücretsiz Rehberlik

Bu nasıl olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Hostel çalışanları genellikle bir resepsiyonistten çok birer gezgin gibi hareket ederler.  Pek çok yerde de uzun süreli gezginlerin böyle yerlerde çalıştıklarını görürsünüz. Kamboçya seyahatimde kaldığımız hostelin resepsiyonunda çalışan Kamboçyalı genç, hafta sonları konaklayanları köyüne götürüyordu. Katılımcılardan tek talebi, köydeki çocuklar için yiyecek, giyecek, oyuncak vb. almalarıydı.

Hosteller çevre esnaf için de satış için bir fırsat olarak görülür. Lokantalar paket servis yapar, araç sahipleri arabalarını kiralar. Genellikle turların yarısı hatta üçte biri fiyatına araba kiralamak mümkündür. Dolayısıyla arabanızın şoförü sizin aynı zamanda rehberiniz de olabiliyor.

+Kendi Başınıza Tur Ayarlama Kolaylığı

Eğer turlarla gezmiyorsanız hotel-hostelinize vardığınızda günlük turlarla ilgili sayısız broşür göreceksiniz. Paranız varsa zaten derdimiz yok, istediğinizi seçip otelinizden alınarak akşam yine aynı noktaya bırakılarak görülecek yerleri gezebilirsiniz. Ancak sırt çantalı, düşük bütçeli, ya da uzun süredir yollarda bir gezginseniz, her kuruş sizin için çok daha önemli olacaktır. Genellikle de bu turlar sezona göre belirlenmiş ve şişirilmiş fiyatlara sahiptir. Muhtemelen turun düzenlendiği yere toplu taşıma mevcuttur ve biraz araştırmayla kendi imkanlarımızla ziyaret edilebilir. İstanbul’a gelen bir turist olduğunuzu düşünün ve adalar turu almışsınız. Bir kaç aktarmayla İstanbul’un her hangi bir kösesinden adalara gidebileceğimizi, yeme-içmeyi ekleseniz bile kişi başı 50.-TL’yi geçmeyeceğini söyleyebiliriz. Şuradan da görebileceğiniz gibi bu tur turistlere 70.-USD’den yani yaklaşık 250.-TL’den pazarlanıyor. Hostelin güzelliklerinden biri yalnız bile olsanız kafa dengi arkadaşlar bulup beraber bu turu ekonomik bir şekilde yapabilmeniz. Kamboçya seyahatimdeyken Angkor Wat tapınakları için Avustralyalı iki genç arkadaşla aynı tuktuku kullanmış ve kişi başı 5.-USD’ye tüm gün gezmiştik.

+Ücretsiz İnternet ve Bilgisayar Bulabilmek

Şimdiye kadar internet bağlantısı olmayan hostel görmedim. Ancak bağlantı kalitesi çok kötü olabiliyor. Benim tecrübem ülke ne kadar gelişmişse o kadar şanslısınız. Hostellerin çoğunda da ortak kullanım alanlarında bilgisayarlar gördüm. Yanınızda dizüstü taşımıyorsanız, bloğunuzla ilgilenmek, rezervasyon yapmak gibi temel ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

+Her Zaman Ucuza Yemek Bulabilme Kolaylığı

Bir seyahatin en büyük kalemlerinden biri de yemek harcamalarıdır. Ülkemiz uygulamasından da yakinen bildiğimiz gibi turistik yerlerde fiyatlar daha yüksektir. O yüzden kahvaltı-öğle, akşam yemeği derken yekün artar. Hostellerin çoğunda hafif atıştırmalıkları bulabileceğiniz gibi, pek çok yakın restoran da servis hizmeti sunar. Bir kaç kişi birleşip yiyebileceğiniz için, masraflar azalır. Sipariş vermeseniz bile, hostel görevlilerine sormanız durumunda, her zaman karşılaştıkları bir soru olduğundan sizi civardaki en ekonomik ve popüler mekana yönlendirirler.

Hostelde Konaklamanın

Eksileri;

 

Artılar çoğu zaman ağır bassa da hostelde konaklamanın zorlukları da vardır. Bir kaçına değinmek gerekirse;

-Kalabalık Odalar

Belki de en büyük problemdir. Odanın büyüklüğü ve kalan sayısı arttıkça o kadar az para verirsiniz. Genellikle hostellerde farklı tiplerde odalar bulunur. tek başınıza kalabileceğiniz gibi 12-18 hatta 24 kişilik odalar bile görebilirsiniz. Tabi odanın tamamı dolu olacak diye bir şey söz konusu değil. Makedonya-Ohrid’de kaldığım hostelde 10 kişilik oda ayırtmama rağmen tek başıma sabahlamıştım. Bu biraz da sezona bağlıdır. Kalabalık olmasının vereceği en büyük zarar gürültü yapılması, ışıkların geç saate kadar açık kalması, gece geç saatte gelen gezginler ve birilerinin horlamasıdır. Benim uykum ağırdır diyorsanız sorun yok, hassas iseniz benim gibi en fazla 4 kişilik bir odayı seçebilirsiniz.

-Gürültü

Bir üst maddede yazdıklarımıza ilaveten, ortak kullanım alanlarından ve çeşitli müzik aletlerinden gelen seslerden rahatsız olabilirsiniz. Genellikle genç arkadaşlar ilerleyen saatlere kadar konuşmaya hevesli oluyorlar, işin içine içki girince de daha da dayanılmaz bir hal alabiliyor. Çoğu hostelde bununla ilgili belli bir saatten sonra dikkate alınmak üzere kurallar olur. Yaşınız ileriyse rahatsız olabilirsiniz.

-Şehir Merkezine Uzak Olmak

Bu kural her zaman geçerli olmaz. Genellikle de hosteller şehrin merkezinde bulunur. Ancak şehir merkezinin çok pahalı olduğu (Dubai, Singapur vb.) yerlerde biraz şehir merkezi dışında bulunabilir. Ancak bu durumlar da bile tren hattı, metro vb. gibi toplu taşımaya yakın konumda bulunur.

-Eşyalarınızın başına bir şey gelme ihtimali

Bu ihtimalin başınıza gelme durumu her yerde var ama birbirini tanımayan kalabalık gruplarla beraber kalındığında gerçekleşme ihtimali daha fazla oluyor. Hostellerin çoğunda elektronik kilitli dolaplar olmakla birlikte, kendi güvenliğiniz için asma bir kilidi beraberimizde getirmeniz yararınıza olur. Pasaport, para gibi değerli eşyalarımızı uyurken yastığımızın altına koyabiliriz.

-Konfor

Aslında konforsuzluk demek daha doğru olur sanırım. Ben fiyattan çok gezginlerin yorumlarına dayalı olarak hostelimi seçerim genellikle. Çoğu deneyimimim de konforlu oldu ama takdir edersiniz ki otel kalitesinde olmuyor. Bazen yatak çok kötü, ya da ortam kötü kokuyor olabiliyor. Beyrut gezimde kaldığım oda 3 kişilik pahalı bir oda olmasına rağmen, yataklar bildiğimiz forklift paletleri üzerine konmuştu, oda da mobilya namına da sadece bir adet aynalı komidin bulunuyordu.

-Belli Bir Yaş Aralığına Hitap Etmesi

Böyle bir durum var maalesef. Yaş ilerledikçe insanlar gürültüyle, karmaşayla, uğraşmak istemiyor. Aynı şekilde gençler de hoteldeki monotonluktan sıkıldıklarından hostel onlara daha eğlenceli geliyor. Bu yüzden hostel genellikle genç işi olarak biliniyor. Bazı hostellerde yaş sınırlaması bile var. 45 yaş üzeri kişilerin kalmasına izin vermiyorlar.

Benim için artıları eksileri topladığımda hostel ağır basıyor. Yıllar ilerledikçe durum ne olur bilemiyorum. Aynı fiyata bile olsa hostelde kalmayı tercih ederdim. Belki ilerleyen yıllarda tek ya da çift kişilik odası olan hostelleri tercih edebilirim.

                           

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: