Balkan Ülkelerinde Ulaşım

Balkan ülkeleri seyahati vizesiz seyahat edilebilmesi, ortak tarihi geçmişimiz ve benzer değerlerimiz sebebiyle her gezginin hayalini süsleyen bir rotadır. Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Kosova şimdilik bizden vize istemiyor. Şimdilik diyorum çünkü Karadağ ve Sırbistan Avrupa Birliğine girmek için ellerinden geleni yapıyor.  Tüm gezginlere ilk seyahatlerini bu ülkelere yapmaları, gezmeye buralardan başlamaları tavsiye edilir. İlk kez Balkan ülkeleri gezisi yapmayı planlayan arkadaşlarımız için bir ulaşım rehberi olması açısından bu yazı yazmaya karar verdim.

Seyahatinizi otobüsle ya da kiralayacağınız bir araçla yapacak iseniz, hangi ülkeden başlayacağınız çok önemli. Eğer başlangıç ve bitiş yapacağınız ülkeler farklı ise, o zaman dikkatli olmanızda yarar var. Neden böyle diyorum, çünkü daha biletinizi alırken Türk Hava Yolları bizi uyarıyor. Tek yön bilet almaya çalıştığınız ülke sizi hava alanından geri çevirebilir diye. Bununla ilgili pek çok kötü hikaye okudum. Özellikle tipiniz fazlasıyla ben Türküm diyorsa, pasaportunuz fazlasıyla temizse, Sırbistan size sorun çıkartabilir. O yüzden giriş biletinizi Bosna Hersek veya Karadağ’dan alıp, dönüşünüzü Belgrad’dan yapabilirsiniz. Kosova ve Sırbistan seyahatlerini birbirinden ayırmak ve mümkünse Kosova’da pasaport görevlisine damga vurmamasını rica etmek akıllıca olabilir. Bu bizim isteğimizle oluyor mu dediğinizi duyar gibi oluyor, Balkanlarda her şey mümkün. Benim pasaportumda Arnavutluk ve Makedonya kaşesi yok mesela, özel bir isteğim de olmadı, nedense giriş-çıkış kaşesi vurmadılar.

Balkanlarda otobüs bileti araştırdığınızda karşınıza şöyle bir site çıkacak. Pek çok bilgi doğru olmakla birlikte, güvenilmemesi gereken bir site. İnternet bu siteye güvenip yola çıkan ve başına türlü dertler gelen gezginlerin hikayeleri ile dolu.

Ülkeler için detaylı bilgilere gelirsek;

Bosna Hersek Ulaşım

Şehir içi ulaşım kolay, şehirler oldukça küçük. Başkent Saray Bosna hariç toplu taşımaya gerek yok. Orada bile yürüyerek pek çok yere ulaşabilirsiniz. Saray Bosna’da hiç kullanmadım ama tramvay mevcut. Taksiler de fazla pahalı değil.

Şehirler arası yolları kaliteli ancak oldukça dar ve virajlı. Arabanın hızının 60-70 km’yi aşması nadiren mümkün. Paralı yollar var. Şehirler arası otobüs bulmak kolay, komşuları Sırbistan ve Karadağ arasında karşılıklı otobüs bulmak sorun değil.

Hava alanı teknik olarak şehir içinde sayılır. Belki yürüyerek ulaşmak bile mümkün. Türk hava yolları ve Pegasus’un dışında Sırbıstan ve çeşitli Avrupa şehirlerinden karşılıklı ulaşım sağlanıyor.

Karadağ Ulaşım

Ülke çok küçük. Ülkede iki hava alanı var. Biri Türk hava yollarının uçtuğu başkent Podgorica’daki hava limanı. Diğeri Kotor’a yakın Tivat. Bu hava limanı Avrupa’nın ucuz hava yolları ve charter şirketleri tarafından tercih ediliyor. Podgorica’daki hava alanı yaklaşık 15 km şehir dışında. Toplu taşıma yok, sadece bir taksi firması çalışıyor. Ücret sabit 12.-euro. 3-4 kişi için ideal. Diğer ulaşım yöntemi şehirden taksi çağırmak. Karadağ’da her taksinin özel bir telefonu var. Taksinin üzerinde yazıyor. Telefon açabiliyorsanız şehirden taksi isteyebilirsiniz. telefonlarını nereden bulacağım derseniz internetten kısa bir araştırmadan sonra bulunabiliyor. Bu taaksilerle gidiş-geliş 5.-euro tutuyor. Taksicilerle ülkenin geneli gibi ingilizce anlaşılabiliyor. 

Karadağ’da tüm şehirler kasaba misali. Şehir içi toplu taşıma mevcut değil. Her şehrin biraz dışında otobüs terminalleri var. Sabahın erken saatlerinden geç saatlerine kadar Budva ve Kotor gibi turistik beldelerine 5-6.-euro’ya seyahat edilebiliyor. Budva ve civarında yaşayıp, okul ve iş için başkente geliyorlar. Akşamları otobüsler oldukça dolu. Otobüsler biraz eski olmakla birlikte klimaları çalışıyor.

Otobüs garajından  Mostar ve Saraybosna’ya ayrıca Dubrovnik’e günde bir kaç kez, Tiran’a sadece bir sefer var. Kotor’dan 08:30 ‘da kalkıyor. 09:00’da Budva 11 gibi de Podgorica’da oluyor. Ben Arnavutluk’un başkenti Tiran’a 22,50 euro verdim, 2 euro’da bagaj için alıyorlar. Bunun dışında 10 euro farkla bir kaç hostel ve özel firma en az 4 kişi bulunması şartıyla talebe göre otomobil, minibüs veya otobüsle direk sefer de düzenliyor. Bağllantııları yukarıda bahsettiğim internet sitesi ve hotel-hosteller yapıyor.

Arnavutluk Ulaşım

Arnavutluk’un başkenti kalabalık, şehir içi ulaşım genellikle belediye otobüsleri ile sağlanıyor. Mesai saatlerinde oldukça kalabalık, ancak şehrin dört bir yanına ulaşmak mümkün.

Ayrıca ülkenin iç ulaşımı minibüs ağırlıklı, gün içerisinde Durres ve Berat gibi turistik kasabalara gidip gelmek mümkün.

Ülkede iç hat uçuşu yok. Havaalanı şehrin yakınında sayılır. 10-15 km arası bir mesafe olmalı. Kullanmadım ama İşkodra’dan gelirken şehre çok yakın olduğunu hatırlıyorum. Önünde bekleyen halk otobüsü de vardı. Ayrıca Arnavutluk’un genelinde taksi ucuz. Pazarlık yapılarak taksi kullanılabilir sanırım.

Arnavutluk’tan Makedonya’ya maalesef günde 2 sefer var. Ohrid’e uzaklık sadece 200 km olmasına rağmen yol yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Bilet 10.-euro. Sabah erken saatte, kullanmadığım için saatini hatırlamıyorum ayrıca öğleden sonra saat 4’te var. Ohrid’den direk geçmiyor. Struga’da inip, ayrıca 15 km yol kat etmeniz gerekiyor. Gündüz minibüsler varmış ama akşam otobüsüne bindiyseniz vardığınız saatte hava kararmış oluyor, durakta bekleyen taksilerden başka pek şansınız yok. Yazın Ohrid’e de gidiyorlarmış. 

Makedonya Ulaşım

Makedonya Üsküp hariç şehir içi ulaşım gerektirmeyen bir ülke. Ulaşım genellikle yürüyerek yada uygun fiyatlı taksilerle yapılıyor. Ohrid-Bitola gibi görece önemli ve turistik sehirlerden bile Üsküp’e ulaşım kolay değil. Genelde sabah ve akşam karşılıklı seferler yapılıyor. Eğer 10’a kadar otobüse binemediyseniz akşam 4’e kadar beklemeniz gerekecek. Yollar çok dar ve virajlı. Sadece çok kısa bir bölümde toplam 3 şerit gidiş geliş otoban var. Onun dışında köy yollarında ilerliyorsunnuz, molalar köylerde veriliyor. Otobüsler oldukça eski ve pek rahat değil.

Üsküp ve Ohrid’de havaalanı var ancak iç hat uçuşu yok. Sanırım Ohrid’de sadece özel uçuşlar için kullanılıyor.

Ohrid-Bitola (Manastır) arası 1.5 saat, 200 dinar. 2016 itibariyle yaklaşık 10.- tl. Bitola-Üsküp arası 450 dinar, yaklaşık 25 tl.Üsküp’ten Belgrad’a oldukça sık sefer var. Ayrıca Selanik’e de günde bir kez olmak üzere ulaşabilirsiniz.

Üsküp’te şehir içi ulaşım belediye otobüsleri ve taksilerle sağlanıyor. Taksimetre açılış 40 dinar, 1,5 tl. Km başınada 15 dinar gibi bir fiyat işliyor. Oldukça ekonomikti. Belediye otobüslerinde bilet ve para geçiyor.

Üsküp havaalanıı pek çok ülkeden hava yollarını ağarlıyor. Şehre oldukça yakın bir konumda. Belgrad ve Üsküp arası 400 km, Air Serbia’nın seferleri bulunuyor. Ancak otobüsle karşılaştırdığında fiyat farkı 3-4 katı bulabiliyor.

Kosova Ulaşım

Üsküp – Kosova arası çok yakın. Taksiler git gel için 80-100.-euro arası bir fiyat istiyor. Ancak otobüs seferlerini çok ucuza ve sık aralıklarla bulunduğundan pek tercih edilmiyor. Kaldığım hostelde günlük Kosova gezileri gördüm. Sırbistan halen bu ülkeyi tanımıyor, kendi aralarında çözülecek bir sorun gibi bakıyor. Belgrad’dan araba kiralarsanız Kosova ziyaretleri sıkıntı yaratabilir. Onun dışında pasaportunuzda Kosova damgası olması sıkıntı oluşturmuyor.

Sırbistan Ulaşım

Sırbistan ve Belgrad bölgenin en gelişmiş yerleri. Belgrad’da 2 milyona yakın yaşayan var. Şehir içi oldukça işlek otobüs, minibüs, tren ve tramvay hatları var. Otobüs ve trenler eski. Eğer günlük kart kullanmıyorsanız ulaşım biraz pahalı. 1-3-7 günlük sınırsız kartlar var kullanmak için, ancak şehir içi ulaşım farklı bölgelere ayrıldığı için her yerde geçmeyebiliyor. Bu yönden biraz karışık. Genellikle otobüsün herhangi bir kapısından binebilirseniz. Kartı okutmak size kalmış. Ancak duraklarda bellerine takılı bir okuma cihazı olan görevliler var. Çok fazla sorun olmuyormuş ama yakalanırsanız 2000 dinar, yaklaşık 15 euro ceza örüyormuşsunuz. Hoteldeki görevli, bin dolaş birisi sorarsa anlamıyormuş gibi yap, sorun olmaz demişti ama problem istemediğimden riske girmedim.

Nikola Tesla havaalanı şehrin biraz dışında. Ulaşmak için taksiyi seçerseniz 20.-euro civarı tutuyor. Binmeden pazarlık yapmakta yarar var. Ayrıca Slav Meydanından (Slavija Square) a1 numaralı genelde 20-30 dakika arayla hareket eden minibüsler var. Ücret 300 dinar. Yaklaşık 7 tl. Bu en konforlu ve ucuz yol. 75 dinara, yaklaşık 1,5 tl’ye belediye otobüsü de varmış, ancak çok dolaştığından ben denemedim.

Balkanlarda ulaşımla ilgili özellikle üzerinde durulması gerekenler;

 • Bir gün önceden planını yap, 2 kez biletini teyit et,
 • Konfor arama, klima arama, koltuk numarası hiç arama, geç otur. 🙂
 • Şehir içinde otobüsle uğraşma, at kendini yollara, yorulunca bir kafeye otur.
 • Mümkünse araba kirala, pek çok firma tüm ülkelerde geçerli sigortayla beraber araba kiralıyor. Fiyatlar depozitoyu saymazsak oldukça ekonomik, yakıt da TR’ye göre ucuz.
                                 

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Yorum 13'siYorum Yaz

 • MERHABA 6MART 11 MART TARİHLERİ ARASINDA AİLEMLE KOSOVA ARDINDAN ARAÇLA KARADAĞ’A SEYAHAT EDİCEM FAKAT PASAPORTUMUN GEÇERLİLİK SÜRESİNE 3 AY KALICAK Bİ SORUN YAŞARMIYIM KAPIDA?KATİ BİR 3AY VEYA 6 AY KURALI VARMIDIR YOKSA KAPIDAKİ POLİSİN İNSİYATİFİNE BAĞLI BİR DURUMMUDUR?AÇIKCASI PASAPORTUMADA GÜVENİYORUM COK GİRİŞ CIKIS SHENGEN FALAN MEVCUT İNSİYATİFE KALIRSA GEÇERİM GİBİ DÜŞÜNÜYORUM AMA???BİRDE KOSOVA’NIN İLE KARADAĞ ARASINDA SIRBISTAN’LA OLDUGU GİBİ SINIR GEÇİŞLERİNDE BİR PROBLEM MEVCUTMU?
  İLGİN İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Selamlar, şimdiden iyi yolculuklar.

   Genel kural vize başvurusu yapıldığında pasaportun belli bir süre geçerliliğinin olması gerekiyor. Karadağ vizesiz olduğundan, memurun insafınıza kalabilirsiniz. İnternette kısa bir arama sonunda kalacağınız süreden daha fazla süresi varsa sorun olmaz denmiş, ama ben buna güvenerek seyahatimi planlamaz, mümkünse defteri değiştirirdim.

   https://www.e-yasamrehberi.com/pasaport-vize/resmi_pasaport_gecerlilik_suresi.htm

   Karadağ-Kosova geçisinde sorun yaşamazsınız. Açıkçası Sırbistan’dan geçişlerde kötü hikayeler yaşayan gezginlerin yazdıklarını okuyoruz genellikle ancak sorun yaşamayanlar da var aralarında. Ben sadece uğraşmak istemedim, zaten bir başka hafta sonunu sadece Kosova gezisine ayırdım.

 • Merhabalar, Nisan ayı gibi süresiz bir şekilde spontane şekilde Balkan Tur’u yapacağım. Acaba güzergahı nasıl yapmam gerekiyor. Hangi ülkeden başlamak gerekiyyor vb gibi sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

  • Selamlar

   Zor bir sor sormuşsunuz. 🙂 Madem spontane olacak, çok dert etmeyin derim. Ancak bence tek dikkat etmeniz gereken Kosova ile Sırbistan’ı birleştirmemek. Gerisi çok önemli değil.

   Benim şu anki aklım olsa, ilk önce Kosova’ya uçardım. Çok küçük bir ülke zaten, bir iki gün kalıp oradan Üsküp’e geçerdim. Oradan Manastır ve Ohrid. Sonra Oradan direk otobüsler var, günde bir kez. Açıkçası Arnavutlukta pek bir şey yok. Fazla uzatmadan Budva ya da Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya geçerdim. Karadağ’da son durağım Kotor olurdu. Oradan Mostar’a geçebilirsin. Yalnız Shengen yoksa Mostar otobüs biletini Hırvatistan’dan geçmeyen bir firmadan almalısın. Mostardan sonra Bosnahersek’de gezilecek yer çok. Travnik’i öneririm. İlgini çekerse Tuzla ve Srebrenitsa’ya uğrayıp oradan Saraybosna’ya geçebilirsin. Son durağın da Sırbistan olsun. Çünkü ülkeye girişte dönüş biletini görmek isteyebiliyorlar.

   Şimdiden iyi yolculuklar. Gezi notlarını paylaşmak istersen, bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 • Merhaba Mesut Bey, güzel ve faydalı yazı için teşekkürler. Eşimle birlikte 30 Mart-15 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul-Priştine-İstanbul olmak üzere Pegasus’la gideceğimiz bir seyahat planladık. Planladığımız rota ise Kosova (Priştine), Makedonya(Üsküp, Tetovo, Mavrovo, Ohrid, Bitola), Arnavutluk(Elbasan, Tiran, Shkoder), Karadağ(Bar, Budva, Kotor), Bosna Hersek(Mostar, Saraybosna, Banja Luka, Tuzla), Sırbistan(Novi Sad, Belgrad, Niş), Makedonya(Üsküp), Kosova(Prizren, Priştine). Makedonya Üsküp’ten araç kiralayıp, tekrar Üsküp’te aracı bırakmayı düşünüyoruz. Yukarıda isimlerini yazdığım her yerde konaklamayı düşünmüyoruz, bazı yerleri görüp birkaç saat kalıp geçeceğiz. Size bir kaç sorum olacak, yanıtlarsanız çok seviniriz.
  1) Üsküp’te araç kiralama için yer ve şirket olarak bir öneriniz var mı? kiralarken nelere dikkat etmemizi önerirsiniz?
  2) Seyahat rotası sizce uygun mudur? Görmeseniz de olur dediğiniz, ya da ek olarak görmeniz gerekir dediğiniz yerler var mıdır?
  3) Makedonya plakalı bir araçla diğer ülkelerde sorun yaşar mıyız?
  4) Makedonya manastır’dan Arnavutluk Sarande’ye gitmek istiyoruz ama illa Elbasan üzerinden mi gitmek gerekiyor, daha kısa bir yol var mıdır?
  5) Bosna Hersek, Sırbistan arasında sıkıntı yaşamadan en rahat nereden olur? (bi kaç gezginin sorun yaşadığını okumuştum)
  Şimdiden çok teşekkürler…

  • Merhabalar, Şimdiden iyi yolculuklar dilerim. Gideceğiniz aylarda oraların çok güzel olacağına eminim.

   1) Üsküp’te araç kiralama için yer ve şirket olarak bir öneriniz var mı? kiralarken nelere dikkat etmemizi önerirsiniz?
   Açıkçası ben otobüslerle gezdim. Şirket konusunda tavsiye veremeyeceğim ama hava alanında, mümkünse de uluslararası tanınırlığı olan bir firmadan kiralamanızı tavsiye ederim. Yolda araba kiralayan gezginlerle karşılaştım. Sanırım en önemli konu, kaskonun tüm ülkeleri kapsayacak şekilde düzenlenmesi. Bunun için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekiyormuş. Normalde fiyatlar uygun zaten, ücreti dert etmeyin. Bir de bankacı olarak tavsiyem, aracı kiralarken düşük limitli bir kredi kartı verin. Sonradan çekilecek paralarla başınız ağrımasın, bazen böyle müşteri şikayetleriyle karşılaşıyoruz, en çok da az gelişmiş ülkelerde.

   2) Seyahat rotası sizce uygun mudur? Görmeseniz de olur dediğiniz, ya da ek olarak görmeniz gerekir dediğiniz yerler var mıdır?
   Bence eksiği değil fazlası var. Herkesin takip etmesi gereken bir rota çıkarmışsınız. Şurasını çıkarın demeyeceğim, siz zaten yol üzerinde gerekirse konaklamayıp devam edeceğinizi belirtmişsiniz.

   3) Makedonya plakalı bir araçla diğer ülkelerde sorun yaşar mıyız?

   Yaşamazsınız, sadece aracı kiralarken ülkeler arası kullanacağınızı baştan belirtin. Ona göre belge veriyorlar.

   4) Makedonya manastır’dan Arnavutluk Sarande’ye gitmek istiyoruz ama illa Elbasan üzerinden mi gitmek gerekiyor, daha kısa bir yol var mıdır?
   Bu konuda bilgim yok.
   5) Bosna Hersek, Sırbistan arasında sıkıntı yaşamadan en rahat nereden olur?
   Bu iki ülke arasında en azından bugün için sıkıntı yok. Günde karşılıklı pek çok otobüs seferi var. Rotanızı takip edin bence. En fazla sınırda rüşvet isterler biraz. 🙂

 • Merhabalar ben bir arkadaşımla balkan turu planlıyoruz. 12-16 Nisan arası planımız şu;
  İstanbul dan Üsküp e gidip orada 2 gün kalıp sonra Tiran geçip oradada 1 gün kalıp ordan Saraybosna ya geçmek orada 2 gün kalıp 1 gün saraybosna birgünde mostar ı gezmek istiyoruz. Öncelikle bu ülkelere otobüsle nasıl geçebiliriz. Birde uçak biletini daha almadık uçak bileti Üsküp tek yönlü olunca sıkıntı çıkar mı çünkü İstanbul dan Üsküp gidiş Saraybosna dan dönüş yapmayı planlıyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Selamlar,

   Önce son sorudan cevaplamaya başlayayım. Sırbistan hariç farklı ülkelerden giriş çıkış sorun olmayacaktır.

   Sizin seyahatinizde esas sıkıntı süre. 5 gün üstelik otobüslerle bu rota imkansız. Sebebine gelince ülkeler arası otobüsleri bizdeki gibi düşünmeyin. Makedonya Arnavutluk arası günde bir sefer var, o da Ohrid’en Tirana. Üsküpten önce Ohrid’ye geçmeniz ve günde bir kez kalkan otobüse yetişmeniz gerekecek. Aynı şet Tiran-Saraybosna arasında da geçerli. Açıkçası otobüsle değil, kiralık arabanızla bile gezseniz koştura koştura yapacağınız bir gezi olurdu.

   Mümkünse süreyi uzatmaya çalışın, değilse, Karadağ-Bosnahersek ya da Sırbistan Bosnahersek ya da pek önermesem de, Makedonya-Arnavutluk yapabilirsiniz.

 • Selamlar 2 bayan öğrenci olarak 25 – 28 Ohrid de egitim programı yaptıktan sonra oradan 28 mart sabahtan Tiran , 29 mart budva, 31 mart aksami da Üsküp ten dönüş yapmak istiyoruz. ulaşım konusunda nasıl bir yol izlememiz gerekir. teşekkür ederiz.

  • Şimdiden iyi yolculuklar. Tiran ve Budva’ya ulaşmak sorun olmayacaktır. Sanırım 1’er gün ayırmışsınız, zaten çok büyük şehirler değil, ayırdığınız süre yeterli. Planınızda Kotor’un da olduğunu tahmin ediyorum, yoksa eğer büyük bir hata yaparsınız.

   Şimdi gelelim esas soruna. Dönüş yolun için maalesef aynı rotayı takip etmeniz gerekiyor. Kotor’dan sabah 8-9 gibi kalkan bir otobüs var, Tiran’a gelmeniz akşamı bulacak. Oradan tekrar Ohrid ve Üsküp yapmanız gerekecek. Bu ucuz ama zorlu bir rota. Hostelde kkalıyorsanız, aynı yönne giden 2 kişi daha bularak, direk Tiran, oradan da aynı şekilde Üsküp yaparak seyahatinizi bitirebilirsiniz.

   Pahalı ama kısa bir yol daha var. Kotor’a çok yakın bir noktada Tivat hava alanı var. Oradan Belgrad aktarmalı Üsküp’e ulaşabilirsiniz. Sırbistan’da vizesiz olduğundan, transit noktasını da düşünmenize gerek kalmaz. Kontrol ettiğimde 250.-USD gibi fiyatlar çıkıyor.

   2 kişi 500 USD tuttuğunu düşünürsek, en efektif yol, bir taksiyle anlaşmanız olacak.

   Uçak bileti için;

   Not: Şimdi farkettim de aktarma süresi de inanılmaz uzunmuş. 🙂 Pek fazla seçeneğiniz kalmadı. 🙁

 • Merhaba Mesut bey,

  öncelikle faydalı bilgiler için çok teşekkürleremeginize sağlık. Sonrasında sorularıma geçmek isterim.
  1-) Önermesemde Makedonya – Arnavutluk yapabilirisniz demişiniz.. neden önermiyorsunuz?
  2-) biz 2 kişi mayıs başında 1 haftalık bir tur düşünüyoruz uçak biletini Kosava gidiş Tiran Dönüş almayı düşünüyorz e buna istinaden rotamız aşağıdaki gibi olucaktı;

  Piriştina – prizen
  Prizen – üsküp
  Üsküp – ohrid
  Ohrid -tiran
  Tiran – kotor
  Kotor – Tiran

  lakin dış işleri bakanlığı steisnde ve pegasusun sitesindede uyarı verdiler, “tek yonlu uçak biletlerinde yaşıyacağınız sorundan firmamız sorumlu dğieldir” gibi, dış işlerindede ” kısıtlama getirebiliriler denilmiş yani geçirmeyebilriler sanırım ” bunlar hakkında bilgi verebilrimisiniz.

  eğer doğruysa Biletimizi Gidiş dönüş Kosava alıcaz sanırım ve rotamız ;

  Piriştina – prizen
  Prizen – üsküp
  Üsküp – ohrid
  Ohrid -tiran
  Tiran – kotor
  Kotor – piriştina

  şeklinde olabilrimi ne dersiniz.

  Rotalar nasıl süre yeterli olurmu 7-8 gün kalıcaz.
  Önerilerinizi ve değerlendirmelerinizi bekliyoruz, şimdiden çok teşekkür ederim.

  Sevgiler.
  Kerem

  • Selamlar, şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

   Aslında arkadaşın sorusuna istinaden verilmiş bir cevaptı. Planladıkları çok kısa sürede seçim yapmak zorunda kalırlarsa Arnavutluk olmayan bir gezi önerdim. Süre kısıtı yoksa, Balkanların her köşesini tavsiye ederim. Nedenine gelince, kişisel bir şey sonuçta ama Balkanlarda en az etkilendiğim, sıralama yapsam en sona koyacağım ülke olurdu. Ülke uzun yıllar komünist rejimde yaşamış, hatta diğer komünist ülkeler yanında kapitalist kalmış. Sağolsun Enver Hoca taş taş üstünde bırakmamış. Bir iki tarihi cami ve eser dışında her şeyi yakıp yıkmış. Düşününki 400 yıl burada Türk egemenliği hüküm sürmüş, meydandaki bir cami dışında bundan iz yok. Yine Berat gibi, Elbasan gibi doğal güzellikleri, şirin kentleri var, ama zamanım kısıtlıysa, en sona bırakırdım bu ülkeyi.

   Tek yön biletler konusunda gitmeden önce bende pek çok yazı okudum. Ortak noktaları Sırbistan’da sorun olduğu yönündeydi. Şahsen ben bu yüzden Sırbistan’dan başlayıp Karadağ’da biten bir rota düşünürken, riske atmayıp tam tersini yaptım. Kosova’dan başlamayı düşündüğünüzü dikkate alarak, dünya üzerinde en az sorun yaşayacağınız ülkelerden birinin Kosova olduğunu düşünüyorum. Bence o yüzden dert etmeyin. Kaldı ki bu tek yön mevzuu dünyanın pek çok yerinde problem olabiliyor, hava alanında bilet almaya bile zorlanabiliyoruz. O kadar da takılmamak lazım.

   Süreye gelince araba kiralayarak gezecekseniz bol bol zamanınız olur, otobüslerle de çok rahat gezebilirsiniz ama hepsine bir gün ayırmanız ve biraz daha hızlı hareket etmeniz gerekecek. Önceliklendirmem gerekse, Üsküp, Ohrid ve Kotor’a daha fazla zaman ayırmaya çalışırdım.

   Tekrar iyi yolculuklar, seyahatinizde yaşadıklarınızı bizimle paylaşmak isterseniz, iletişime geçmeniz yeterli.

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

%d blogcu bunu beğendi: