Balkan Ülkelerinde Ulaşım

Balkan ülkeleri seyahati vizesiz seyahat edilebilmesi, ortak tarihi geçmişimiz ve benzer değerlerimiz sebebiyle her gezginin hayalini süsleyen bir rotadır. Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Kosova şimdilik bizden vize istemiyor. Şimdilik diyorum çünkü Karadağ ve Sırbistan Avrupa Birliğine girmek için ellerinden geleni yapıyor.  Tüm gezginlere ilk seyahatlerini bu ülkelere yapmaları, gezmeye buralardan başlamaları tavsiye edilir. İlk kez Balkan ülkeleri gezisi yapmayı planlayan arkadaşlarımız için bir ulaşım rehberi olması açısından bu yazı yazmaya karar verdim.

Seyahatinizi otobüsle ya da kiralayacağınız bir araçla yapacak iseniz, hangi ülkeden başlayacağınız çok önemli. Eğer başlangıç ve bitiş yapacağınız ülkeler farklı ise, o zaman dikkatli olmanızda yarar var. Neden böyle diyorum, çünkü daha biletinizi alırken Türk Hava Yolları bizi uyarıyor. Tek yön bilet almaya çalıştığınız ülke sizi hava alanından geri çevirebilir diye. Bununla ilgili pek çok kötü hikaye okudum. Özellikle tipiniz fazlasıyla ben Türküm diyorsa, pasaportunuz fazlasıyla temizse, Sırbistan size sorun çıkartabilir. O yüzden giriş biletinizi Bosna Hersek veya Karadağ’dan alıp, dönüşünüzü Belgrad’dan yapabilirsiniz. Kosova ve Sırbistan seyahatlerini birbirinden ayırmak ve mümkünse Kosova’da pasaport görevlisine damga vurmamasını rica etmek akıllıca olabilir. Bu bizim isteğimizle oluyor mu dediğinizi duyar gibi oluyor, Balkanlarda her şey mümkün. Benim pasaportumda Arnavutluk ve Makedonya kaşesi yok mesela, özel bir isteğim de olmadı, nedense giriş-çıkış kaşesi vurmadılar.

Balkanlarda otobüs bileti araştırdığınızda karşınıza şöyle bir site çıkacak. Pek çok bilgi doğru olmakla birlikte, güvenilmemesi gereken bir site. İnternet bu siteye güvenip yola çıkan ve başına türlü dertler gelen gezginlerin hikayeleri ile dolu.

Ülkeler için detaylı bilgilere gelirsek;

Bosna Hersek Ulaşım

Şehir içi ulaşım kolay, şehirler oldukça küçük. Başkent Saray Bosna hariç toplu taşımaya gerek yok. Orada bile yürüyerek pek çok yere ulaşabilirsiniz. Saray Bosna’da hiç kullanmadım ama tramvay mevcut. Taksiler de fazla pahalı değil.

Şehirler arası yolları kaliteli ancak oldukça dar ve virajlı. Arabanın hızının 60-70 km’yi aşması nadiren mümkün. Paralı yollar var. Şehirler arası otobüs bulmak kolay, komşuları Sırbistan ve Karadağ arasında karşılıklı otobüs bulmak sorun değil.

Hava alanı teknik olarak şehir içinde sayılır. Belki yürüyerek ulaşmak bile mümkün. Türk hava yolları ve Pegasus’un dışında Sırbıstan ve çeşitli Avrupa şehirlerinden karşılıklı ulaşım sağlanıyor.

 

Karadağ Ulaşım

Ülke çok küçük. Ülkede iki hava alanı var. Biri Türk hava yollarının uçtuğu başkent Podgorica’daki hava limanı. Diğeri Kotor’a yakın Tivat. Bu hava limanı Avrupa’nın ucuz hava yolları ve charter şirketleri tarafından tercih ediliyor. Podgorica’daki hava alanı yaklaşık 15 km şehir dışında. Toplu taşıma yok, sadece bir taksi firması çalışıyor. Ücret sabit 12.-euro. 3-4 kişi için ideal. Diğer ulaşım yöntemi şehirden taksi çağırmak. Karadağ’da her taksinin özel bir telefonu var. Taksinin üzerinde yazıyor. Telefon açabiliyorsanız şehirden taksi isteyebilirsiniz. telefonlarını nereden bulacağım derseniz internetten kısa bir araştırmadan sonra bulunabiliyor. Bu taaksilerle gidiş-geliş 5.-euro tutuyor. Taksicilerle ülkenin geneli gibi ingilizce anlaşılabiliyor. 

Karadağ’da tüm şehirler kasaba misali. Şehir içi toplu taşıma mevcut değil. Her şehrin biraz dışında otobüs terminalleri var. Sabahın erken saatlerinden geç saatlerine kadar Budva ve Kotor gibi turistik beldelerine 5-6.-euro’ya seyahat edilebiliyor. Budva ve civarında yaşayıp, okul ve iş için başkente geliyorlar. Akşamları otobüsler oldukça dolu. Otobüsler biraz eski olmakla birlikte klimaları çalışıyor.

Otobüs garajından  Mostar ve Saraybosna’ya ayrıca Dubrovnik’e günde bir kaç kez, Tiran’a sadece bir sefer var. Kotor’dan 08:30 ‘da kalkıyor. 09:00’da Budva 11 gibi de Podgorica’da oluyor. Ben Arnavutluk’un başkenti Tiran’a 22,50 euro verdim, 2 euro’da bagaj için alıyorlar. Bunun dışında 10 euro farkla bir kaç hostel ve özel firma en az 4 kişi bulunması şartıyla talebe göre otomobil, minibüs veya otobüsle direk sefer de düzenliyor. Bağllantııları yukarıda bahsettiğim internet sitesi ve hotel-hosteller yapıyor.

Arnavutluk Ulaşım

Arnavutluk’un başkenti kalabalık, şehir içi ulaşım genellikle belediye otobüsleri ile sağlanıyor. Mesai saatlerinde oldukça kalabalık, ancak şehrin dört bir yanına ulaşmak mümkün.

Ayrıca ülkenin iç ulaşımı minibüs ağırlıklı, gün içerisinde Durres ve Berat gibi turistik kasabalara gidip gelmek mümkün.

Ülkede iç hat uçuşu yok. Havaalanı şehrin yakınında sayılır. 10-15 km arası bir mesafe olmalı. Kullanmadım ama İşkodra’dan gelirken şehre çok yakın olduğunu hatırlıyorum. Önünde bekleyen halk otobüsü de vardı. Ayrıca Arnavutluk’un genelinde taksi ucuz. Pazarlık yapılarak taksi kullanılabilir sanırım.

Arnavutluk’tan Makedonya’ya maalesef günde 2 sefer var. Ohrid’e uzaklık sadece 200 km olmasına rağmen yol yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Bilet 10.-euro. Sabah erken saatte, kullanmadığım için saatini hatırlamıyorum ayrıca öğleden sonra saat 4’te var. Ohrid’den direk geçmiyor. Struga’da inip, ayrıca 15 km yol kat etmeniz gerekiyor. Gündüz minibüsler varmış ama akşam otobüsüne bindiyseniz vardığınız saatte hava kararmış oluyor, durakta bekleyen taksilerden başka pek şansınız yok. Yazın Ohrid’e de gidiyorlarmış. 

Makedonya Ulaşım

Makedonya Üsküp hariç şehir içi ulaşım gerektirmeyen bir ülke. Ulaşım genellikle yürüyerek yada uygun fiyatlı taksilerle yapılıyor. Ohrid-Bitola gibi görece önemli ve turistik sehirlerden bile Üsküp’e ulaşım kolay değil. Genelde sabah ve akşam karşılıklı seferler yapılıyor. Eğer 10’a kadar otobüse binemediyseniz akşam 4’e kadar beklemeniz gerekecek. Yollar çok dar ve virajlı. Sadece çok kısa bir bölümde toplam 3 şerit gidiş geliş otoban var. Onun dışında köy yollarında ilerliyorsunnuz, molalar köylerde veriliyor. Otobüsler oldukça eski ve pek rahat değil.

Üsküp ve Ohrid’de havaalanı var ancak iç hat uçuşu yok. Sanırım Ohrid’de sadece özel uçuşlar için kullanılıyor.

Ohrid-Bitola (Manastır) arası 1.5 saat, 200 dinar. 2016 itibariyle yaklaşık 10.- tl. Bitola-Üsküp arası 450 dinar, yaklaşık 25 tl.Üsküp’ten Belgrad’a oldukça sık sefer var. Ayrıca Selanik’e de günde bir kez olmak üzere ulaşabilirsiniz.

Üsküp’te şehir içi ulaşım belediye otobüsleri ve taksilerle sağlanıyor. Taksimetre açılış 40 dinar, 1,5 tl. Km başınada 15 dinar gibi bir fiyat işliyor. Oldukça ekonomikti. Belediye otobüslerinde bilet ve para geçiyor.

Üsküp havaalanıı pek çok ülkeden hava yollarını ağarlıyor. Şehre oldukça yakın bir konumda. Belgrad ve Üsküp arası 400 km, Air Serbia’nın seferleri bulunuyor. Ancak otobüsle karşılaştırdığında fiyat farkı 3-4 katı bulabiliyor.

Kosova Ulaşım

Üsküp – Kosova arası çok yakın. Taksiler git gel için 80-100.-euro arası bir fiyat istiyor. Ancak otobüs seferlerini çok ucuza ve sık aralıklarla bulunduğundan pek tercih edilmiyor. Kaldığım hostelde günlük Kosova gezileri gördüm. Sırbistan halen bu ülkeyi tanımıyor, kendi aralarında çözülecek bir sorun gibi bakıyor. Belgrad’dan araba kiralarsanız Kosova ziyaretleri sıkıntı yaratabilir. Onun dışında pasaportunuzda Kosova damgası olması sıkıntı oluşturmuyor.

Sırbistan Ulaşım

Sırbistan ve Belgrad bölgenin en gelişmiş yerleri. Belgrad’da 2 milyona yakın yaşayan var. Şehir içi oldukça işlek otobüs, minibüs, tren ve tramvay hatları var. Otobüs ve trenler eski. Eğer günlük kart kullanmıyorsanız ulaşım biraz pahalı. 1-3-7 günlük sınırsız kartlar var kullanmak için, ancak şehir içi ulaşım farklı bölgelere ayrıldığı için her yerde geçmeyebiliyor. Bu yönden biraz karışık. Genellikle otobüsün herhangi bir kapısından binebilirseniz. Kartı okutmak size kalmış. Ancak duraklarda bellerine takılı bir okuma cihazı olan görevliler var. Çok fazla sorun olmuyormuş ama yakalanırsanız 2000 dinar, yaklaşık 15 euro ceza örüyormuşsunuz. Hoteldeki görevli, bin dolaş birisi sorarsa anlamıyormuş gibi yap, sorun olmaz demişti ama problem istemediğimden riske girmedim.

Nikola Tesla havaalanı şehrin biraz dışında. Ulaşmak için taksiyi seçerseniz 20.-euro civarı tutuyor. Binmeden pazarlık yapmakta yarar var. Ayrıca Slav Meydanından (Slavija Square) a1 numaralı genelde 20-30 dakika arayla hareket eden minibüsler var. Ücret 300 dinar. Yaklaşık 7 tl. Bu en konforlu ve ucuz yol. 75 dinara, yaklaşık 1,5 tl’ye belediye otobüsü de varmış, ancak çok dolaştığından ben denemedim.

Balkanlarda ulaşımla ilgili özellikle üzerinde durulması gerekenler;

 • Bir gün önceden planını yap, 2 kez biletini teyit et,
 • Konfor arama, klima arama, koltuk numarası hiç arama, geç otur. 🙂
 • Şehir içinde otobüsle uğraşma, at kendini yollara, yorulunca bir kafeye otur.
 • Mümkünse araba kirala, pek çok firma tüm ülkelerde geçerli sigortayla beraber araba kiralıyor. Fiyatlar depozitoyu saymazsak oldukça ekonomik, yakıt da TR’ye göre ucuz.

 

 

                                 

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Yorum 126'siYorum Yaz

 • MERHABA 6MART 11 MART TARİHLERİ ARASINDA AİLEMLE KOSOVA ARDINDAN ARAÇLA KARADAĞ’A SEYAHAT EDİCEM FAKAT PASAPORTUMUN GEÇERLİLİK SÜRESİNE 3 AY KALICAK Bİ SORUN YAŞARMIYIM KAPIDA?KATİ BİR 3AY VEYA 6 AY KURALI VARMIDIR YOKSA KAPIDAKİ POLİSİN İNSİYATİFİNE BAĞLI BİR DURUMMUDUR?AÇIKCASI PASAPORTUMADA GÜVENİYORUM COK GİRİŞ CIKIS SHENGEN FALAN MEVCUT İNSİYATİFE KALIRSA GEÇERİM GİBİ DÜŞÜNÜYORUM AMA???BİRDE KOSOVA’NIN İLE KARADAĞ ARASINDA SIRBISTAN’LA OLDUGU GİBİ SINIR GEÇİŞLERİNDE BİR PROBLEM MEVCUTMU?
  İLGİN İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Selamlar, şimdiden iyi yolculuklar.

   Genel kural vize başvurusu yapıldığında pasaportun belli bir süre geçerliliğinin olması gerekiyor. Karadağ vizesiz olduğundan, memurun insafınıza kalabilirsiniz. İnternette kısa bir arama sonunda kalacağınız süreden daha fazla süresi varsa sorun olmaz denmiş, ama ben buna güvenerek seyahatimi planlamaz, mümkünse defteri değiştirirdim.

   https://www.e-yasamrehberi.com/pasaport-vize/resmi_pasaport_gecerlilik_suresi.htm

   Karadağ-Kosova geçisinde sorun yaşamazsınız. Açıkçası Sırbistan’dan geçişlerde kötü hikayeler yaşayan gezginlerin yazdıklarını okuyoruz genellikle ancak sorun yaşamayanlar da var aralarında. Ben sadece uğraşmak istemedim, zaten bir başka hafta sonunu sadece Kosova gezisine ayırdım.

 • Merhabalar, Nisan ayı gibi süresiz bir şekilde spontane şekilde Balkan Tur’u yapacağım. Acaba güzergahı nasıl yapmam gerekiyor. Hangi ülkeden başlamak gerekiyyor vb gibi sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

  • Selamlar

   Zor bir sor sormuşsunuz. 🙂 Madem spontane olacak, çok dert etmeyin derim. Ancak bence tek dikkat etmeniz gereken Kosova ile Sırbistan’ı birleştirmemek. Gerisi çok önemli değil.

   Benim şu anki aklım olsa, ilk önce Kosova’ya uçardım. Çok küçük bir ülke zaten, bir iki gün kalıp oradan Üsküp’e geçerdim. Oradan Manastır ve Ohrid. Sonra Oradan direk otobüsler var, günde bir kez. Açıkçası Arnavutlukta pek bir şey yok. Fazla uzatmadan Budva ya da Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya geçerdim. Karadağ’da son durağım Kotor olurdu. Oradan Mostar’a geçebilirsin. Yalnız Shengen yoksa Mostar otobüs biletini Hırvatistan’dan geçmeyen bir firmadan almalısın. Mostardan sonra Bosnahersek’de gezilecek yer çok. Travnik’i öneririm. İlgini çekerse Tuzla ve Srebrenitsa’ya uğrayıp oradan Saraybosna’ya geçebilirsin. Son durağın da Sırbistan olsun. Çünkü ülkeye girişte dönüş biletini görmek isteyebiliyorlar.

   Şimdiden iyi yolculuklar. Gezi notlarını paylaşmak istersen, bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 • Merhaba Mesut Bey, güzel ve faydalı yazı için teşekkürler. Eşimle birlikte 30 Mart-15 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul-Priştine-İstanbul olmak üzere Pegasus’la gideceğimiz bir seyahat planladık. Planladığımız rota ise Kosova (Priştine), Makedonya(Üsküp, Tetovo, Mavrovo, Ohrid, Bitola), Arnavutluk(Elbasan, Tiran, Shkoder), Karadağ(Bar, Budva, Kotor), Bosna Hersek(Mostar, Saraybosna, Banja Luka, Tuzla), Sırbistan(Novi Sad, Belgrad, Niş), Makedonya(Üsküp), Kosova(Prizren, Priştine). Makedonya Üsküp’ten araç kiralayıp, tekrar Üsküp’te aracı bırakmayı düşünüyoruz. Yukarıda isimlerini yazdığım her yerde konaklamayı düşünmüyoruz, bazı yerleri görüp birkaç saat kalıp geçeceğiz. Size bir kaç sorum olacak, yanıtlarsanız çok seviniriz.
  1) Üsküp’te araç kiralama için yer ve şirket olarak bir öneriniz var mı? kiralarken nelere dikkat etmemizi önerirsiniz?
  2) Seyahat rotası sizce uygun mudur? Görmeseniz de olur dediğiniz, ya da ek olarak görmeniz gerekir dediğiniz yerler var mıdır?
  3) Makedonya plakalı bir araçla diğer ülkelerde sorun yaşar mıyız?
  4) Makedonya manastır’dan Arnavutluk Sarande’ye gitmek istiyoruz ama illa Elbasan üzerinden mi gitmek gerekiyor, daha kısa bir yol var mıdır?
  5) Bosna Hersek, Sırbistan arasında sıkıntı yaşamadan en rahat nereden olur? (bi kaç gezginin sorun yaşadığını okumuştum)
  Şimdiden çok teşekkürler…

  • Merhabalar, Şimdiden iyi yolculuklar dilerim. Gideceğiniz aylarda oraların çok güzel olacağına eminim.

   1) Üsküp’te araç kiralama için yer ve şirket olarak bir öneriniz var mı? kiralarken nelere dikkat etmemizi önerirsiniz?
   Açıkçası ben otobüslerle gezdim. Şirket konusunda tavsiye veremeyeceğim ama hava alanında, mümkünse de uluslararası tanınırlığı olan bir firmadan kiralamanızı tavsiye ederim. Yolda araba kiralayan gezginlerle karşılaştım. Sanırım en önemli konu, kaskonun tüm ülkeleri kapsayacak şekilde düzenlenmesi. Bunun için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekiyormuş. Normalde fiyatlar uygun zaten, ücreti dert etmeyin. Bir de bankacı olarak tavsiyem, aracı kiralarken düşük limitli bir kredi kartı verin. Sonradan çekilecek paralarla başınız ağrımasın, bazen böyle müşteri şikayetleriyle karşılaşıyoruz, en çok da az gelişmiş ülkelerde.

   2) Seyahat rotası sizce uygun mudur? Görmeseniz de olur dediğiniz, ya da ek olarak görmeniz gerekir dediğiniz yerler var mıdır?
   Bence eksiği değil fazlası var. Herkesin takip etmesi gereken bir rota çıkarmışsınız. Şurasını çıkarın demeyeceğim, siz zaten yol üzerinde gerekirse konaklamayıp devam edeceğinizi belirtmişsiniz.

   3) Makedonya plakalı bir araçla diğer ülkelerde sorun yaşar mıyız?

   Yaşamazsınız, sadece aracı kiralarken ülkeler arası kullanacağınızı baştan belirtin. Ona göre belge veriyorlar.

   4) Makedonya manastır’dan Arnavutluk Sarande’ye gitmek istiyoruz ama illa Elbasan üzerinden mi gitmek gerekiyor, daha kısa bir yol var mıdır?
   Bu konuda bilgim yok.
   5) Bosna Hersek, Sırbistan arasında sıkıntı yaşamadan en rahat nereden olur?
   Bu iki ülke arasında en azından bugün için sıkıntı yok. Günde karşılıklı pek çok otobüs seferi var. Rotanızı takip edin bence. En fazla sınırda rüşvet isterler biraz. 🙂

 • Merhabalar ben bir arkadaşımla balkan turu planlıyoruz. 12-16 Nisan arası planımız şu;
  İstanbul dan Üsküp e gidip orada 2 gün kalıp sonra Tiran geçip oradada 1 gün kalıp ordan Saraybosna ya geçmek orada 2 gün kalıp 1 gün saraybosna birgünde mostar ı gezmek istiyoruz. Öncelikle bu ülkelere otobüsle nasıl geçebiliriz. Birde uçak biletini daha almadık uçak bileti Üsküp tek yönlü olunca sıkıntı çıkar mı çünkü İstanbul dan Üsküp gidiş Saraybosna dan dönüş yapmayı planlıyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Selamlar,

   Önce son sorudan cevaplamaya başlayayım. Sırbistan hariç farklı ülkelerden giriş çıkış sorun olmayacaktır.

   Sizin seyahatinizde esas sıkıntı süre. 5 gün üstelik otobüslerle bu rota imkansız. Sebebine gelince ülkeler arası otobüsleri bizdeki gibi düşünmeyin. Makedonya Arnavutluk arası günde bir sefer var, o da Ohrid’en Tirana. Üsküpten önce Ohrid’ye geçmeniz ve günde bir kez kalkan otobüse yetişmeniz gerekecek. Aynı şet Tiran-Saraybosna arasında da geçerli. Açıkçası otobüsle değil, kiralık arabanızla bile gezseniz koştura koştura yapacağınız bir gezi olurdu.

   Mümkünse süreyi uzatmaya çalışın, değilse, Karadağ-Bosnahersek ya da Sırbistan Bosnahersek ya da pek önermesem de, Makedonya-Arnavutluk yapabilirsiniz.

 • Selamlar 2 bayan öğrenci olarak 25 – 28 Ohrid de egitim programı yaptıktan sonra oradan 28 mart sabahtan Tiran , 29 mart budva, 31 mart aksami da Üsküp ten dönüş yapmak istiyoruz. ulaşım konusunda nasıl bir yol izlememiz gerekir. teşekkür ederiz.

  • Şimdiden iyi yolculuklar. Tiran ve Budva’ya ulaşmak sorun olmayacaktır. Sanırım 1’er gün ayırmışsınız, zaten çok büyük şehirler değil, ayırdığınız süre yeterli. Planınızda Kotor’un da olduğunu tahmin ediyorum, yoksa eğer büyük bir hata yaparsınız.

   Şimdi gelelim esas soruna. Dönüş yolun için maalesef aynı rotayı takip etmeniz gerekiyor. Kotor’dan sabah 8-9 gibi kalkan bir otobüs var, Tiran’a gelmeniz akşamı bulacak. Oradan tekrar Ohrid ve Üsküp yapmanız gerekecek. Bu ucuz ama zorlu bir rota. Hostelde kkalıyorsanız, aynı yönne giden 2 kişi daha bularak, direk Tiran, oradan da aynı şekilde Üsküp yaparak seyahatinizi bitirebilirsiniz.

   Pahalı ama kısa bir yol daha var. Kotor’a çok yakın bir noktada Tivat hava alanı var. Oradan Belgrad aktarmalı Üsküp’e ulaşabilirsiniz. Sırbistan’da vizesiz olduğundan, transit noktasını da düşünmenize gerek kalmaz. Kontrol ettiğimde 250.-USD gibi fiyatlar çıkıyor.

   2 kişi 500 USD tuttuğunu düşünürsek, en efektif yol, bir taksiyle anlaşmanız olacak.

   Uçak bileti için;

   Not: Şimdi farkettim de aktarma süresi de inanılmaz uzunmuş. 🙂 Pek fazla seçeneğiniz kalmadı. 🙁

 • Merhaba Mesut bey,

  öncelikle faydalı bilgiler için çok teşekkürleremeginize sağlık. Sonrasında sorularıma geçmek isterim.
  1-) Önermesemde Makedonya – Arnavutluk yapabilirisniz demişiniz.. neden önermiyorsunuz?
  2-) biz 2 kişi mayıs başında 1 haftalık bir tur düşünüyoruz uçak biletini Kosava gidiş Tiran Dönüş almayı düşünüyorz e buna istinaden rotamız aşağıdaki gibi olucaktı;

  Piriştina – prizen
  Prizen – üsküp
  Üsküp – ohrid
  Ohrid -tiran
  Tiran – kotor
  Kotor – Tiran

  lakin dış işleri bakanlığı steisnde ve pegasusun sitesindede uyarı verdiler, “tek yonlu uçak biletlerinde yaşıyacağınız sorundan firmamız sorumlu dğieldir” gibi, dış işlerindede ” kısıtlama getirebiliriler denilmiş yani geçirmeyebilriler sanırım ” bunlar hakkında bilgi verebilrimisiniz.

  eğer doğruysa Biletimizi Gidiş dönüş Kosava alıcaz sanırım ve rotamız ;

  Piriştina – prizen
  Prizen – üsküp
  Üsküp – ohrid
  Ohrid -tiran
  Tiran – kotor
  Kotor – piriştina

  şeklinde olabilrimi ne dersiniz.

  Rotalar nasıl süre yeterli olurmu 7-8 gün kalıcaz.
  Önerilerinizi ve değerlendirmelerinizi bekliyoruz, şimdiden çok teşekkür ederim.

  Sevgiler.
  Kerem

  • Selamlar, şimdiden iyi yolculuklar dilerim.

   Aslında arkadaşın sorusuna istinaden verilmiş bir cevaptı. Planladıkları çok kısa sürede seçim yapmak zorunda kalırlarsa Arnavutluk olmayan bir gezi önerdim. Süre kısıtı yoksa, Balkanların her köşesini tavsiye ederim. Nedenine gelince, kişisel bir şey sonuçta ama Balkanlarda en az etkilendiğim, sıralama yapsam en sona koyacağım ülke olurdu. Ülke uzun yıllar komünist rejimde yaşamış, hatta diğer komünist ülkeler yanında kapitalist kalmış. Sağolsun Enver Hoca taş taş üstünde bırakmamış. Bir iki tarihi cami ve eser dışında her şeyi yakıp yıkmış. Düşününki 400 yıl burada Türk egemenliği hüküm sürmüş, meydandaki bir cami dışında bundan iz yok. Yine Berat gibi, Elbasan gibi doğal güzellikleri, şirin kentleri var, ama zamanım kısıtlıysa, en sona bırakırdım bu ülkeyi.

   Tek yön biletler konusunda gitmeden önce bende pek çok yazı okudum. Ortak noktaları Sırbistan’da sorun olduğu yönündeydi. Şahsen ben bu yüzden Sırbistan’dan başlayıp Karadağ’da biten bir rota düşünürken, riske atmayıp tam tersini yaptım. Kosova’dan başlamayı düşündüğünüzü dikkate alarak, dünya üzerinde en az sorun yaşayacağınız ülkelerden birinin Kosova olduğunu düşünüyorum. Bence o yüzden dert etmeyin. Kaldı ki bu tek yön mevzuu dünyanın pek çok yerinde problem olabiliyor, hava alanında bilet almaya bile zorlanabiliyoruz. O kadar da takılmamak lazım.

   Süreye gelince araba kiralayarak gezecekseniz bol bol zamanınız olur, otobüslerle de çok rahat gezebilirsiniz ama hepsine bir gün ayırmanız ve biraz daha hızlı hareket etmeniz gerekecek. Önceliklendirmem gerekse, Üsküp, Ohrid ve Kotor’a daha fazla zaman ayırmaya çalışırdım.

   Tekrar iyi yolculuklar, seyahatinizde yaşadıklarınızı bizimle paylaşmak isterseniz, iletişime geçmeniz yeterli.

  • Bence sorun olmaz. Havanın da çok sıcak olmadığı zamanlar. Dini yönünü soruyorsanız Bosna Hersek dahil müslümanların diğer dinlerden kişilerle yaşadıkları yerler. O yönden hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

 • Merhaba biz eşimle sırbistan 3 gün bosna hersek 2 gün karadağ 1 gün düşünüyoruz ? Hem konaklamalrın gün sayısı hemde rota öneriniz nedir ? Teşekkür ederim şimdiden

  • Şimdiden iyi yolculuklar. Sırbistan’a tam 3 gün mü ayırıyorsunuz, yoksa uçak saatinden dolayı yarım gün mü bilmiyorum ama eğer tam 3 gün ayırdıysanız Sırbistan’ı 2 güne düşürüp, Karadağ’a eklemenizi tavsiye ederim. Sırbistan’a 2 gün, Saraybosna’ya 1 gün, Mostar’a 1 gün, Kotor’a 1 gün ve Budva’ya 1 gün ayırmanızı öneririm. Son gün Budva’da kalıp, uçağınız erken saatte değilse Podgorica’ya oradan geçmenizi tavsiye ederim. Yok erken saatte ise geceyi Podgorica’da geçirmek durumunda kalacaksınız ki, pek fazla görülecek bir yer değil.

 • Merhaba yaklaşık 1ay sonra Bosna Hersek seyahatimiz var ve srebrenitzaya nasıl gidebileceğimizin bilgisine ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim.ayrica 5 gece ve dolu dolu 6 günümüz var en yakın vizesiz hangi ülkeye gecebiliriz? Biz Saraybosna, Mostar,travnik ve srebrenitza olarak planladık ama birkaç saatte gidebileceğimiz bir ülke varsa geçebiliriz.Tesekkurler

  • Merhabalar, şimdiden iyi yolculuklar.

   En güzel zamanında gidiyorsunuz. Biz 3 yıl önce 5 gün boyunca Bosna Hersek’i gezdik, inanın doymadık, bir 5 gün daha gezebilecek enerjimiz vardı. Balkanlara tekrar gelme şansınız varsa, başka ülkeyi sıkıştırmayın, doyarak buraya gezin. Gezi notlarımız için; bakınız

   Açıkçası tam oalrak rotayı size veremeyeceğim, çünkü yolda bir ara kaybolduk ama önce Saraybosna’dan Mostar’a gittik, dönüşte, Saraybosna’ya gelmeden şimdi hatırlamadığım bir yoldan Travnik’e geçtik. Google Maps’te 2 yol gördüm, hangisi olduğunu hatırlamadım. Geceyi Travnik’te geçirdikten sonra, ki burası da çok şirin bir kasabaydı, mutlaka tavsiye ederim, oradan Zenica ve Tuzla’ya uğrayarak, bir gecede Tuzla’da kaldık, sonra 1 saatlik bir yolculukla Srebrenica’ya vardık.

   Dönüşte deirek Saraybosna’ya gittik, sanırım 3 saat kadar sürdü dönüş. Yollar oldukça dar ve virajlı, haritadaki mesafeler yanıltıcı olabiliyor. Ben yine de direk yolu değil de, dolaşarak gelmenizi öneririm.

 • Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Biz de bu yaz ailecek bir seyehat planlıyoruz. Ben Saraybosna’dan başlayıp Priştine Tiran ve Üsküp’ü gezip oradan tekrar uçakla dönmeyi planlıyorum. Merak ettiklerim 1. Saraybosna’ya te gidiş Üsküp’ten tek dönüş bilet alsam sorun olur mu? 2. Bu ülkelerde araç kiralayıp gezmeyi düşünüyorum sınırlarda yoğunluğa bağlı çok sorun yaşar mıyız Temmuz ayında ? 3. Saraybosna’dan Sonra sırasıyla bu şehirleri nasıl gezelim ulaşım kolaylığı açısından? Teşekkürler.

  • Merhabalar, şimdiden iyi tatiller. Uçak biletleriniz bence sorun oluşturmaz. Aracınızı farklı noktalarda bırakmak kolay olur mu bilemedim, en azından size pahalıya patlayacaktır. İnanın sınırlarda hiç yoğunluk yok ama bekleme süreleri çok uzun. Ben oradayken geçmek 1-2 saati buldu. Arada sırada araç gelip geçiyor, ama bol bol bekliyorsunuz. Rota açısından arabayla gezmediğim için tavsiye veremeyeceğim, ama Sırbistan Kosova geçişi olmadıktan sonra sorun olmayacaktır.

 • merhabalar
  26 nisan -5 mayıs arası 9 gün Saraybosna iniş- dönüş bileti kosava olacak şekilde uçak bileti aldık. hesapsızca alınan uçak biletleri ile iki kuzen balkan turu planlamak için uğraşıyoruz.sitelere baktıkça kafamız karışıyor. en güvenilir ve samimi sizin sitenizi bulduk.kafamızdaki sorulara yardımcı olursanız çok memnun oluruz.
  Saraybosna-sırbıstan -karadağ-arnavutluk-makadonya-kosova ülkelerini gezmek istiyoruz
  1- nasıl bir rota çizmeliyiz.
  2- hangi şehirlerini gezmeliyiz
  şimdiden teşekkür ederiz.

  • Merhabalar, şimdiden iyi yolculuklar.

   Açıkçası 9 dolu dolu gününüz var, istediğiniz ülkeleri gezecek zamanınız olacak gibi görünüyor. Planınızda tek gördüğüm sorun, sizin de bahsettiğiniz gibi giriş ve çıkış yaptığınız ülkeler. Dönüşü Sırbistan ya da, girişi Kosova alsanız çok daha iyi olacakmış. Rotayı nasıl çizersek çizelim, bir noktada tekrar aynı rotayı tekrardan geçmek zorunda kalacaksınız.

   Şöyle ki; Saraybosna’dan başlayıp, Mostar, Kotor,Budva,Tiran Kosova yapsanız, oradan Sırbistan’a geçemeyeceğiniz için, Makedonya’yı da ekleyip, oradan Belgrad’a geçmek ve sora tekrar Üsküp’e geçip, oradan Kosova yapmak zorunda kalacaksınız. Bu da en azından 1 gününüze mal olacak.

   Tersten yaparsak, önce Saraybosna’ya inip, Bosnahersek’i hiç gezmeden direk Sırbistan’a geçerseniz, orası bittikten sonra tekrar Saraybosna’ya geçip, yukarıda belirttiğim rotayı takip edip bitirebilirsiniz. Ama bir şekilde yine Bosnahersek’e dönmek zaman kaybı olacak. Üstelik sınırdaki polislere de dert anlatmak zorunda kalabileceksiniz.

   Sonuçta her iki durumda da 1 gün kaybedeceğinizi dikkate alarak, ya daha hızlı ama Makedonya’yı da eklemiş bir gezi, ya da daha yavaş ama biraz daha zorlu bir rotayı izlemiş olacaksınız. Karar sizin, sonucu ben de merak ediyorum. Bizi de bilgilendirmeyi unutmayın. 🙂

  • Makedonya planınızda yok sanıyordum. Sonradan fark ettim. Şöyle bir rota daha çizebiliriz. Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Tiran, Ohrid, Üsküp, Belgrad,Üsküp sonra da otobüs veya taksiyle Priştina. Ancak gerçekten hızlı olmanız gerekecek. 🙂

 • biz de nasıl geçeceğini çok merak ediyoruz. hiç bir bağlantı yapmadık rastgele atlayıp gidecez . 2. rotanızı takıp ederiz . cok teşekkür ediyoruz.resmen ciğerimize su serptiniz 🙂

 • Merhaba
  Biz saraybosna dan sırbistana nasıl geçebiliriz yazılarınızda göremedim ? Baktık ama otobüs bileti alabileceğimiz bir site bulamadık sanırım tren yok bize yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhabalar, şimdiden iyi eğlenceler.

   Haklısınız yok, çünkü Bosnahersek’i tek başına gezmiştim. Balkanlar otobüsleri için şöyle bir site var;
   https://www.balkanviator.com/tr/
   ancak ben hiç kullanmadım, size de tavsiye etmiyorum. Otobüsleri otobüs firmalarını bizdeki gibi düşünmeyin, teknolojik olarak çok gerideler. En güzeli otobüs garajını bulup bileti oradan almak.
   İnternette kısa bir araştırmadan sonra Havalimanına yakın bir konumda olan Lucavica Bus Station’dan kalktığını öğrendim. Saatleri ise; 06:15, 08:00, 09:45, 11:00, 12:30, 15:00, 22:00. Gece yolculuğunu düşünebilirsiniz.

 • iyi akşamlar 🙂 benım kafamda bi rotam var ayrıca elde etiiğim bazı bilgilerde var 🙂 öncelikle ist. üsküp uçağıyla Önce Makedonya sonra sırasıyla Sırbistan Bosna Karadağ Kosava Arnavutluk sonrada geri makedonya ardından İstanbula toplam 11 gün planaldığım bu gezıde coursurfıng otostop ve güzel kamp yerleri yapıp geceyi çadırımda geçirmek gibi düşüncelerim var belkide ohridin kenarında kamp yaparım 🙂 Yalnız bu tamda kafamdaki balkan turu değil shengen vizesinikolaylıkla çıkarabılırsem istabnbuldan yunanistan ve bulgaristan üzeri 30-40 euroya hemen hemen 11 saat üsküpe giden otobuslerde bulunmakta ve aynı zamanda trenlede gidilebilir benim kafamdaki bu gezide trenle gitmek fakat bir shengen vizesinin maaliyeti araştırmalarıma göre İST-ÜSKÜP gidiş dönüş biletinden daha fazla maaliyetli bu yuzden zamandan ve konfordan kazanmak için uçağı tercih edeceğim gibi gözüküyor 🙂 gezgin net’in rotam ve planım hakkında düşünceleri çok faydalı olacaktır benım içn teşekkürler :))

  • Merhabalar, bizce gayet güzel bir rota. 🙂 Takıldığımız noktalar, couchsurfing-otostop ve 11 gün kısmı. İlk kısım genel hatlı bir plan ve kalacağınız ve otostop çekeceğiniz güzergahları istediğiniz gibi ayarlayamayacağınızı varsayarak 11 günün yeterli olmayacağını düşünüyoruz. Söyle en azından 3 hafta ya da 1 ay süreniz olsa, tam da istediğiniz gibi bir gezi olur diye düşünüyorum. Ya da kalacağınız arkadaşları şimdiden ayarlayarak, otostopu minimuma indirerek planlı bir şekilde süresi içinde gezinizi bitirebilirsiniz diye düşünüyoruz.

 • Ayrıca arnavutlutluk istanbul dönüş bileti bulma imkanım varmıdır ? bilmiyorum varsa eğer geri makedonyaya dönmek yerine gittiğim her yerde daha fazla vakit geçiririm ve makedonya dönmek yerine direk arnavutluk istanbul uçuşu daha mantıklı olur bnce ? sizce GEZGİNNET?

  • Tiran ve İstanbul arasında karşılıklı uçak seferleri mevcut, sınırı geçmek bizce de zaman kaybı, gidiş Ohrid (Onurair yaz sezonunda uçuyor) ya da Üsküp, dönüş de Karadağ’dan Tiran ya da Priştine’den Tiran (bu konuda çok emin değilim) düşünülebilir.

 • Kosova piriştina’ya, pegasus hava yollarından tek yönlü bilet aldım. pegasus sitesinde “kosova makamlarından aldığımız bilgilere göre bu rotada tek yönlü bilet düzenlenemez; oluşacak sorunda firmamız sorumlu olmayacaktır.” şeklinde bir uyarı vermektedir.
  ben balkanlarda Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek gibi ülkeleri de gezmek istiyorum. bu durumda ne yapmam gerekir? yardımlarınız için teşekkürler…

  • Şimdiden iyi yolculuklar. Açıkçası Kosova’da böyle bir sorun duymamıştım ama belki son zamanlardaki gelişmelerden sonra olmuş olabilir. Ben yine de sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, ola ki sizi bilet almaya zorlarlarsa, Kosova’da başlayıp, Üsküp-Belgrad-Bosna-Tiran Kosova şeklinde tekrar oradan dönebilirsiniz. Yok eğer hava alanında sorun çıkmazsa, dönüş biletinizi istediğiniz yerden alırsınız. Tek sorun ne olur? Dönüşünüze çok kısa bir zaman kalacağından biletleriniz biraz pahalıya gelir.
   Bence siz yine de dönüş billetinizi şimdideen alın, ufak bir inat yüzünden tüm geziyi zehir etmeye değmez.

   • cevabınız için teşekkürler. dönüş biletini de alacam; söylediğiniz gibi en mantıklısı bu.

 • Merhaba, biz de Sırbistan’dan başlayıp kabaca “İstanbul > Belgrad > Budva, Kotor > Ksamil > Tiran > İstanbul “ güzergahında bir seyehat planladık. Belgrad’a tek yön bilet ile gitmek riskli demişsiniz ancak bütün seyahat planını güzelce belgelendirebilirsek bir sıkıntı olmaz diye düşünüyoruz. Neyse, şöyle bir sorumuz var, bu bahsettiğim güzergahta Belgrad – Bar (Karadağ) arasını gece treni ile halledeceğiz, ancak geri kalan kısım için otobüs ulaşımını nasıl ayarlayabiliriz? Biletleri nereden nasıl alabilir ve fiyatlar nasıl? Kız arkadaşım ve ben olacğaız yani 2 kişi olarak fiyatlar nasıl olur bu güzergahta ulaşım için? Araç kiralamak daha mantıklı gibi demişsiniz, internet üzerinden fiyatlar çok uygun gibi değil esasında oraya gidip de önceden rezervasyonsuz bu işleri halletmek riskli gibi. Bu konuda bir şey önerir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Bosna Hersek’i bilerek atladığınızı varsayıyorum, direk gitmektense Bosnahersek üzerinden Kotor’a geçmeyi düşünebilirsiniz. Otobüs biletleri konusunda bizim 90’lardaki halimizi düşünün. Yolda birine garaj nerede diye soruyorsunuz, gösteriyor, gidince bileti alıp oturuyorsunuz. Zaten otobüsler bomboş, eski, hareket saatleri hak getire. O yüzden internetten bulurum, gittiğimde koltuğum hazır olur diye düşünmeyin. Güzel örnek, Ohrid’ten Üsküp’e gideceğim, hostelde otobüs saat çizelgesi olmasına rağmen bakmadım bile. Ülkenin 2 önemli şehri, 30 dakikada bir vardır dedim. Sırtımda çanta garaja 10 gibi geldik, dediler az önce gitti, kaçırdın. Bir sonraki ne zaman diye sorum, öğleden sonra 4:30’da dediler. Geri kalan yerleri siz düşünün. 🙂

   Belgrad’tan giriş konusuna gelirsek, ben internette okuduklarım ve bilet ararken yaptığım denemelerde hava yolu şirketlerinin uyarısı üzerine Belgrad’tan giriş düşünürken, tam tersi dönüşü oradan almıştım. Ancak takdir edersiniz ki tecrübe etmediğimden olumlu-olumsuz bir şey diyemiyorum. Muhtemelen sorunsuz geçeceksiniz, ancak her şeyi planlamışken, daha ilk girişte sorunla başlamayı kimse istemez. Bir de bu ülkeler gerçekten Avrupa’nın çok gerisinde, belgeleri gösterir, derdimizi anlatırız diye düşünmeyin, iletişim kurmak da bile zorluk çekeceksiniz.

   Araba kiralamaya gelirsek, ssadece Bosna Hersek’te araç kiraladık, 3 kişi gezdik, internetten rezervasyon yapmamıza rağmen gittiğimizde araç yoktu, tam Türkiye mantığı balkanlar da, biraz kavga, biraz araya adam koyma sonucu 1 saate araba ayarlamışlardı. 2 kişi için ekonomik olmayabilir, ancak ayırdığınız sürede çok daha fazla yer görebileceğiniz garanti.

 • Merhaba biz de 27 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında balkan turu planladık. Uçağımız gidiş dönüş kosovadan. Araç kiralayarak gezmeyi düşünüyoruz kabaca planımız Üsküp – Ohrid – Budva – Kotor – Mostar – Saraybosna – Belgrad – Üsküp. Cuma akşamı kosavada olacağız geceyi priştinede geçirip ertesi gün sabahtan üsküpe geçmeyi planlıyoruz. Priştine şehir merkezinden üsküpe otobüs seferleri sıklıkla varmış heralde. Cumartesi sabah üsküpte araba kiralayıp pazar sabahı ohride geçmeyi planlıyoruz. Tüm gün ohridde geçirdikten sonra pazartesi sabahı budvaya geçeceğiz. Bu yol baya uzun yaklaşık 6 saat sürecek gibi umarım sıkıntı çekmeyiz. Salı günü mostara geçip sonrasında saraybosnaya geçeceğiz. Çarşamba günü belgradda olacağız. Saraybosna – Belgrad yolu da yine 5 saat kadar sürecek.Cuma sabahtan tekrar üskübe döneceğiz bu yol da yine 5 saat sürecek gibi. Bazı sorularım olacak.

  1-Bu rotada sizce nasıl sınır geçişlerinde riskler var mıdır?
  2-Araç kiralayacağız ancak depozitolar farklılık gösteriyor ve kendi sitelerinde 1000eurolardan bahsediyorlar baya yüksek geldi doğrusu hertz,sixt gibi uluslararası firmalardan mı kiralamayı önerirsiniz?
  3-Bu rotada şuralarda daha fazla vakit geçirmelisiniz diyeceğiniz yerler var mı?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Selamlar, şimdiden iyi eğlenceler.

   Planınız gayet detaylı, sınırlarda sadece beklemek sorun. Araç kiralayacağınız yer size bilgi verecektir, ülkeler arası farklı bir kasko türü var sanırım, ya da bir belge emin değilim, biz Bosnahersek’de kiralarken ülkeden çıkıp çıkmayacağımızı üstüne basarak sormuşlardı. O tür durumlarda daha fazla ücret talep ediyorlar. Belgeler tamsa sınırda sorun yaşanmaz. Sadece Kosova-Sırbistan sorun ki, siz zaten orayı Üsküp’le bağlamışsınız.

   Araç şirketlerini bahsettiğiniz firmalardan seçin, depozito kredi kartından çekiliyor, bu tarz büyük firmalara güvenebilirsiniz, kısa bir süre sonra depozitonuz kartınıza iade ediliyor. Araca zarar vermediğiniz kurallara da dikkat edip ceza yemediğiniz sürece depozitonun ne kadar olduğu da çok önemli değil. Benim bildiğim bu tutar biraz da arabanın ne kadar pahalı olduğu ile ilgili, kaskosu üzerinden bir yüzdesi kasko hafif hasar kapsamında, onu da bir şey olursa sizden almak istiyorlar, onun için fiyat farklılık gösteriyor olabilir.

   Vakit ayırın diyebilecğim tek yer, Ohrid’ten direk Budva’ya geçiyorsunuz sanırım. Kıyı şeridini takip edip, Arnavutluk’ta Berat ve Durres’e uğrayarak, Tiran’ı es geçerek Budva’ya geçin, ARnavutlukta görülmesi gereken en önemli yerler bu iki küçük şehirde sayılır. Nasıl olsa yolunuzun üzeri. Tiran-İşkodra-Podgorica’dan da Budva’ya ulaşılabiliyor ama hem yol uzuyor, hem de pek görecek bir şey yok.

 • Merhabalar,
  Balayına balkanlara gidip gezmeyi düşünüyorum. Üsküp, Ohrid, Saraybosna, Mostar, Travnik ve Kosavayı gezmeyi planlıyorum. Süremi 7 gece 8 gün olarak düşünüyorum. Benim yerimde olsanız nerden başlar nerede noktalayıp İstanbul a geri dönerdiniz. Şehirlerin de kendi aralarında ulaşımı hakkında bildiğiniz kadarıyla bilgi werebilir misiniz?

  • Şimdiden mutluluklar. Makedonya ve Bosna Hersek’i başlangıç ve bitiş olarak seçebilirsiniz. Araç kiralamayacaksanız, Kosova’dan direk Bosna yada Üsküp’e geçiş yok, mecburen Sırbistan ya da Arnavutluk’a da uğramanız gerek. Travnik hariç diğerlerine ulaşım sorun olmaz, bence istediğiniz süreyi rahat bir şekilde geçirebilmek için araba kiralamayı düşünün. Diğer türlü zamanınız çok kısıtlı olacak.

 • Merhaba

  Detaylı ve güzel bilgi paylaşımı için teşekkürler.
  Bizde 2 yada 3 arkadaş eylül ilk haftası bir plan yapıyoruz, yalnızca iki ülkeye vakit ayırmak istiyoruz. Başlangıç Tiran , araba kiralayarak 2 gün ksamilde vakit geçirip daha sonra tekrar tirana dönüp Belgrad’a gitmeyi istiyoruz ancak tirandan direk belgrad uçak seferleri biraz pahalı, bu iki ülke arasında rota tavsiyeniz ne olur ? Otobüs saatleri uygun mu, nasıl bir yol izlemeliyiz, yorumunuz bizim için çok önemli.

  Teşekkürler şimdiden…

  • Şimdiden iyi tatiller.

   Israrla sadece Arnavutluk ve Sırbistan’a odaklanacağız diyorsanız, bildiğim en kısa yol Tiran’dan 8-9 saatlik otobüs yolcuğu sonrası Üsküp, oradan da 5-6 saatlik yolculuk sonrası Belgrad olur. Hostelde kalıyorsanız ve Belgrad’a gidecek bir kaç kişi daha bulabilirseniz, biraz pahalı ama hızlı bir şekilde oraya gidebilirsiniz. Ancak pek çok gezgin, arada Makedonya ya da Kosova varken direk oraya geçmek istemeyecektir. Ancak ben olsam 2 günümü de Ohrid ve Üsküp için ayırırdım. Bu durumda öğleden sonra Tiran’dan Ohrid’ye giden otobüse biner, geceyi ve sonraki günün büyük kısmını Ohrid’e geçirerek akşam üzeri Üsküp otobüsüne yetişir ve zaman kaybetmeden 1 günde Üsküp’e ayırıp oradan Belgrad’a geçerdim.

   Dikkat edilmesi gereken Üsküp-Belgrad arası çok sayıda otobüs bulunabilirken, ki gece bile var, böylece otelden tasarruf edebilirsiniz, Tiran’dan çoğu kez sabah ve öğleden sonra olmak üzere sadece 2-3 sefer bulunabilmesi. Bildiğim kadarıyla Kosova üzerinden gitme şansınız yok, Bosna Hersek’de yolu uzatıyor.

   • Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.

    Dediğiniz gibi ekstra rota eklemek gerekicek, bizde dünden bugüne bir rota değişikliği yaptık. Gidiş ve geliş uçak biletlerini belgraddan almayı düşünüyoruz, Belgradda 3 gün geçirdikten sonra sabah araba kiralıp cumartesi yola çıkıp rotamız; Belgrad–> Saraybosna –> Mostar –> Budva , budva da gece kalıp ertesi gün denizde vakit geçirip saat 16:00 yola çıkıp kosova üzerinden üsküp e saat 22:00 de varmayı hedefliyoruz, üsküp de gece kulüplerde vakit geçirip sabah erkenden belgrada doğru yola çıkalım diyoruz, uçak 16:35 de. Belgradda bu arada 3 gün geçireceğiz (3 gece) 4. gün yola çıkalım diyoruz. Bu rota hakkında ne düşünüyorsunuz ?

    Rota resmini aşağıya ekledim.

    https://i.hizliresim.com/nOXay5.jpg

    • Bence çok daha doyurucu bir gezi olur. Aklıma takılan tek yer, Sırbistan’da araç kiraladığınız yerle Kosova giriş çıkış olayını netleştirin, sorun olabilir.

 • Merhaba,faydalı bilgileriniz için teşekkürler.ben 8-21 haziran için istanbul-üsküp gidiş dönüş bilet aldım.Toplamda 13 günüm var.tatil planım ise şöyle:üsküp(1)-belgrad(2)-novi sad(1)-saraybosna(2)-budva(1)-ohrid(2)-üsküp(1) konaklama yapmayı düşündüğüm yerler.sizce bu rota iyimi?yoksa üsküp-belgrad rotası değil de üsküp-ohrid-tiran-budva-saraybosna-novisad-belgrad-üsküp rotası mı daha iyi,siz olsanız nasıl giderdiniz.not:yolculukta otobüs yada trene bineceğim.cevap verirseniz sevinirim.

  • Şimdiden iyi yolculuklar.

   Süreniz oldukça güzel, bence rotanızı iki taraftan da gerçekleştirebilirsiniz. Budva’dan Ohrid’ye geçmenin dışında direk Tiran’a da otobüsler var, oradan Ohrid’ye geçebilirsiniz. Saraybosna’yı 1 güne düşürüp, Mostarı’da eklerdim. Mostar’da mutlaka Blagaj tekkesini görürdüm. Bosnahersek hariç aynı rotayı 10 günde yaptım, en sona Sırbistan’ı bırakmıştım, imkanım olsa biraz daha zaman ayırma isterdim. Hangi rotayı takip ederseniz edin, Bosnahersek ve Sırbistan’a en büyük zamanı ayırıp, diğer şehirlere en fazla 1’er gün verin.

 • Merhaba,
  Faydalı bilgiler icin cok tesekkür ederim. Ramazan bayramı icin bir plan yaptım. Bosna gidis uskup donus seklınde. Pasaport kontrolleri canımı oldukca sıkıyor, sizce farklı biletler sorun olur mu?

  Bır de Bosna’dan Uskup’e direkt otobüs var mı acaba? Ben ozellıkle bu ıki ulkeyi gormek istiyorum

  • Merhabalar,

   Siz gerekli rezervasyonları yapın, tatilinizin hikayesini hazırlayın, sonrada tüm belgeleri, gezmek istediğiniz yerleri ülke ve şehirler hakkında yazıların çıktısını yanınızda bulundurun, aranan biri değilseniz, garip de davranmıyorsanız sorun çıkmayacağını garanti ederim. 🙂 Giriş ve çıkış yapacağınız ülkelerde de Türklerin popüleritesi yüksek, rahat olabilirsiniz.

   Üsküp’e direk otobüs bulabilirsiniz, Sırbistan üzerinden Üsküp’e varıyorsunuz. Aşağıda verdiğim linkten firmaları kontrol edebilirsiniz, ama ben olsam saatlerine güvenmem, Bosna’da bu konuda yardım isterdim.

   https://www.balkanviator.com/tr/otobus-tarifleri/saraybosna-bih/uskup-mkd/18.05.2018

 • Mesut Bey, merhaba.
  16.05.2018 de Priştina dan sabah başlayan ve 4 gün sürecek bir tatil ayarladım. Eşimle birlikte gidicem ve araç kiralayacağım havalimanından. Önereceğiniz sorunsuz rota ne olur? Üsküp ve Karadag ya özellikle gitmek istiyorum. Pristinadan Üskupe geçiş mumkun mu? Yada Once karadağ sonrasinda Üsküp mü yapmalıyım? Değerli tavsiyeleriniz için simiden tesekkur ederim. Selamlar, Berkant

  • Şimdiden iyi yolcuuluklar,

   Hafta sonu Kosova’daydım. Herkes kötülüyor ama bence küçük ama çok çok güzel bir ülke.

   Planınızda Üsküp olmasa çok kolay rota çizilirdi aslında. 🙂 Ben size şöyle bir rota önereyim, şoförlük ve hangi yolu seçeceğiniz size kalsın, çünkü sınır geçişlerinde ve araba kullanırken baya zaman geçireceksiniz, yollar pek kaliteli değil buralarda. Priştine’den İpek/Peja/Peç şehrine geçin, burası dağları ve köyleri ile ünlü. Buradan Podgorica üzerinden bir yol var, bir de kuzeyden Kotor’a ulaşabileceğiniz bir yol, gidiş gelişlerde farklı yolu seçebilirsiniz, çünkü tekrar Kosova’ya İpek şehrinden gireceğiz. Podgorica’da görülecek bir yer yok. Kotor Balkanlarda favorim, Budva da görülmesi gereken bir yer. Tekrar Kosova’ya girdikten sonra bu kez Prizren yoluna, güneye yol alın. Buradan Üsküp fazla uzak değil. Dönüşte de direk Priştine’ye geçersiniz Üsküp’ten.

   Bu rotayı yapmadım, o yüzden sınır geçişleri hakkında, rota hakkında gitmeden internette araştırın, orada da yerel insanlara danışın derim.

 • Merhaba
  17 Haziran ohrid gidiş 25 Haziran saraybosna dan dönüş olacak şekilde bir seyahat ayarladım şöyle ki ohrid>üsküp>priştine>prizren>budva>kotor>mostar>saraybosna olacak şekilde Acaba kosovadan budva veya kotora otobüs varmı?
  Ve tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim

  • Şimdiden iyi tatiller. Bence güzel bir rota, soruna gelirsek daha geçen hafta Kosova’daydım. Prizren’e çok yakın Peja/İpek şehri Karadağ’a geçiş noktası. Açıkçası orada otobüse ihtiyacım olmadı, ama gidiş gelişler olduğunu biliyorum. Şu sitede arama yapınca bir firma çıkıyor, ama internete balkanlarda pek güven olmuyor. Orada durumu netleştirirsiniz.

   https://www.rome2rio.com/map/Pe%C4%87/Budva

 • Merhaba,

  Öncelikle detaylı paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

  16 Eylül Saraybosna gidiş – 22 Eylül yine Saraybosnadan dönüş olacak şekilde uçak biletimi aldım. Saraybosnadan araba kiralayıp 1 gün konakladıktan sonra Mostar(1) – Budva(1) -Kotor(2) – Saraybosna(1) yapmayı düşünüyorum. Uçak 22 Eylül sabah 11 de olduğu için 1 gece daha Saraybosna da kalmam gerekiyor.
  Asıl sorum Mostar dan Budva ya geçerken hangi güzergahı kullanmalıyım?

  Dönüş yolu için de google haritalarda Podgorica üzerinden Saraybosnaya giden farklı bir yol daha var. Aynı yoldan dönüş yapmak istemiyorum. Bu güzergah nasıldır yollar vs bilginiz var mıdır ?

  • Selamlar,

   Açıkçası bu konuda bilgim yok,sizi yanıltmak istemem. Ancak ben oradayken Hırvatistan ya da Bosnahersek’ten gelenler, ya da oraya gidenler Kotor üzerinden gidiyordu. Araba kiralayacağınız yere sormanız daha doğru olacak. Arabayı hava alanı içinden kiralayacağınızı düşünerek, son gün sabah erken kalkıp öyle gelmeyi de düşünebilirsiniz.

 • Merhaba, 3-10 temmuz arası Sadece Arnavutluk ve Makedonya Seyehatı düşünüyorum. Rotamı Tiran, iskodra, Saranda, ksamil, ohrid, manastır, uskup olarak oluşturdum. Sizce nasıl? Arnavutluk tek yön uçak bileti sorun olurmu sizce?

  • Merhabalar,

   Şimdiden iyi yolculuklar. İşkodra’yla Saranda arasına Durres’i de sıkıştırın derim. Bence süre çok uygun. Güzel bir gezi olacağa benziyor. Berat da Arnavutluk’ta görülmesi gereken bir yer, yolunuzun üzeri mi bilemedim, araba kiralarsanız uğrayın.

 • 8-17 haziran belgrad gidiş geliş biletim var.İngilizcem iyi ve y.dışı tecrübem oldukça fazladır.
  4 yıl önce 11 günlük sarajevo-mostar-kotor-budva-tiran yapmıştım ondan tekrar gitmek istemiyorum bu ülkelere.Sırbistan ve Makedonya yada sadece Sırbistanı gezmek istiyorum seyahat ederken sırplılar bana nedense çok kafama uyan insanlar gelmişlerdir.Kosova yı her ülke tarafından tanınmadığı için sorun teşkil etmemesi için gitmeyi düşünmüyorum.Trenle ,otobüs veya başkasının arabasında makedonya sırbistan sınır geçişleri iki yönlü de problem oluyor mu ?

  • Merhabalar,

   Ben otobüsle geçtim, klasik sorular dışında bir soru hatırlamıyorum, sorun yaşamamıştım. Ben de Sırpları beklediğimden fazla iyi niyetli bulmuştum. Ben şahsen sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ama tarih yaklaşmış, dönüşte tecrübenizi bizimle paylaşırsanız seviniriz. 🙂

 • Merhaba oncelikle verdiginiz tum bilgiler icin tesekkurler .Size bir sorum olcak.Esim ben ve 1.5 yasindaki kizim temmuz ayinin ilk haftasi Kosova ya ucup ordan arac kiralamayi ve Uskup ,Ohrid ( 1 gece konaklama) ,Tiran, Budva ve Kotor guzergahini takip etmeyi planladik.Kotor da 3 gun tatil yapip Iskodra uzerinden Prizren ve Pristina da son bulacak bir gezi olacak.Yollar cok kaliteli olmadigi icin icime bir suphe dustu, biz aksam 8 deki ucagimiza yetisebilmek icin Kotor dan sabah kacta cikmaliyiz/ yani bir gun icinde kotor dan pristinaya yetisebiliriz degil mi ,ayrica bizim icin onerebileceginiz baska bir sey var mi mesela mostar a ugramali miyiz yoksa yorucu mu olur bilemedim.Yazim yanlislari icin kusura bakmayin klavyem sorunlu 🙁

  • Şimdiden iyi tatiller.

   Öncelikle seyahat sürenizi tam çıkaramadım ama ben olsam Mostar’ı da listeye eklerdim. Dönüşü çok sorun etmeyin, Karadağ’dan direk Peja/Peç/İpek şehri üzerinden Priştine’ye geçebilirsiniz. Eğer Prizren’i dönüşte görmeyi düşünürseniz sabah çok erken çıkmanızı tavsiye ederim. Yok eğer Üsküp’e giderken Prizren’i de görüp seyahate başlayacaksanız Kotor’dan Priştine’ye 6-7 saatte gelinebilir. Belki aksilik olur diye ve sınır geçişleri için ilaveten 1-2 saat marj ekleyebilirsiniz. Ama sanırım yine de günün çok büyük bir kısmı yolda geçecek.

   Hava alanına bizdeki gibi erken girmenize gerek yok, 6:30- 7 gibi kiralık arabanızı teslim etmiş olursanız uçağa rahat rahat yetişirsiniz.

   • Kotor şehrindeyim, Prizrene otobüs sabah 10;40 kalkıyor,otobüs bilet fiyatı 27 euro.Yolculuk 5 saat sürüyor dediler.gümrük kapısında bekleme ile ortalama 7 saati bulur.

 • Merhabalar,29 haziran-6 temmuz arası saraybosna gidiş-dönüş uçak bileti aldık.Saraybosna da araç kiralayıp mostar,kotor,budva,tiran ve ardından makedonyaya geçmeyi planlıyoruz.fakat makeddonyada belgrada geçme konusunda kosova üzerinden geçmemizin sorun olup olmayacağını bilmiyoruz.makedonyadan kosovaya uğramadan sırbistana girilmesi daha uygunmudur sizce,teşekkürler

  • Merhabalar,

   Endonezya gezimden daha yeni döndüm, mesajınızı da geç gördüm, kusura bakmayın. Şu anda yoldasınız sanırım, ama ben şahsen işin içinde Kosova olmadıktan sonra Belgrad’dan sorun olacağını düşünmüyorum.

 • merhaba,
  Biz 3 arkadaş 10 günlük bir balkan turuna çıkacağız. Geçen sene belgrad a gittiğimiz için bu sene gideceğimiz güzergahta sırbistanı almadık.
  İlk önce saraybosnaya ineceğiz. Bir gün kaldıktan sonra ertesi gün mostara günübirlik gideceğiz.
  sonra saraybosnadan podgorica ya geçeceğiz. Podgoricaya 2 gün ayırdık kotor ya da budvayı da görmek için ama yetmeyecek büyük ihtimalle sadece kotoru göreceğiz
  podgoricadan tirana geçeceğiz. 2 gün kaldıktan sonra ohridde 1 gece konaklayıp üsküp e geçeceğiz.
  yolculuklarımızın hepsi otobüs yolculuğu olacak. Ülke içi otobüs seferlerinde çok sıkıntı olmayacak gibi ama ülkeler arası otobüsleri bulmakta zorlanır mıyız ? Bir gün önceden kalkacağı yeri bulup teyit etmek istiyoruz ama sizin de bir öneriniz var mı ?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Önce rotada kafama takılanlar, Podgorica’da görecek hiç bir şey yok. Mostar’dan direk Kotor’a otobüs var. Saraybosna’ya gelmeden direk Kotor’a oradan da Budva’ya geçebilirsiniz. Mostar’da Blagaj tekkesi, mümkünse Poticel mutlaka görülmeli.

   Tiran yarım günde gezilecek yer, bence ayırdığınız süre fazla. Durres gibi farklı beldelerini görebilirsiniz. Sizin rotanızda Üsküp hariç, şehir içleri yürüyerek gezilir. Ülkeler arası otobüsler dediğiniz gibi sorun, günde 1-2 sefer var, bir gün önceden garajı bulup, biletinizi alın. En çok zorlandığım yer Tiran oldu, çünkü otobüs garajı olmayan tek yerdi, bir kaç kişiye sorarak otobüs bileti satan bayiyi buldum, otobüste merkezi bir otelin önünden kalkıyordu, onun dışındakileri garajı kime sorsanız gösteriyordu.

 • merhaba, 2 kişi 16-26 temmuz arası balkanları gezelim dedik. biletleri gidiş 16 sında üsküp dönüş ise 26sında tiran olacak şekilde aldık (fiyatlar uygun olduğundan, yoksa herhangi bir plan yok). bu sebeple sizden bir rota isteyecektik. acaba tüm balkan ülkelerin, gezecek bir rota ve uygun fiyata nasıl olur? bir de güzergahımız için varışta sıkıntı çıkarırlar mı? son soru da ordaki şehir çi ulaşımı nasıl temin edebiliriz. okuduklarımdan bazen bilet bulamayacağımzsonucu da çıkıyor, bunun için tavsiyeniz nedir? çok teşekkürler

  • Merhaba, 10 gün tüm balkanlar için biraz kısa kalabilir. Üsküp’ten başladığınızı düşünüp, Tiran’dan döneceğiniz ve sürenin kısıtlı olduğunu düşünerek, maalesef Ohrid’i aradan çıkartmanız gerekecek. Üsküp 1,5 gün, arkasından gece otobüsüyle Belgrad’a geçebilirsiniz. 2 gün Belgrad, oradan yine gece otobüsüyle Saraybosna’ya geçirilir. 1 gün buraya ayrılıp Mostar’a geçersiniz, oradan da Kotor ve Budva birer gün. Tiran’a da dönüş günü ile birlikte 1,5 gün ayırsak Kosova hariç tüm rotayı tamamlamış olursunuz.

   Söylemeden edemeyeceğim, 2-3 gün daha olsa ve gidiş dönüş Üsküp ya da Tiran alsanız tam turu yapabilirdiniz.

  • Bilet konusunu tam anlamadım ama şehir içi ulaşım sadece Belgrad ve belki Üsküp’te gerekebilir. Sanırım ülkeler arası ulaşımı soruyorsunuz, bilet bulmaktan ziyade otobüs bulmak sorun oluyor. Benim yaptığım neredeyse tüm otobüsler boştu, ama tüm biletleri gidip garajlardan hareket saatinden önce almam mümkün oldu. İnternetten bilet almak sanırım halen mümkün değil. Bir de atıyorum Budva’ya geldiniz, şehri gezmeden ertesi gün Tiran otobüsünün saatini öğrenip bileti almakta yarar var. Otobüsü kaçırmanız size ilave bir gün süre ya da özel taksi parası kaybettirir.

   • çok teşekkürler sizi dinleyip ohridi iptal edeceğiz. ancak para birimi olarak öneriniz nedir? malüm her ülke farklı para birimi kullanıyor? tüm seyahatimizi sadece euro üzerinden mi yapalım yoksa para birimine dönüştürelim mi?

    • Ben yanıma Euro alıp gittim, bozdururken hiç sorun çektiğimi hatırlamıyorum. Karadağ tamamen EURO idi sanırım, diğerleri kendi para birimlerini kullanıyorlardı. Euro harcarken insan pek kendini ayarlayamıyor, yerel para birimine çevirince daha dikkatli harcanıyor. 🙂 Bence çevirin.

 • Merhabalar, yazınızı baştan sona okuduk ve çok bilgi sahibi olduk. Teşekkür ederiz.
  Tatil planı yapma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Saraybosna gidişli Belgrad dönüşlü bir rota ile Üsküp- Ohrid- Tiran rotası arasında kaldık. Bizi endişelendiren kısmı şehirler arası ulaşım ve sınır geçişlerinde yaşanacak sıkıntılar. Planladığımız süre 4 gece 5 gün olmasından dolayı hangisinin daha mantıklı olacağı ve hangisinde daha verimli bir gezi geçireceğimiz konusunda kararsızız. yardımcı olursanız seviniriz.

  • Şimdiden iyi yolculuklar.

   Maalesef sürenizin kısıtlı olmasına üzüldüm. Dediğiniz gibi 4 ülkeyi birden gezmeniz pek mümkün değil. Her iki rota da dediğiniz sürelerde rahatlıkla gezilebilir. Ancak Bosna Hersek ve Sırbistan biraz daha uzun süreyi hak eder. Benim zamanım kısıtlı olsa ve birini seçmem gerekse hiç düşünmeden Bosna’nın içinde olduğu rotayı seçerdim.

   Saraybosna ve Belgrad arasında ulaşım sorun değil, sınırlardaki süreyi çok düşünmeyin. Ne zaman plan yaptığınızı bilmiyorum ama THY’nin Mostar’a uçuş başlatma planı var. Saraybosna’dan git gel yapmadan, belki şansınıza direk Mostar’a uçma fırsatı da yakalarsınız.

   http://www.kokpit.aero/thy-mostar-ucuslari-basliyormu

 • Merhaba Mesut Bey. Herkese güzel cevaplar verdiğinizi görerek cesaret alıp yazıyorum. Eşimle birlikte önce Üsküp’e uçup oradan Podgorica’ya otobüsle geçmek istiyoruz. Bu aşamada sanırım farklı ülkelerden geçmek durumunda kalacağız. Bu aşamada normal pasaportlarımız olduğu ve üzerinde de pek mühür olmadığı için bir sorun yaşar mıyız? (Maceracılık konusunda yeniyiz. 🙂 ) Makedonya’da ve Karadağ’da uzun süreli (her biri 1 ay) konaklayabileceğimiz uygun noktalar biliyor musunuz?

  Cevabınız için önden teşekkürler ederim.

  • Şimdiden iyi maceralar diliyorum. 🙂

   Macereacılıkta yeniymişsiniz ama kalış süreleriniz harika. 🙂 Öncelikle bu kadar uzun süreli maalesef hiç kalmadım, ancak bu tarz durumlarda her zaman yerel biri daha iyi yardımcı olur. Eğer imkanınız varsa oralardan biriyle irtibat kurabiliyor iseniz size bir yer ayarlamasını isteyebilirsiniz. Diğer bir alternatif hepimizin bildiği airbnb. Normalde yerel insanların ödediği kiraların kat kat üzerinde fiyatlar görürsünüz ancak ev sahibiyle iletişime geçer, 1 ay kalacağınızı ifade ederseniz, size özel tekliflerde bulunabiliyorlar. Bir deneyin derim.

   Balkanlarda bir tek Makedonya girişinde otobüsten indirilip sorulara muhatap kaldım. Pasaportumda pek çok damga ve vize olmasına rağmen yine de rutin uygulamadan kaçamadım. Eğer siz şüpheli cevaplar vermez, gideceğiniz yerlerle ilgili rezervasyonlarınızı, rotalarınızı, gezeceğiniz yerleri gösteren belgeleri ibraz ederseniz yolunuza devam edersiniz.

   Sizin yolunuzun üzerinde sadece Artnavutluk var, bence Balkanlarda bizim açımızdan en sorunsuz ülkelerden biri, o yüzden şimdiden dert etmeyin derim.

 • Mesut bey merhaba yardım konusunda gerçekten çok iyisiniz ve bende sizin engin tecrübelerinize dayanarak fikir almak isterim, 8-15 Eylül arasında Saraybosna gidiş ve dönüş biletlerim mevcut ve bu zaman aralığında sizin için mutlaka görülmesi gereken ve rota olarak bizi sıkıntıya dolmayacak tavsiyenizi öğrenebilir miyim, şimdiden teşekkürler

  • Tüm Balkanlar için mi, yoksa Bosna içinde bir rota tavsiyesi mi istiyorsunuz? Bir de nasıl gezeceksiniz, araç kiralayarak mı, toplu taşımayla mı?

   • görülmesi gereken yerler sıralamasına göre toplu taşımayla birer gün kalmalı nerelere gidebilirim?
    üsküp, kotor, ohrid, belgrad şehirleri için yeterli midir sizce

    • 10-12 gün otobüsle ideal süreler diye düşünüyorum. Uçağı gittiği ve döndüğü günlerde de pek bir şey yapma imkanımız olmuyor, trasfer, otele yerleşme vb. Dolu dolu 7 gününüz var, Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Tiran, Oradan tekrar Bosna yapılabilir. Ohrid-Üsküp-Belgrad eklerseniz ucu ucuna yapılabilir ama otobüs bulamama, vb sebeplerden bir terslik yaşarsanız size daha pahalıya patlayabilir, özel taksiye ücret vermek zorunda kalabilirsiniz.

 • merhaba,
  26 Ağustos 31 ağustos arası
  kızım ve annemle tiran budva arası araç kiralayarak bir ziyaret gerçekleştireceğim
  aracı tiran havaalanından alacağım internetten rezervasyon yaptırdım
  budva da konaklayarak çevreyi gezeceğiz,
  arnavutluk karadağ giriş ve çıkışlarda sorun yaşarmıyız?
  ben ve kızımın pasaportları yeni ilk yurt dışı gezimiz olacak
  annem yeşil pasaport sürekli girip çıkmakta.

  • Şimdiden iyi yolculuklar.

   Ben sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ancak rutin kontroller ve çevirmeler her zaman oluyor. Ben tüm balkanlar rotamda sadece Arnavutluk’tan Makedonya’ya geçerken araçtan indirildim, pasaportumda pek çok vize ve damga vardı, neden geldin, ne kadar kalacaksın gibi sorular sordular. Açıkçası artık bizde sorun olduğundan değil ama birilerini indirip sorgulamaları gerekiyor diye bu işi yaptıklarına inanmaya başladım. Belki de ben yalnız geziyorum diye soruyorlardır, aile olduğunuz için hiç sorun yaşamayabilirsiniz de.

 • meraba,
  Ben pristine baslangıclı olarak ve donus yıne prıstıne olacak; vızesız ulkelerı dolasmak ıstıyorum. Priştineden sonra nereye gecebılırım ve gecıslerde otobus kullanmam gerekecek. Otobusler heryerden var mı? Tek olarak dolascagım. Ozellıkle gitmek istediğim yerler ohri, kotor, budva,saraybosna belgrad. Buralar arasında rahat olarak otobus bulabılmem mumkun mu? Ve nasıl bir rota çizmem gerekli? hangi şehirde kac gun kalmalıyım? toplamda 7 gunum var ve 7. gün Pristinede olmam gerekıyor.

  • Mümkün ama otobüsle gezmek için süre oldukça kısıtlı. Üstelik Priştine başlangıç olayı daha sorunlu yapmış. ÜSküp-Belgrad ve Belgrad-Saraybosna arası otobüs sorun değil, ancak diğer rotalarda günde 1 ya da 2 defa otobüs var. Yazımızda detaylarını verdim. Bence mümkünse Priştina’dan değil de, Bosnadan başlayıp, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan yapabilirsin. Priştine’yi de Üsküp’ten günü birlik gidip gelebilirsin.

 • Merhaba, Saraybosna gidiş, Üsküp dönüşlü biletlerimizi aldık, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Sırbistan ve Makedonyayı dolaşmak istiyoruz ve 6 gün 5 gece süremiz var. Tam olarak rotayı belirleyemedik, sizin bir öneriniz varsa paylaşır mısınız? Bir de Sırbistan geçişlerinde sıkıntı yaşar mıyız,pasaport harici ibraz edilmesi gereken bir belge var mı?

  • Merhabalar, çok kısıtlı bir süreniz var, umarım araba kiralıyorsunuzdur. Sırbistan girişinde bir şey doldurmanıza gerek yok ama Kosova ve Sırbistan’ı ayırmanız gerekecek. Kosova’dan sonra Üsküp oradan Belgrad ve sonra tekrar Üsküp yapabilirsiniz.

   • Yanıtınız için teşekkürler. Sırbistanı iptal ettik. Saraybosna-Mostar-Kotor-Budva-Priştine-Üsküp diye düzenleme yaptık. Toplu taşımayı kullanacağız, bu güzergah üzerinde sıkıntı yaratabilecek bir şey var mıdır? Dikkat etmemiz gereken bir unsur varsa paylaşırsanız sevinirim.

    • Balkan gezisi ets tur ile yaptım. Arnavutluk, Makedonya Karadağ ve Bosna gezimiz güzergahıydı. Çocuklarla birlikte tura çıktık. Acizane tavsiyem eğer bizim gibi 3-4 ülke gezecekseniz araba kiralayıp çıkmayın. Yollar çok kötü. Fiyatlarda ülke değiştirdiğiniz için kiralamada artıyor. Gezecek yerlere ulaşım Avrupa gibi metro ile kolaylıkla sağlanamıyor. Ama bir ülkede 3-4 gün geçirecekseniz kendiniz gidebilirsiniz. Turda yeterince vakit veriliyor gezilmesi için.

 • Merhaba
  11-26 Ağustos arası 15 günlük Balkanlar seyahatimiz olacak. Biz doğacı, trekkingçi dağcıyız. 37 derecede likya yürürüz:) Bu nedenle biz Balkanlar seyahatini farklı yorumlamak istiyoruz. Taş, yapı vs çok sevmeyiz. Örneğin Arnavutlukta birşey yok diyenlerin aksine en çok görmek istediğimiz yerler oralarda. Seyahatimiz İstanbul-Priştine-İstanbul şeklinde. Oradaki seyahatimiz otobüs ile olacak. Onedenle rotayı çıkartırken size danışmak istedim. Otobüs tren vs varmı gibi.Rotamızda Kosova, Karadağ,Makedonya,Arnavutluk var.
  1-Kosava da Priştine ve Prizren değilde İpek te bulunan(karadağa yakın) Rugova Mountain, mirusha şelalesi,white drin şelalesi, Prizrende (üsküpe yakın) sharr dağı national park ı görmek istiyoruz.
  Burada sorum İpeğe geçip oradan Karadağa mı geçelim(çünkü orada Karadağda Kolasin e, zablijak a geçebiliriz. oraları görmek isteriz) yoksa prezen yapıp ordan üsküp mü. yani kısacası buralardan geçiş varmı. Örneğin ipekten karadağa?Yani kosova karadağ arnavutluk makedonya kosavamı yapalım yoksa tam tersimi?
  2-Diyelim bir şekilde başladık. Kolasin zablijaktan kotora otobüs varmı?
  3-Arnavutlukta Tirana göre güneye doğru inmek istiyoruz. Berat, dhermi işdokra mavi göz denilen en güneyde bulunan sarende ye gitmek isteriz. Arnavut içi ulaşım mümkün mü? Bu yerler tirana 150-200 km civarı.

  4-Sizin önerilerinize göre rotayı çıkaracağım. diğer bir sorumda kapılar için olacak.İlk gidiş ve dönüş otellerini ayarladım oralar garanti olacağı için. Ama daha sonrasını ayarlamadım henüz. çünkü beğendiğimiz bir yerde belki 2 gün kalırız. Kapıda nerede kaç gün kalacağımızı kesin beyan etmemiz gerekir mi?
  5-2 kişi 15 gün için uçak parası hariç 1200 euro civarı ayırdık bu para yeter mi?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Ayrıca kendim Metin yazarıyım. Seyahatimi kaleme alacağım. Dilerseniz paylaşırım

  • Merhabalar, Biraz geç olsa da cevap vereyim. Sorularınızın pek çoğunun cevabını bilmiyorum. Görülen o ki oldukça detaylı araştırmışsınız, dönüşte yazmak isterseniz bu bölüme ya da ayrı bir şekilde sizi sitemizde görmek isteriz.

   Sadece 4 ve 5. soruya cevap vereyim. Sadece giriş otelini ayarlamanız bence yeter, ancak aksi bir soru gelirse onlara durumu anlatan hazır bir cevabınız olsun. Atıyorum, trekking yaptığımız için, tam rotayı çıkarmadık, yolda spontane karar vereceğiz gibi. İkna kısmı size kalmış.

   Para konusunda bence hayli hayli yeter. Zaten turistik güzergahların dışını planlamışsınız, en büyük masraf yol masrafınız gibi görünüyor, onu da toplu taşımayla yaparsanız fazla tutmayacaktır.

   • Teşekkürler. Rotayı çıkardım sonunda prizren-üsküp-ohri-tiran-durres-budva-kotor-?-priştine ve dönüş olarak planladım. ? olan yer hala havada. Yani kotor ya da podgorica dan otobüs var ise zablijak ya da pej e geçicez. Bir yazınızda karadağ’dan pej geçiş var yazmışsınız sanırım. Onu orada öğreneceğiz. umarım vardır?
    teşekkürler

    • Merhaba
     12 haziran 00.00 varışlı Priştine – 18 haziran 16.30 tiran dönüş biletimiz var . 13 haziran priştine ve prizren, 14-15 üsküp, 16 si ohrid diye düşündüm. Okuduğum yorumlarda Tiran’da vakit kaybetmeyin yazılıydı. Bende söyle düşündüm; ohrid’ den kotor ‘a geçme imkanı var mı? Ordan da tiran ‘a gelerek dönüş yapabilirim.
     Bir de akşam geç saatte şehirler arası otobüsler var mı? Gündüz yolda vakit kaybetmeden yolu uyuyarak geçirmek istiyoruz 🙂

 • Merhaba,
  Halkidikya-Üsküp-Kotor-Üsküp-TAşoz tatili planlamak istiyoruz.
  20 gün kadar zamanımız var.
  Asıl soru üsküp-Kotor arası yol durumu..
  Ohri-kotor u bu seeple iptal ettik.Çünkü özellikle Tiran yoluyla ilgili yorumlar çok kötü.Ama üsküp-,Kotor arası yol ile ilgili kayde değer bir yorum göremedim.
  Ne dersiniz,kendi arabamızla 16 aylık oğlumuzla bu yolu yapalım mı yoksa maceraya atılmayıp Yunanistan sınırlarında mı kalalım?
  Teşekkürler, sevgiler

  • Şimdiden iyi tatiller.

   Yollar kötü ama tatili zehir edecek kadar da değil. Bizim köy yollarından hallice, ben olsam giderdim. Bence 20 gün oldukça uzun bir süre, dinlene dinlene çok rahat zevk alınarak gezilebilir.

 • Merhaba,
  24-29 Mart arası eşimle Belgrad gidiş Üsküp dönüşlü bilet aldık. Açıkçası araya 1 ülke daha sıkıştırmak istiyoruz ve öncelikli tercihimiz Karadağ. Belgrad’dan Karadağ’a gidiş konusunda bilginiz varsa paylaşabilirseniz seviniriz.
  Teşekkürler.

  • Merhabalar, şimdiden iyi yolculuklar diliyorum. Açıkçası tam olarak yanıt veremem, bilmiyorum ama Kosova’dan geçemezsiniz. Makedonya, Arnavutluk, Karadağ yapmanız gerekecek, yolu uzatıyorsunuz, diğer türlü Bosna Hersek üzerinden gidebilirsiniz, bu sefer yine yol uzuyor ve bir den fazla ülke geçmiş oluyorsunuz. Ben olsam Ya bosnahersek ya da Kosova seçerdim. Belgrad Saraybosna’ya, Üsküp de Prizren’e yakın.

 • Merhabalar 15 tatil için Bosna Hersek veya Sırbistan için bir haftayı geçmeyecek mini bir tatil düşünüyoruz,teknolojik aletler açısından hangi ülke uygun olabilir telefon almayı düşünüyorum da.Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar, iyi yolculuklar diliyorum.

   Açıkçası oralarda gezerken hiç o gözle bakmadım ama daha büyük bir ülke ve şehirde daha çok fırsat olacağını düşünüyorum o yüzden tahminim Belgrad ve Sırbistan yönünde olurdu.

 • Merhaba Mesut bey, Aralık ayı için 5 günlük Balkan turu yapmayı düşünüyoruz arkadaşımla. Bu kısa sürede nerelere gidelim ucuz ve iyiki gittim diyebileceğim bir tatil planı söylermisiniz. Çok alternatif var çünkü ve ilk yurt dışına çıkışımız. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Selamlar,

   Balkanlar’ı genel olarak ucuz olarak niteleyebiliriz. Çok kısa bir süreniz var cidden, ben olsam BosnaHersek ve Karadağ’a odaklanırdım. Saraybosna’dan başlayıp, Budva’da ya da Podgorica’da biterdi. Aslında 5 gün sadece Bosnahersek için bile yeterli bir süre, belki ilk önce bildiğiniz bir yerden başlamak daha kolay olurdu.

 • Merhaba 15 Mart gece tiran da olacağız. 19 Mart Salı sabah 2 de dönüşümüz var yani dolu dolu üç gün oluyor bu durumda tiran’da da çok fazla görülebilecek yer yok bir günde bitirirsiniz keşfetmek için yeter dediğiniz için ilk günTirann olarak düşünüyorum 2 gün ohride geçmek mantıklı geliyor yazılardan Okuduğum kadarıyla belki araç kiralıyoruz 200 kilometre olmasına rağmen otobüste 45 saat sürdüğü için orada bir gün kalmak gerekir mi Nasıl planlamak lazım Oteli falan Ohrid den yoksa gezip görüp akşam tekrar tirana mı dönmek mantıklı Ertesi gün de bahsettiğiniz işkodra elbasan durres gibi diğer şehirlerini görmek istiyoruz Böylece gezimizi biraz daha verimli hale getirebiliriz diye düşünüyoruz ama bir de yakın olarak geçen sınır Karadağ var Orayı da almalı mıyız programa Nasıl kırabiliriz ya da sıkıştırmamak mı gerekir genel bir yorum yapar mısınız bu programa lütfen çok yardımcı olur Teşekkür ederim

  • Selamlar,

   Gönül isterdi ki çok daha fazla zamanını olsun ve rahat rahat gezin, ancak kısıtlı sürenizi değerlendirmek için mutlaka araba kiralamanızı öneriyorum. Bence sabah erken kalkıp Tiran’a yarım gün ayırarak geceyi Ohrid’e geçirin, oradan ertesi günün büyük kısmını Ohrid’e ayırabilirsiniz. Daha sonra ki günü de Elbasan ve Durres’e ayırıp direk Tiran’da hava alanına gidersiniz. İşkodra ve Karadağ için pek zaman kalmıyor gibi görünüyor. Harita’da yakın olmakla birlikte, sınır geçişlerinde yine zaman kaybedeceksiniz.

 • merhaba. kosovaya gidip oradan karadağaa gecmeyi sonra dönüşüde kosovadan yapmayı planlıyoruz. pasaport süremiz 5 ay sizce sorun olur mu *

  • Bence olmaz, her ikisi de küçük ülke ama sizin de bildiğiniz gibi bu tarz durumlarda minimum 6 aylık vize istenir. Çok zorlanmayacaksanız değiştirmenizi öneririm.

 • Merhabalar.07-12 Nisan 2019 tarihli İstanbul_Üsküp-İstanbul gezisi için uçak bileti aldım.Gezi planını nasıl planlarsam daha iyi olur. Kosova’ya geçip gelsem günüm yeterli olurmu.

  • Yeterli olur ama Kosova’ya özel araçla gitmeniz gerekebilir. Taksiler 80-100 Avro arası bir şey istiyorlardı hatırladığım kadarıyla. Toplu taşımada baya zaman kaybedersiniz.

 • Merhabalar, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Balayı için Istanbul–>Saraybosna–>Mostar–>Kotor–>Üsküp–>İstanbul düşünüyoruz 6 gece 7 gün. Sizce rotada sıkıntı yaşar mıyız? Belgrad’ı dahil edemiyorum süre sorunundan dolayı

  • Araba kiralayacaksanız gayet güzel ve yeterli, toplu taşımayla çok hızlı hareket etmeniz gerekecek.

 • Merhaba Mesut Bey,
  27 Şubat İstanbul’dan Üsküp’e gidiş, 8 Mart Belgrad’dan dönüş olacak şekilde biletlerimizi aldık. Başlangıç rotamız Üsküp’te 1 gece, sonrasında Ohrid’de 2 gece olacak şekilde planladık. Fakat yazılarınızdan okuduğum kadarıyla sonrasında Karadağ, Bosna Hersek ve Belgrad yapamayacağımızı zaman kriterinden dolayı anladık. Ohrid’den sonra otobüs veya tren vs ile nasıl bir rota önerirsiniz? :))
  Teşekkürler,

  • Selamlar,

   Aslında yapabilirsiniz ama zamanınız biraz yollarda geçecek, eğer direk araba bulabilirseniz Ohrid’den direk Budva-Kotor’a geçmeye çalışın derim. Oradan Bosna Hersek üzerinden Belgrad’a dönebilirsiniz. Ya da Makedonya Kosova ve Sırbistan’a odaklanabilirsiniz.

 • Merhaba
  Sırbistan belgrad dan tiran a geçip Seyehat etmeyi düşünüyorum fakat iki ülke arasında otobüs seferleri nasıl oluyr onu merak ettim. Araştırmalar yaptım ama pek sefer sayısı vb konuda içerik bulamadım. Bir bilginiz varmıydı bu konuda

  • Maalesef, Üsküp’ten geçip İstanbul’a uçmuştum, umarım sorun yaşamazsınız. Şimdiden iyi yolculuklar.

 • Merhaba Mesut Bey;
  10-18 Ağustos tarihleri arasında Önce Üsküp’e uçup çok vakit kaybetmeden ohrid’de 2 gün kalmayı ordan tekrar Üsküp üzerinden Belgrad’a geçmeyi düşünüyoruz. Dönüşümüzü daha ekonomik olacağı için gene Üsküpten yapmayı düşünüyoruz. Sizce Sırbistan’a girişte sıkıntı yaşar mıyız ve siz olsanız 8 gün için nasıl bir rota oluştururdunuz?

  • Merhaba, 8 gün oldukça güzel bir süre.

   Ben olsa geldiğim gibi Ohrid’ye geçerim. 2 gün oldukça yeterli, oradan Bitola-Manastıra uğrayıp gece kalmadan Üsküp’e dönebilirsiniz. Üsküp için de 2 gün yeterli olur derim. Şehir merkezi 1 gün, Matka Kanyonu 1 gün yeterli olur.

   Ben sadece Belgrad’da vakit geçirdim, 2-3 gün yeterli, ancak Belgrad dışında günübirlik gidip dönülecek Niş gibi güzel şehir dışı rotaların da olduğunu biliyorum. Onları da bir araştırın isterseniz. Belgrad-Üsküp arası oldukça sık otobüs seferleri, hatta uçak seferleri bile var. Kosova’dan geçmeye çalışmadığınız sürece sınır geçişlerinde hiç sorun yaşamayacağınızı söyleyebilirim. En azından ben şimdiye kadar duymadım.

 • merhaba, balkan ülkelerinde kullanmak için bosna havalimanında sim kart satın alabilir miyim var mı satan bir yer?

 • Merhaba,
  Ağustos ayı ortalarında Balkan turu yapmayı planlıyoruz. Saraybosnadan araç kiralamayı düşünmüştüm. Fakat oldukça yüksek miktarda kredi kartı teminatı aldıklarını gördüm. Bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz, hangi şirket daha iyidir daha güvenilirdir?

 • Merhabalar,
  4 arkadaş 20 ocak üsküp(10:00) gidiş 27 ocak Saraybosna(16:00) dönüş olarak şekilde uçak bileti aldık.
  Biz üsküp 2gün 2 gece, 1 gün ohrid (gece yolculuğu ile belgrada gidiş) ,2gün 1 gece belgrad ve (gece yolculuğu ile bosna) Saraybosna 2gün 2 gece(aynı gün mostar gidiş donuş). son yarım gün sehir merkezi olacak şekilde plan yaptık. Sizin önereceğiniz bir rota var mı acaba?
  Bu plana budva’yı dahil edebileceğimiz bir düzenleme yapılabilir mi?

  • Merhaba,

   Bence planınız oldukça güzel, son kısımda Budva değil de Kotor Mostar üzerinden kolaylıkla eklenebilir. Ancak planınızdaki tek kötü şey zamanlama. 🙂 Uygun uçak bileti bulduğunuzu tahmin ediyorum ama umarım hava da sizin için güzel olur.

   Şimdiden iyi geziler.

 • slmlar.

  istanbul başlangıç kendi arabam eşim ve 1 yaşında çocugumla yunanistan üzere ohrid de kalmalı budva kotor dubrovnık yapmak istiyorum ancak çoğu kişi selanik budva arası yolun kötülüğünden bahsetmektedir.Yol hususunda tavsiyeniz var mıdır?
  yoksa başlangıç bulgaristan tarafından mı yapmalıyım syg.

  • Selamlar,

   Maalesef Şengen vizem ve arabam yok, dolayısıyla yol ile ilgili hiç bir fikrim yok.

 • Merhaba,

  Öncelikle yaziniz icin teşekkür ederim ?
  3 arkadaş Sırbistan’a ucakla gidecegiz. Bir kisinin de ilk yurtdisi tecrübesi olacak. Acaba sinirda sıkıntı yasar miyiz diye korkuyorum 🙁 Üsküp ten istanbula aldığımız dönüş bileti, otel rezervasyonları da var elimizde. Bu konuda bir bilginiz var mıdır?

  Diğer sorum, Budva’dan Üsküp’e otobüsle gece gecmeyi planliyoruz. Bazi sitelerde direk otobus var ama bazilarinda da boyle bir sefer yok diye gösteriyor. Bilginiz varsa, cevaplarsaniz sevinirim ☺️

  Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar,

   Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum.

   2.Sorundan başlıyorum, Budva’dan direk Üsküb’e otobüs yok bildiğim kadarıyla. Öncelikle Ohrid’ye gelmeniz gerekiyor. Ohrid sınıra çok yakın,Makedonya sınırları içerisinde giriş yaptıktan sonra Üsküp’e geçmeniz kolay olacaktır.

   İlk sorunuza gelirsek, ben gitmeden önce internette sorun yaşanabileceğini okuduğumdan, dönüşümü Sırbistan’dan uçakla olacak şekilde ayarlamıştım. Bu konuda kesin bir bilgim olmamakla birlikte, eğer tipinizde sıkıntı yoksa, elinizde tüm rezervasyonlarınız, biletleriniz varsa ve tutarlı bir hikayeniz varsa sorun çıkacağını sanmıyorum. Sakin olup sorulara doğru ve belgeli bir şekilde cevap verip, sorun yaşamamak için dua etmekten başka yapacağınız pek bir şey yok.

   İyi tatiller.

 • Hocam merhaba 15 günlük balkan turu yapmayı planlıyorum. Rotamı şu şekilde belirledim

  Belgrad – Saraybosna
  Saraybosna – Mostar
  Mostar – Kotor
  Kotor – Tiran
  Tiran – Berat
  Berat – Manastır
  Manastır – Üsküp

  Sence 15 günlük için bu rota nasıl ve herhangi bir sorunla karşılaşabilir miyim ?
  ( Havalimanlarında veya şehirler veya ülkeler arası ulaşımda )

  • Selamlar, gayet güzel ve uzun bir Rota. Sadece Shengen vizeniz yoksa Mostar-Kotor arası araç seçimine dikkat edersiniz, Hırvatistan üzerinden de otobüsler var bildiğim kadarıyla. Araya Ohrid’i de sıkıştırmak isterdim ben olsam.

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: