Seyahat ettiğimiz şehirlerle ilgili uzun uzun yazılar yazıyoruz. Ama bu uzun yazılarda temelde bir kaç soruya cevap veriyoruz. Biz de gezginlerimize bu soruları soralım, onlar da kısaca yanıtlasınlar diye düşündük. New Orleans ile ilgili sorularımıza bu kez Eda Zugzwang cevap veriyor. Eda’nın seyahatlerini takip etmek için; instagram

Herkese selamlar! Ben Eda Zugzwang. Hayatının merkezine yolları koymuş, mümkün olduğunca öğrenmeye gayret eden, sanat aşığı ve doğadan kopamayan sade bir vatandaşım☺

Bugün sizlere New Orleans maceramdan kısaca bahsetmek istiyorum. Hazırsanız başlayalım!

1-New Orleans’da size ilginç gelen, daha önce görmediğiniz neydi?

Tennessee Williams’ın şöyle bir sözü var: ‘America has only three cities: New York, San Francisco, and New Orleans. Everywhere else is Cleveland.’ Bu sözü New Orleans’ta bir dükkanın camında görmüştüm ve Amerika seyahatim boyunca Williams’ın ne kadar haklı olduğuna bizzat şahit oldum. New Orleans kesinlikle kendine has ve yaşayan bir şehir. Caz müziğin merkezi ve bunu şehrin dört bir yanında iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Müziğin etkisinden midir bilmem sokaktaki insanlar çok pozitif ve her an dans etmeye hazırlar. Bu kadar mutlu bir şehre alışkın olmadığımdan, New Orleans; çok farklı ve haliyle bana çook iyi gelmişti.

2-New Orleans’ın sevdiğiniz yönü neydi?

Kesinlikle insanları! Sıcak ve yardımseverler. Sokaktaki herhangi biriyle kolayca sohbet edebilir, şehirle ilgili lokal fikirler alabilirsiniz.

3-New Orleans’ın sevmediğiniz yönü neydi?

Sanırım aşırı nemli havası ve azıcık kötü kokan Mississippi Nehri!

 

4-New Orleans’da nereyi gezip görmeden gelmeyelim?

-French Quarter,

-St. Louis Katedrali,

-Bourbon Street,

-Frenchmen Street,

-City Park,

-Audubon Butterfly Garden and Insectarium

-Mardi Gras World,

-Jackson Square,

-Café du Monde

5-New Orleans’da neyi yemeden içmeden dönmeyelim?

Louisiana’ya kadar gelip Cajun yemeklerini denemeden gitmek olmaz. Kendinizi bol baharatlı ve bol kalorili yiyecekler için hazırlayın! Gumbo, jambalaya, po boy ve beignet, benim NOLA’daki favori lezzetlerim oldu. Amerika’da pizza ve hamburger dışında yemekleri olan yerler candır unutmayalım!:)

6-New Orleans’da kaç gün geçirdiniz, bize kaç gün önerirsiniz?

Eğer imkanınız olursa New Orleans’ı Mardi Gras zamanında görün. Şubat-Mart arası gerçekleşen bu renkli festivale ve sokakların coşkusuna hayran kalacaksınız! Festival zamanında orada olamayacaksanız, çok nemli olan temmuz ağustos ayları yerine daha rahat hissedebileceğiniz bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Yalnız bataklıklara gidip timsahları yakından görmek de istiyorsanız bu şehre mutlaka en az 3 gün ayırmalısınız.


               

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Yorum 2'siYorum Yaz

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: