Alışverişi hepimiz severiz. Çevremizde nerenin uygun, nerenin pahalı, nerenin kaliteli ürünler sattığını, nerede pazarlık yapacağımızı, nerede nakit ödememenin bize avantaj yapacağını bilir, ona göre hareket ederiz. Peki yurt dışında nelere dikkat etmeliyiz?

1. Mutlaka pazarlık yapın!

En önemli kural. Gittiğimiz ülkenin gelişmişlik seviyesiyle pazarlıkta başarı elde etme ihtimalimiz ters orantılıdır. Ne kadar az gelişmiş bir ülkeyse, o kadar iyi fiyatlar elde etmemiz muhtemeldir. Yabancıyız, ülkenin ticaret kültürünü bilmiyoruz, ne kaybederiz? Gittiğiniz ülkelerde yaptığınız pazarlık sonucu Türk olduğumuzu anlayan bir sürü satıcıyla karşılaşmışızdır. Bırakın Türk olduğumuzu anlasınlar, güzel bir fiyat kopardıktan sonra ne önemi var, değil mi?

2. Bazen Nakit her şeydir!

Kendi ülkemizden de bildiğimiz gibi, ödemeyi nakit olarak yaptığımızda işler daha kolaylaşır. İşletmeler, kredi kartı-Atm kartı ile ödemelerde bankalara komisyon ödemekte, ya da alacaklarını günler, hatta haftalar sonra alabilmekteler. Bu yüzden peşin ödeme yapma isteğinizi göstermeniz, pazarlığı biraz daha kolay bir hale getirebilir ve daha güzel bir fiyatta anlaşabilirizsiniz.

3. Yanınızda birden fazla kart taşıyın!

Yurt dışında paraya ulaşımımız kolay olmayabilir. Kart iptali, limit yetersizliği, vb sorunlardan kaçınmak için, farklı bankalara ait, mümkünse visa ve mastercard logolu farklı atm ve kredi kartlarına sahip olmak avantajımıza olacaktır. Bazı ülkelerde bizde olduğu gibi visa ve mastercard eşit olarak kullanılmaz, o yüzden kartımızı kullanamayabilir, yada komisyon ödemek zorunda kalabiliriz.

4. Bankanızı bilgilendirin!

Mümkünse yurt dışında olacağınız süreyi Bankanıza ya da varsa müşteri temsilcinize iletin. Kartın farklı bir lokasyonda kullanılması üzerine, Bankaların güvenlik merkezleri bize ulaşmaya çalışıp teyit etmeye çalışıyor ama bazen de ulaşamazlarsa güvenlik gerekçesiyle kartlarımızı kullanıma kapatabiliyorlar.

5. ATM Masraflarından Kaçınmaya Çalışın!

Maalesef yurt dışında paraya ulaşımımız bedava değil. Eğer yanınızda yeteri kadar nakit taşımıyorsanız, Bankalara da komisyon ödemek zorunda kalacaksınız demektir. Bu komisyonları nasıl asgari düzeye indereceğinizi merak ediyorsanız “Yurt Dışında Kart Kullanımı” ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

6. Daima yerel para birimi üzerinden ödemeye çalışın!

Ülkemizden de bildiğimiz gibi tatil beldelerinde yabancı para birimleriyle, genellikle de dolar ve euro cinsinden ödeme yapabilirsiniz. Ama emin olamadığımız şey, ne kadar bir kur farkı ödeyeceğimiz. Bankalara ödediğimiz komisyonların dışında bir de döviz kurundan paramızı kaybetmek istemeyiz. Bu yüzden nakit alışverişlerimizi olabildiğince yerel para biriminden yapmamız bizim yararımıza olacaktır.

7. Fiyatları tekrar tekrar kontrol edin!

Yurt dışında başımıza gelebilecek tersliklerden birinin de dolandırıcılık olduğunu biliyoruz. Maalesef ülkemizde olduğu gibi, yurt dışında da kötü niyetli insanlar var ve fiyatı ortada olmasına rağmen, gerek sizin o dile hakim olmamanız gerekse para birimlerine aşina olmamanızı kullanarak, para üzeri verirken, ya da hesaplamada aleyhimize bazı numaralara kalkışabilirler. Elimizden geldiğince dikkatli davranmamız ve fiyat üzerine hesaplamalar yaparak bunu satıcıya belli etmemiz, bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşma ihtimalimizi en az düzeye indirecektir.

8. Döviz çeviri uygulamalarını kullanın!

Artık neyse ki elimize kalem kağıt alıp hesap kitap yapmamız gerekmiyor. Akıllı cep telefonumuza indireceğimiz basit bir uygulama ile çok hızlı bir şekilde hesap yapıp, güvenli bir şekilde alışverişimize devam edebiliriz. Ayrıca almak istediğiniz otantik şeylerin fiyatını kısa bir araştırmayla internetten öğrenebilirsiniz. Muhtemelen tek örneği sizin karşınıza çıkmamıştır. İnternette bir yerlerde biri muhtemelen benzer bir ürünü satıyordur. Bu karşılaştırmayı yaparak, pazarlık için de iyi bir koz elde etmiş oluruz.

9. Makbuzları asla atmayın!

Ülkemizde makbuz almayan ya da aldığı gibi çöpe atan biri olabilirsiniz. Ama yurt dışında makbuzlara nerede ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz. Ülkenize dönerken vergi iadesi için başvurabileceğiniz gibi, alış veriş aşamasında istenmeyen bir durumla karşılaştığınızda yetkililere derdinizi anlatıp, bir şeyleri ispatlamak için kullanabilirsiniz.

10. Satıcıdan izin almadan hiç bir şeye dokunmayın!

Ülkemizde her şeye dokunarak alışveriş yapmayı alışkanlık haline getirmiş olabilirsiniz. Ancak bazı ülkelerde satılan ürünlere dokunmak hoş karşılanmayabilir. Bu tarz sıkıntılardan uzak durmak için öncelikle etrafınızdaki insanların hareketlerini gözlemleyip ona göre hareket etmek yerinde olacaktır.

11. Hediyelik eşya işini son ana bırakmayın!

Hediyelik eşya almak için en pahalı yerler hava alanları ve turistik atraksiyon mekanlarıdır. Muhtemelen Çin’de üretilmiş bir magnet için dünya para vermek zorunda kalırsınız. Hediyelik eşya için en uygun yer ve zaman seyahatinizin ilk günleri ve genellikle şehir içlerindeki yerlerdir. “Daha sonra alırım” cümlesi hediyelik eşya için alımı için hatalı bir düşüncedir. Ne kadar geçe bırakırsanız o kadar aceleye gelecek, özensiz ve pahalı olacaktır.

Bol alışverişli seyahatler dileğiyle…

 


               

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: