Seyahat ettiğimiz şehirlerle ilgili uzun uzun yazılar yazıyoruz. Ama bu uzun yazılarda temelde bir kaç soruya cevap veriyoruz. Biz de gezginlerimize bu soruları soralım, onlarda kısaca yanıtlasınlar diye düşündük. Roma ile ilgili sorularımıza bu kez Özlem Yıldırım cevap veriyor. Özlem’in gezilerini takip etmek için; instagram

Merhaba,

Ben 15 yıllık bankacı 7 yıllık gezgin Özlem. Ailem ve arkadaşlarım seyahat edebilmek için çalıştığımı söyler, çokta doğru söylerler. Yolda olma fikrini, hazırlıkları ve başka bir mekanda uyanma hissini seviyorum. O nedenledir ki yıllık izinler, haftasonları vs. bulabildiğim her fırsatta kendimi havaalanında bulurum.

Şimdilik Shengen büyüsüne kapılarak ( 2 yıllık vizem var suyunu çıkarmalıyım mantığı ile ) Avrupayı geziyorum ama hayal kurmak benim işim, gelecek yıl uzak rotalara göz diktim 😉

Avrupada ve bence dünyada (kalanını görmedin karar verme demeyin ,gönlümün birincisi o) en sevdiğim yer Roma. İlk görüşte aşk bizimki ve yıllar geçtikçe büyüyor. Bakalım sorulardan sonra siz de benim kadar sevecek misiniz?

1-Roma’da size ilginç gelen ,daha önce görmediğiniz neydi?

İlk dikkatimi çeken yüzümü her çevirdiğim yerde heykeller, resimlerdi. Bir açık hava müzesi adeta Roma. Biz X bankasının önünde buluşurken, insanlar  Kolezyum’un önünde buluşuyor mesela .Çok farklı ve güzel gelmişti bana, sonrasında ise sessizlik çok hoşuma gitmişti. Dünya’nın en çok turist çeken bölgesinde koşuşturan insanlar ya da korna sesleri yok. Tatlı, güzel bir sessizlik hakim. Arkadaşıma “bir tuhaflık var ” dediğimi hatırlıyorum “2 gündür buradayız, gürültü, karmaşa yok.”

2-Roma’nın sevdiğiniz yönü neydi?

Atmosferi 🙂 Renkli sokakları,insanları…en çok sanat..7 yıldır her yıl en az bir kez gitmeme rağmen hala bilmediğim, görmediğim bir çok sanat eseri ve girmediğim bir çok güzel sokak var.

3-Roma’nın sevmediğiniz yönü neydi?

Sevmediğim pek bir şey yok diyebilirim ama sanırım şehre geldiğinizde aldığınız küf ve domuz eti kokusu alışana kadar rahatsız etmişti beni de. Şimdilerde alıştım artık rahatsız olmuyorum.

4-Roma’da nereyi gezip görmeden gelmeyelim?

İlk kez gidenler için ;

*Vatikan

*Kolezyum

*Trevi ( aşk çeşmesi)

*ispanyol merdivenleri  Villa Borghese

*Piazza Navona

*Campo di Fiori

*Castle sant angelo

*Pantheon

*trastevere bölgesi

yeni yerlerini keşfetmek isteyenler için ;

*Porta Alchemica ( sihirli kapı )

*Torre Argentina

*Sant.İgnazio kilisesi

*Malta şövalyeleri anahtar deliği  ve Portakal bahçeleri

*The mouth of Truht ( gerçeğin ağzı )

*Cestius Piramidi

5-Roma’da neyi yemeden içmeden dönmeyelim?

İspanyol merdivenlerinin olduğu bölgede taze yapılan makarna ve Pompi tiramisu! Kesinlikle yemeden gelinmemeli ve “Chianti şarabı” Ah bir de Trastevere’de çukulata bardaklarda shot veren bir shot bar var chocalate vino o da mutlaka denenmeli.

Aşk çeşmesinin oradaki dondurmacıdan Roma dondurması yenmeden olmaz.

Yaz mevsiminde gittiyseniz sokaklarda bizdeki büfeler gibi meyve satan dükkanlar var, taze meyvelerden yiyerek dolaşabilirsiniz ve mutlaka pazarlarına uğrayıp oradan alışveriş yapın.

6-Roma’da kaç gün geçirdiniz,bize kaç gün önerirsiniz?

Ben sürekli gittiğim için bazen 1 günlüğüne bazen 1 haftalığına gidiyorum.İlk kez gidiyorsanız ve keyfini çıkarmak istiyorsanız  en az 5 günde ancak Roma’yı gördüm diyebilirsiniz derim , ancak çok yürürüm bir günde 2-3 ten fazla yer gezerim derseniz 4 gün de yeterli bir süre olabiliyor. Arkadaşlarım için genellikle ilk sefer için 4  günle başlıyoruz sonrası nasılsa geliyor 🙂

Roma’ya bir kez giden mutlaka bir kez daha gitmek ister unutmayın …


Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: