Seyahat ettiğimiz şehirlerle ilgili uzun uzun yazılar yazıyoruz. Ama bu uzun yazılarda temelde bir kaç soruya cevap veriyoruz. Biz de gezginlerimize bu soruları soralım, onlarda kısaca yanıtlasınlar diye düşündük. Budapeşte ile ilgili sorularımıza bu kez Ebru Sünnetçi cevap veriyor. Ebru’yu takip etmek için; instagram

 

Merhaba ben Ebru Sünnetçi, 29 yaşında Arkeolji mezunuyum. 3 yıldır özel bir bankada çalışıyorum. Türkiye’de gezmek çok kolay değil. Şartlar, tembellik, değişen öncelikler derken hep erteledim herkes gibi. Ama hem okuduğum bölüm kaynaklı, hem de hep içimde olan yeni yerler görme, keşfetme arzusu ile Orta Avrupa seyahatimi gerçekleştirdim. Özel sektörde çalıştığımdan izin durumu kaynaklı yaklaşık 10 günlük planladığım gezide kalbimin kaldığı yer Budapeşte oldu. Bu harika yer için gitmek isteyenlere de fikir olması amaçlı naçizane bilgilerimi paylaşabilirim.

 

 

1-Budapeşte’de size ilginç gelen, daha önce görmediğiniz neydi?

Budapeşte’de bana en ilginç gelen akşamları caddede gençlerin bindiği, pedal çevirip gezdikleri, içip eğlendikleri “beer bike” oldu. En az 6 en fazla 12 kişinin bindiği bar bisiklet, bira içerken pedal çevirerek şehri gezmenizi sağlıyor. Hem çok eğlenceli hem de çok güzel bir gezi aracı olabilir. Yapılacak güzel bir aktivite bence.

2-Budapeşte’nin sevdiğiniz yönü neydi?

Bu soruya tek bir cevap vermek mümkün değil. Mimarisi, düzenli bir şehir oluşu, en çok da gecesini sevdim. Gecenin en çok yakıştığı yer sanırım Tuna’nın incisi Budapeşte. Işıklandırması muhteşem gecenizin gündüze karıştığı bir şehir. Bir de Avrupa’nın en eski metrosu burada bulunmakta. Bence mutlaka metrosu kullanılmalı. Nostaljik, biraz gürültülü çalışan ama çok güzel bir metrosu var. Genel itibariyle ulaşımı rahat, basit bir yer hatta çoğu yeri yürüyerek bile gezebilirsiniz.

3-Budapeşte’nin sevmediğiniz yönü neydi?

Buraya gelip sevmeyen yoktur bence? Ama bu soruya cevap vermek gerekirse soğuğunu sevmedim. Hem mevsim itibari ile havası soğuktu, hem de insanları oldukça soğuk geldi bana.

4-Budapeşte’de nereyi gezip görmeden gelmeyelim?

Gezip görülmesi gereken birçok yeri var tabi ama kısa zamanda gezdiğim temel yerleri sıralamam gerekirse; Kahramanlar Meydanı, Parlamento Binası, Zincirli (Aslanlı) Köprü-Esztergom Kalesi, Buda Kalesi ve mutlaka Tuna Nehrinde tekne turu.

5-Budapeşte’de neyi yemeden içmeden dönmeyelim?

Tabi ki meşhur Gulaş çorbası, bolca et, özellikle av hayvanları. Benim favorim Geyik çorbası.?

6-Budapeşte’de kaç gün geçirdiniz, bize kaç gün önerirsiniz?

Benim zamanın kısıtlıydı ve o kısa zamana 5 ülke sığdırdım o yüzden 3 gün kadar geçirebildim Macaristan!da. Daha keyifli gezmek ve şehrin tadına varmak için 5 gün yeterli olabilir. Mutlaka bir kez daha görmek istediğim bir yer tabi bu sefer daha sıcak bir zamanda. Ama ne zaman olursa olsun mutlaka yolunuz düşsün bu güzel yere.


               

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

1 YorumYorum Yaz

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: