Gezilerimizde zamanımız kısıtlı olduğundan bir anımızın bile boş geçmesini istemeyiz. Bu yüzden uzun uçuşlarımızda mümkünse güzel bir uyku çekip dinlenerek varış noktasına ulaştığımızda olabildiğince dinç olmak isteriz. Uçak yolculuğumuzda nasıl rahat bir uyku uyuyabileceğimize dair tavsiyelerimiz yazımızda…

1-Göz maskesi

Dünyanın dönüş yönü veya tersi istikamete doğru uçtuğumuzda “jet lag” dediğimiz biyolojik ritim bozukluklarıyla karşılaşırız. Ülkemizde çoktan gece olmuş, gözlerimiz ağırlaşmış ama pencereden baktığımızda her yer aydınlık olabilir. Kendi gecemizi yaratacağımız, ucuz bir göz maskesi bu sorunumuzu çözmeye yeter. Genellikle uçuş öncesi dağıtılan kitlerde bulunmakla birlikte, sürekli uçan bir gezginseniz eczanenizden yada internetten daha kaliteli çeşitlerinden alıp, sürekli kullanabilirsiniz.

2-Kulak tıkacı

Işık problemini 1.maddede çözdük, uyku kalitemizi etkileyen bir konu ses. Maalesef kalabalık bir uçakta da bolca ses kaynağı bulacaksınız. Bu bazen geveze bir yolcu, bazen sürekli ağlayan bir bebek, yada taşkınlık yapan sarhoş olabilir. Bu soruna kesin çözüm ise kulak tıkacı. Havuzda kullanılmak için olanlar en ideali ama uzun uçuşlar öncesi dağıtılanlar da işinizi görecektir.

3-Dinlendirici bir müzikle kulaklıklar

Bazen gözlerimizi kapatıp kulaklarımızı tıkamak yetmez. Kıtalararası uçuşlarda beyniniz bir şeylerin ters gittiğine sizi ikna etmeye çalışacak ve uykunuz gelse bile uykuya dalamayacaksınız. Bu gibi durumlar için ses yalıtımı iyi olan bir kulaklık ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracak dinlendirici müzikler çok yararlı olabilir. Uçakta dağıtılacak kulaklıkların pek işinize yaramayacağınızı söylemeye gerek yok sanırım. Şuradaki gibi kualklıklar en idealleri.

4-Rahat kıyafetler

uzun uçuş yapmış kişilerin en çok farkettikleri durumlardan biridir. Pek çok kişi eşofmanlarıyla uçar. Pembe pijaması ve terlikleriyle gördüğünüz hanımı, uçak boşalırken ceket-etekle görmeniz mümkündür. Gün geçtikçe kısalan koltuk aralıkları bırakın rahat bir uyku çekmeyi, kramp girmeden oturmayı bile güçleştirmektedir. Rahat bir kıyafetle en azından biraz daha konforlu bir ortam elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Siz de kendi terliklerinizi getirmeyi unutmayın. Uçak içerisinde sıcaklığın çok değişken olabileceğini de göz önünde bulundurarak hava ne kadar sıcak olsa da üzerinize hafif birşeyler almayı unutmayın.

5-Cam kenarı koltuk

Business Class’ta uçmuyorsanız uyumak için en ideal koltuklar cam kenarlarıdır. Yanınızda oturan yolcuların tuvalet için izin istemeleri ya da hosteslerin gelip geçişlerinde size dokunmaları mümkün olmaz. Başınızı dayayıp yaslanabileceğiniz bir kısım da ihtiva eder. Varış noktanızdan önce güzel bir uyku çekip dinlenmek istiyorsanız, “check-in”izi bir an önce yapın ve cam kenarını seçmeyi unutmayın.

6-Kemer Sürekli takılı olsun

Kemeriniz sürekli takılı olsun. Böylece türbülans veya iniş öncesi durumunda görevli sizi rahatsız etmek zorunda kalmaz.

7-Atıştırmalık bir şeyler elinizin altında olsun

Uzun uçuşlarda sık sık yiyecek ve içecek servisi yapılır. Uykunuzun bölünmesini istemediğiniz durumlarda elinizin altında biraz atıştırmalık bulunması yararınıza olur.

8-Uçuş ekibiyle iletişim

Seyahat süresince rahatsız edilmek istemiyorsanız görevliye iniş öncesi koltuk numaranızla beraber rahatsız edilmek istemediğinizi söylemelisiniz. Bazı uçuşlarda seyahat öncesi dağıtılan kitlerde “rahatsız etmeyiniz” yazılı çıkartmalar bulunur. Koltuğunuzun baş hizasına ya da görevlinin bunu görebileceği bir yere yapıştırmanız rahatsız edilme ihtimalinizi azaltır.

9-Yastık ve battaniye

Pek çok hava yolu şirketi talebiniz üzerine yastık ve battaniye verir, ancak kendiniz kullanmayı alışkanlık haline getirdiğiniz ürünler kadar rahat olmayacaktır. O yüzden sık seyahat eden biriyseniz, yanınızda getireceğiniz küçük bir sırt çantasına yastık ve ufak bir battaniye koymak yararlı olabilir.

10-Uyku hapları

Tim yukarıda açıkladığımız maddeleri uygulamanıza rağmen halen güzel bir uyku çekemeyenlerdensiniz doktorunuza uyku hapı vermesini rica edebilirsiniz. Ancak ilaç kullanımı bazen dinlendirici olmaktan çok uzak olabilir.

PhotoJonathan Pincas CC by 2.0


                     

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

1 YorumYorum Yaz

 • Bu güzel yazı için teşekkürler, aşağıdaki bir kaç ip ucu da işe yarayabilir ;
  1- “Çay&Kahve” , Uçuş öncesinde ve esnasında her fırsatta çay,kahve içmemek. uçuş sırasında “bakar mısınız, ben bir kahve alabilir miyim” deyip sonra “ben biraz uyuyayım” demek ..
  2- “Mantık” Bir gece önceden 12 saat uyuyup “ya ben uçaklarda hiç uyuyamıyorum” demek olmaz . uçuş öncesi biraz daha az uyumak faydalı olacaktır.
  3- “Biyolojik Saat” biyolojik saatimiz , normalde o saatte uyumuyorsak, uçakta uyumayı beklemek çoğu insan için zor olacaktır.
  4- “İnanmak” , öncelikle kendinize inanmanız ve kendinizi ikna etmek, herkese her yerde “ben seyahatlerde kesinlikle uyuyamıyorum şekerim, uyuyabilenlere hayranım” deyip kendimize negatif mesajlar yollamak faydalı olmayacaktır.
  5-“bi duble” dinimizce haramdır, ben de tavsiye etmiyorum ancak içiyorsanız uçuştan önce kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde “hafif bi drink” almak hem uçak korkunuza iyi gelecek hem de uyumanıza yardımcı olacaktır.

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: