Tur şirketine kaydımızı yaptık, gezi günü geldi, hava limanı kontuarında buluştuk, rehberimizle tanışıp uçağa yetiştikten sonra korkacak pek bir şeyimiz kalmadı. Nasıl olsa geri kalan sorunlarla onun ilgileneceğini biliyoruz. Peki yalnız, ya da birkaç arkadaşımızla seyahat ederken başımıza neler gelebilir? Bu sorunları nasıl çözebiliriz? Cevapları yazımızda..

Eşyalarımızı Evde Unutmak;

Sık seyahat edenler bilir ki, sorunlar daha valizimizi hazırlamaya başladığımız anda başlar. Unutkanlarımız, “çantaya mutlaka at” dedikleri şeyleri, daha uçağa binmeden çantaya koymadıklarını hatırlarlar. Şahsen ben bu tarz bir durumla karşılaşmamak adına, seyahate birkaç gün kala yanıma almayı planladığım eşyaları bir yatağın üzerine atar, yanına da valizimi koyarım. Aklıma geldikçe ihtiyaçları eklerim. Yatağa serili vaziyette durması, görsel olarak aklımızda kalmasını kolaylaştırır. Eğer kağıt-kalem not almayı seviyorsanız, eski usul liste yapmak diğer kullanışlı yöntem. Ayrıca her şey de kullanılan akıllı telefonumuz için uygulamalar da mevcut. Ben Google’ın, basit ama kullanışlı uygulaması Keep’i kullanıyorum. Listenizi yapıp, eşyalarınızı valize attıkça uygulamadaki kutucuğun yanına “tık” atabilirsiniz.

Uçağa Yetişememek;

İsterse hava alanının yanında yaşayın, bu sorun hepimizin başına gelebilecek bir sorun. İstanbul gibi bir yerde yaşıyorsanız, sabahın erken saatlerinde bile trafik sorun olabilir. Uçuşumuz sabahın bir vaktinde olsa bile, taksi bulamama ihtimalimiz mevcut. Her şey yolunda gitti, hava limanına ulaştık, pasaport polisinin bilgisayar sistemleri çökmüş, terör tehdidi olmuş olabilir ve kuyruklar tahminlerinizden fazla uzayabilir.

Tüm bunlardan kaçınmanın en basit yolu, hava alanına erken gitmek. Hava alanlarında beklemek yorucu olabilir, ya da kafelerdeki, restoranlardaki menüler dünya pahalı olabilir, ama tüm bunlar uçağınızı kaçırdığınızda yaşayacağınız maddi-manevi zorluklar yanında hiç kalacaktır. Örneğin Mardin seyahatimin uçağı sabahın 6;15’inde olduğundan, evimin de hava alanına yakın konumundan dolayı 1,5 saat önce yola çıkmamın yeterli olacağını düşünmüştüm. Ancak her gün geçtiğim, olağanüstü zamanlar hariç hiç de uzun kuyruklara rastlamadığım hava alanı kavşağında sabahın 5’inde kuyruk vardı. Bu saatlerde pek uçuş yapmamış ben, taksi şoföründen bu saatlerde bu yoğunluğun normal olduğunu öğrenecektim.

Pasaport kontrolünde sorun yaşamak; Yurt dışına çıkarken yaşanabilecekler, yurt dışında yaşanabileceklere göre daha tahmin edilebilir ve daha kolay yönetilebilir. Yurt dışı çıkış pulu yatırmayı unuttuysanız, pasaport kontrolle aynı katta bulunan veznelerden ödemenizi yapabilirsiniz. Pasaportunuzu yanınıza almayı unutmuş olabilirsiniz. Bunu engellemek için gezginler için özel olarak düşünülmüş, boynunuza asabileceğiniz ve sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz özel cüzdanları kullanmanız, sorunu yaşamanızı en baştan engelleyebilir. En kötüsü hakkınızda yakalama ya da yurt dışına çıkış yasağı olduğunu öğrenmek olsa gerek, maalesef bu konuda o anda ve öncesinde yapabileceğiniz fazla bir şey yok.

Esas sorun yurt dışı pasaport kontrolünde karşımıza çıkabilir. Farklı ülkelerin farklı uygulamaları olabilir. Hepimizin duyduğu, ya da yaşadığı farklı hikayeler vardır. Vizesi olsa bile pek çok kişinin ülkeye girişte sorun yaşayabildiği bir gerçek. Pasaport görevlisinin karşısında her zaman ciddi olmak, sorduğu sorulara, kısa, öz cevaplar vermek önemlidir. Size muhabbet etmek ister gibi sorduğu sorular bile, canı sıkıldığından değil, sizin tepkinizi ölçmek için olabilir. Pasaportunda az giriş-çıkış olan, ya da daha önce girmeye çalıştığınız ülkeyle sorunlar yaşadığınız ülkelere giriş çıkış yaptığınızın göründüğü pasaportlar sorun olabilir. Maalesef dış görünüşünüz, isminiz, dininiz bile sorun olabilmekte.

Bazen sizde sorun olmasa bile konjonktür sonucu bile sorun yaşayabilirsiniz. Singapur-Kamboçya seyahatimde, seyahatimden kısa bir süre önce Bangkok’da bombalı saldırı yapılmış ve bir Türk’ün gözaltına alındığı haberleri dolaşmaktaydı. Daha önce pek çok ülkeye sorunsuz girmiş biri olmama rağmen, Singapur’a girmeden bir saate yakın bekletildim ve 15-20 dakika sorgulandım. Daha önce Tayland’a giriş çıkışlarımın hikayesi, nerelere gittiğim soruldu. Eminim kısa bir süre önce böyle bir terör saldırısı olmasaydı, bu kadar uzun tutulmayacaktım.

Bu tip durumlarla karşılaşıldığında en kolay sorun çözme yöntemi doğruyu anlatmak ve doğruyu anlattığınızı belgeleyecek dökümanlarınızın yanınızda olmasıdır. Seyahat belgeleri için akıllı telefonlarımızı çok sık kullansak da, bu gibi durumlar için basılı belgelerin olması hayat kurtarıcı olabiliyor. Yaptığımız rezervasyonların belgelerinin gerçek rezervasyonlar olması gerektiğini belirtmeme gerek yok sanırım. Burada vize başvurusu esnasında fake rezervasyonlar yapıyor olabiliriz, ama gittiğiniz ülkede kalacağınız yerlerin teyit edilmesi hiç zor olmaz. Bu yüzden her zaman daha gitmeden gereken belgeleri hazırlamak ve birer örneğinin çıktısını yanımızda tutmak bu tarz bir sorunu bertaraf etmekte yardımcı olacaktır.

Dolandırılmak;

Televizyonlarda sık sık dolandırıcılıkla ilgili haberler görürüz. En klişelerinden biri turistleri dolandırmaya çalışan taksi sürücüleridir. Maalesef bu sorun sadece bize özgü değil. Yabancı bir ülkede, ne yapacağını, nereye gideceğini bilmeyen pek çok turiste karşı bu durumdan faydalanmak isteyen kötü niyetli kimseler olabiliyor. Taksimetreyle oynama, para üstünü hatalı verme-değiştirme, konuşulan ücreti yanlış anlamış gibi yapma vb. yöntemlerle dolandırılmaya çalışacaksınız. En iyisi yurt dışında toplu taşımayı kullanmaya çalışmak. Eğer yine de kullanmak zorundaysanız, Uber gibi servisleri kullanmaya çalışın. Artık pek çok büyük şehirde metro sistemleri mevcut, onları kullanarak gezmeye çalışın. Şehir kartları alarak, toplu taşımayı kullanmaya çalışın.

Yine biz de sıklıkla karşılaşılan, istenmeyen yüksek hesap ödetmeye çalışan sözüm ona işletmeler. Dünyada bizim kadar popüler olmamakla birlikte pek çok ülkede bu tarz durumlarla karşılaşabilirsiniz. En kolay kaçınma yöntemi, izbe, tenha sokaklarda bulunan yerlere gitmemek, dışarıdan bakıldığında kalabalık görünmeyen yerlerden uzak durmak. Yine erkek gezginlere, bayanların yaklaşması ile yapılan dolandırıcılıklar var. Bir arkadaşımın başına geldiği gibi anlatayım, cidden arkadaşımın başına geldi. 🙂 Moskova’da bir kafede otururken iki kızın ona doğru baktıklarını görüp selam veriyor. Kızlarda masasına geliyor, merhabalar yabancısınız galiba deyip yanına oturuyorlar. Yarım saat bir muhabbetten sonra, burası birazdan kapanacak, biz bir bara gidiyoruz, isterseniz siz de bize katılın diyorlar. Bu arkadaşımız da ne kadar iyi kalpli hanımlar deyip, beraber bara gidiyorlar. Arkadaş bara girerken, biraz gariplik hissediyor, izbe bir yerde, içeride pek kimse yok diye düşünüyor ama yine de giriyor. Hafiften birer kadeh içiyorlar, sonra bir şişe söylüyor arkadaş, en son hatırladığı şey o şişenin parasını kredi kartıyla ödediği, ama kaç tane içtiğine dair bir şey hatırlamıyor. Sonra tek hatırladığı, ertesi gün bir otel odasında, küvetin içerisinde buluyor kendisini. Telefonunda da sıra sıra mesajlar. İşte kartınızla şu kadar işlem yapılmıştır, bilginiz dahilinde değilse, şuraya mesaj atın gibisinden. Tabi artık çok geç, kredi kartından bütün bara yetecek kadar içkinin ücreti çekilmiş oluyor, işlemler de kendi kartı ve şifresi ile yapıldığı için bankada zararı karşılamıyor. Arkadaşın en büyük tesellisi, böbreklere dokunulmaması oluyor. 🙂

Yine size “çok fazla iyi niyetli” olarak yardım etmek isteyenler çıkacaktır. İçinizden bir ses size bir şeyler ters diyecektir. İçinizdeki sese kulak verin, genelde haklı çıkacaksınız. Kamboçya seyatimde parkta dinlenirken biraz yaşlıca bir kadın yanıma yaklaştı. Selam verip nereli olduğumu, kaç gün kalacağımı vb. bir kaç soru sordu. Baştan bana bir şeyler satmak istediğini düşündüm, ilgilenmiyor gibi yaptım. İstanbul’dan geldiğimi söyleyince, kendisinin de Endonezya’lı olduğunu, müslüman olduğunu, eşinin bir akrabasının düğününe geldiklerini falan anlattı. Endonezya’da gitmek istediğim bir ülke olduğundan biraz daha dikkatli dinlemeye başladım. O sırada eşi olduğunu söylediği adam motorsikletini parkedip yanımıza geldi. Bizim sohbet ilerledi, lafı uzatmayalım sohbetin sonunda beni evlerine kadar davet etme noktasına geldiler. Ben o noktada biraz işkillenmeye başladım. Sürekli yardım etmek istiyorlar, gezmek istediğin bir yer varsa seni motorla götürürüz teklifleri, hatta en son düğüne bile gelirsin dediler falan. Ama arada beni de tanımak için soru soruyorlar, içki içer miyim, kumar oynar mıyım? Ne alaka diyorum, en sonunda hafiften ağzındaki baklayı çıkardı, kuzeni buradan bir kızla evleniyormuş. Burada bildiği bir casino varmış, acayip paralar kazanıyormuş. Ondan yardım alırsak bir çok para kazanabilirmişiz falan filan bir sürü hikaye. Ben de olayı anladıktan sonra oradan kaçmak için bir bahane uydurup acıktığımı, bana bir yer tarif etmelerini istedim. Akşama da beni yemek için aynı noktadan alacaklarına dair söz verdirttiler. Ben yanlarından biraz uzaklaştıktan sonra yolumu değiştirip farklı bir tarafa doğru yürümeye başladım. Ben birkaç yüz metre gitmiştim ki, arkamdan “mister, mister” diye sesler geldiğini farkettim. Bizim amca farklı yöne gittiğimi görünce motoruna atlamış, beni takip etmiş, yanıma gelip restoran şu tarafta, yanlış yere gidiyorsun deyip, atla arkama gibi işaret yaptı. kafamda türlü sorularla, en fazla motordan atlarım deyip, arkasına bindim. 🙂 Motora bindim ama adam olduğu gibi geri döndü, akan trafiğin tam aksi yönde motorların arasına daldık. Hayatımda en çok korktuğum anlardandı. Karşı taraftan onlarca motor ve araç üzerimize geliyordu, burada trafik böyle akar deyip beni teselli etmeye çalışıyordu. Neyse dediğini yaptı ve beni restorana bıraktı ve akşam buluşma saatini tekrar hatırlattı. Tahmin edersiniz ki, değil buluşmak, o parkın yanından bile geçmedim. 🙂

Cüzdan-Pasaport vb.’yi kaybetmek;

Özellikle yanlız geziyorsanız gözünüz gibi bakmanız gereken iki şey; cüzdan ve paranız. Özellikle gelişen ve az gelişmiş ülkelerde polisten medet ummayın. Derdinizi anlatamayacağınızı, dikkate alınmayacağınızı söyleyebilirim. Pasaportu kaybetme ihtimaline karşın, yanınızda en azında gerekli sayfaların alınmış birer örneği olsun. Ziyaret ettiğiniz kentte konsolosluk veya büyük elçilik varsa hızlı bir şekilde yedek pasaportunuza kavuşabilirsiniz. Pasaportunuz olduğunda da bir şekilde adınıza para göndertebilir, alabilirsiniz. Tüm paralarınızı aynı yere koymamak, pasaport vb için özel bir cüzdan taşımak ve saklamak en kolay alınabilecek önlemler. Yurt dışında nakit ve kart kullanımı hakkında detaylı bilgi için şöyle alalım.

Kaybolmak;

Bu devirde kolay bir şey olmadığının farkındayım. Elimizin altında akıllı cihazlar olduğu sürece kaybolmak kolay değil. Ancak yine de ıssız bir yerde, telefonunuzun çalışmadığı bir şekilde mahsur kalabilirsiniz. Bilgisayarınıza çevrimdışı çalışabilecek şekilde yüklenmiş haritalar en büyük yardımcınız olabilir. Seyahate çıkmadan önce harita hazırlamak için sizi şöyle alalım.

Bu gibi durumlarda kaldığınız yeri bilmek, adres ve telefon numaralarını bir yere kaydetmek akıllıca olabilir. Ayrıca sizi oraya götürebilecek kişiye tarif etmek için kaldığınız yerin yakınında akılda kalıcı, bilinen yerleri öğrenmekte yarar var.

Hırsızlık, Soygun; 

Neyse ki çok azımızın tecrübe ettiği bir durum. Ama yine de dikkatli olmakta var. Hırsızlık sanırım en çok karşılaşılabilecek durum. Yanımızda taşıdığımız değerli eşyaların kolay ulaşılamayacak, hatta giysilerimizde gizli bölmelerde taşımak akıllıca olacaktır. Çantamız sürekli elimizin altında, mümkünse bir askısı boynumuzda, kolumuzda olmalı. Gündüz vakti olsa da ıssız yerlerden olduğunca kaçınmalıyız. Toplu taşıma, metro gibi ulaşım araçlarında cepçiliğe karşı daha dikkatli olmalıyız.

Bu tip durumlarla karşılaştığımızda maalesef pek az ülkede polisten ciddi bir yardım görürsünüz. Zaten polisin size yardımcı olacağı ülkelerde bu tip olaylar daha azdır. Bu tip olayları yaşamadan engel olmaya çalışmak daha akıllıca olur.

Soygun gibi durumlar için yanımızda içerisinde sahte kredi kartlarının bulunduğu, bir miktar da kandırma amaçlı gerçek paraları koyabileceğiniz cüzdanlar düşünülebilir. Size saldıran kişiye fazla itiraz etmeden bu cüzdanı ve biraz paranızı vererek ucuz bir şekilde durumdan kurtulabilirsiniz.

Sağlık Sorunları Yaşamak;

Ülkenizde valizinizi hazırlarken dışarısı -10 derece olabilir, ama birkaç saat sonra uçağa binip birkaç saat yolculuktan sonra indiğinizde sizi 30 derece hava karşılayabilir. Vücudumuz bu gibi ani değişimlere çok kolay adapte olamayabilir ve hiç yokken sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.  Acil bir durumda hastaneye yattığınızda ya da tedavi olmak durumunda özel bir sağlık sigortanız yoksa tüm masrafların sizden çıkacağını unutmayın. Tüm bu riskleri minimuma indirmek için gittiğiniz ülke istemese bile seyahat sigortası yaptırın. Tedavi masraflarının dışında birinci derece bir yakınınızı kaybetmeniz durumunda acil seyahat masraflarını sınırsız olarak karşılayabilirsiniz. Ayrıca uçuşunuzun iptal olması, yada geç seyahate başlamanız, ya da bavulunuzun kaybolması durumlarında masraflarınızı sigorta şirketinden alabilirsiniz. Yine en çok karşılaşılan sorunlardan biri farklı yemekler sonrası yaşanan mide sorunlarıdır. Mide problemleri için doktorunuza danışıp önerdiği ilaçları alabilirsiniz. Bulunduğunuz ülkenin yemeklerine aşina değilseniz önceliği katı yemeklere verip, sulu yemeklere bulaşmamalısınız.

Daha fazlası var, benim başıma geldi diyorsanız yorum kısmına eklemekten çekinmeyin..


                  

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Yorum 2'siYorum Yaz

 • Abi eline sağlık döktürmüşsün.

  Küvetteki arkadaşına gülerken hemen arkasından anlattığın yaşlı çiftin motoruna biniş anında gerildim resmen :))) ne biniyorsun abi yürü git de tersle bişe yap.. neyse geçmiş olsun.

  Ben de pasaport kontrollerinde çok sorun yaşıyorum denebilir. Anlamadım tipimiz mi bozuk yoksa Türk pasaportuna mı ayrımcılık yapıyorlar bilmem ama o kadar çok duvara çarpmadan veya zorluktan sonra konuşma şeklini ve ön hazırlıklarını yapmayı öğreniyorsun. Sadece tek bir sefer ingilterede pasaportumu kaybettim ama o da kendi dağınıklığım yüzünden çalınma falan olmadı yani.

  Sonrasında en güzel çözümü pasaport kılıfı taşımakta buldum. Daha doğrusu pasaportumu ona özel bir kılıf içinde taşıyorum. İçine uçak biletimi seyahat kartımı ne bilim yurtdışı çıkış pulumu, sonra gideceğim yerin rezervasyon çıktısını falan koyuyorum. Hem düzenli oluyorum hem de daha önemlisi yurtdışındaki pasaport kontrolünde görevli elemanın önüne hepsini düzenli bir şekilde koyunca hele bir de pasaport kılıfı deri olunca elemanın tepkisi daha iyi oluyor. Belki bana öyle geliyordur ama adamın gözünde derli toplu ciddi birisi olduğumu, deri pasaport kılıfı da ne bilim daha varlıklı ve zengin kişiymişim imajı çiziyor. Ben benimkini şurdan aldım ismimi de yazdırdım. https://www.peevv.com.tr/collections/pasaport-kilifi

  Bu sayede hem daha kolay ülkeye giriyorum hem de ülke içinde gezerken daha güvende hissediyorum. Yani yurtdışına gidecek arkadaşlar görünüşlerine ve tertip düzenlerine özen gösterirlerse daha rahat ederler. Bu da benden fikir olsun okuyan arkadaşlara.

  • Teşekkürler yorumların ve katkıların için. Tecrübelerin bize kazandırdıklarına paha biçilemez cidden. Şu korona dertleri bir an önce bitse de tekrar şu tatlı dertlerimize geri dönüş yapsak. 🙂

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: