Mardin’e gelmişken Hasankeyf’e gitmemek olmaz dedik, Hasankeyf’e gidiyorsanız yolunuz Midyat’a mecburen düşüyor. Ama iyi ki düşmüş diyorum, kısa sürede gezilebilecek, küçük ama bir o kadar güzel bir yer Midyat.

Gezimin ilk ayağını Hasankeyf oluşturmuştu. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Hasankeyf’ten Midyat’a Batman’dan gelen minibüslerle ulaşım sağlıyoruz.  Mardin tarafından geliyorsanız da bir şekilde Midyat’ta aktarma yapmanız gerekiyor. Minibüsler 14 kişilik, genellikle de bu sayıdan fazla insan oluyor. Şanslıysanız koltuk aralığına atılan taburede seyahat edebilirsiniz.

img_4143

Midyat’la ilgili ilk tarihi veriler M.Ö. Asurlulara kadar gidiyor. İlçeye adını da Asurcadan gelen “matiate” sözcüğü veriyormuş. Günümüzde bu sözcük değişim göstererek Midyat halini almış. Daha fazla bilgi için buraya alalım.  Hasankeyf’te fazla kalmayıp, öğlen yemeğini Midyat’ta yerim diye düşünmüştüm, iyiki de öyle yapmışım. Garaja gelir gelmez ilk işim bir lokanta aramak oluyor. Esnaf lokantası tarzında bir yere giriyorum. Kocaman parça etlerden yapılmış güveç, et suyunda piştiği belli pilav, yeşillik ve içecekten oluşan bir sipariş veriyorum. Dışarıdan bakıldığında salaş bir yer izlenimi veriyor ama yemeklerin tadı harika. Hepsi 12 ₺ tutuyor. Küçük yerlerin en güzel yanı. Arka bir sokakta gerçekten güzel bir yemeği çok uygun fiyata yiyebiliyoruz. Sahibiyle de biraz konuştuktan sonra, kısa bir sürede nereyi gezebileceğimi soruyorum. Bana kısaca yolu tarif ediyor, teşekkür edip ayrılıyorum.

Lokanta sahibinin işaret ettiği yerden ara sokaklara dalıyorum. Çeşitli dizilere mekan olarak hizmet etmiş konaklar bu kentte. İçlerinden en meşhuru “Sıla Konağı”, ya da yerel halkın deyimiyle “Konuk Evi”, garajdan ara sokaklara girilirse yaklaşık 500 metre kadar uzaklıkta. Yol üzerinde Süryani kiliseleri ve çeşitli konaklar size eşlik edecek. Yine de yolunuzu kaybederseniz sokaklarda oynayan çocuklar size yardım edeceklerdir. Bunlara kim öğretmiş bilmiyorum ama başka yerde pek böyle çocuklara rastlamadım. Peşinize takılıp, top parası lazım, bisküvi alacağız vb. laflarla sizden para istiyorlar. Arada portrelik poz verenleri de gördüm.  Hayırı cevap olarak kabul etseler sorun olmayacak ama istediklerini almadan bırakmıyorlar.

img_4127

Konak belediye tarafından işletiliyor. Giriş ücreti gezi tarihi olan 2016 kasım itibariyle 1₺ idi. Girişten itibaren toplamda 3 katı var. Dizi kültürüm pek yoktur, ama pek çok diziye ev sahipliği yapmış bir mekanmış. Giriş katının üstünde telkari vb. el sanatı işlerinin yapıldığı ve ürünlerin satıldığı bir atölye mevcut. Diğer katlar fotoğraf çekimi ve manzarayı izlemek için uygun. Bunun dışında pek bir şey yok. Manzarada pek çok dini yapı göze çarpıyor. Plansız yapılaşma Turkiyenin her koşesinde olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor. Şehrin dört bir köşesinde alakasız bir şekilde yükselen çok katlı yapılar göze çarpıyor. Onların dışında manzara bir süre soluklanmaya ve oturup kendinizi dinlemeye çok müsait. Kalabalık grupların geldiği zamanlarda aynı zevki vermeyeceğine eminim.

img_4137

yaklaşı yarım saatimi burada geçirdikten sonra, tekrar dar sokaklara dalıyorum. Bu sokaklarda dolaşmak bile başlı başına bir zevk. Her sokakta bir kilise görmek mümkün. Evlerin sokak kapıları birbirinden güzel. Üzerinde renkli güzel süslemeler var. İlçenin sokaklarında biraz daha gezdikten sonra garaja ilerliyorum. Son Mardin minibüsü akşam 6’da. Kaçırırsam burada kalmak zorunda kalacağım. 

Sabah minibüsünün aksine dönüşte boş gidiyoruz. Beraber seyahat ettiğim teyzelerin muhabbetine kulak kabartıyorum, biri türkçe derdini anlatırken, diğeri arapça cevap veriyor. Dedikoduya tam vakıf olamasam da yolda can sıkıntımı biraz olsun geçiriyor. 🙂

Akşam 7 gibi Mardin’e varıyorum. Minibüsler direk Yenişehir’e gidiyor. Orada inip Cumhuriyet Caddesinden geçen minibüslere aktarma yapmak zorundayım. 10 dakikalık bir yolculuktan sonra kalacağım Zinciriye Hotel’e varıyorum. Zinciriye Medresesine bitişik, tarihi bir hanın içerisinde. Kasım ayı olmasının avantajıyla otel boş, uygun bir fiyata güzel bir oda buluyorum. Odama yerleşip ana caddeyi biraz gezmek için dışarı çıkıyorum. Mardin’le ilgili yazıya ulaşmak için sizi şöyle alalım.


                  

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: