Seyahat ettiğimiz şehirlerle ilgili uzun uzun yazılar yazıyoruz. Ama bu uzun yazılarda temelde bir kaç soruya cevap veriyoruz. Biz de gezginlerimize bu soruları soralım, onlarda kısaca yanıtlasınlar diye düşündük. İlk şehrimiz Belgrad, gezginimiz Esra Orhangazi.

 

 

Ben Esra Orhangazi 33 yaşındayım 10 yıllık bankacıyım.. Aslında biraz biz bankacılara tanınan yasal izin süresinin azlığı biraz da kendi  tembelliğim nedeni ile çok istesem de bir yerlere gidemiyorum. Ancak gezi yazılarını okumayı buna dair belgeseller izlemeyi bazen oralarda olmayı hayal etmeyi ve şimdilik fotoğraflarla yetinmeyi seviyorum.

Eğitim nedeni ile 6 aylık bir süreçte Brighton /İngiltere de yaşadım… Eğitim ve iş odaklı bir süreç olduğundan gezip görmeye çok zaman ayıramadım ve güzel bir birikimle ne yazık ki dönemedim ama Nisan ayında  2 günlüğüne gittiğim Belgrad’ı dilim döndüğünce anlatabilirim.

 

1-Belgrad’da size ilginç gelen ,daha önce görmediğiniz neydi?

Belgrad’da beni hayrete düşüren, ağzımı açık bırakan herhangi bir şey var mıydı diye düşünüyorum ama aslına bakarsan çok çok farklı kültürler olmadığımızdan sayabileceğim pek birşey yok…Fakat restoranlardaki porsiyon büyüklükleri ve o koca koca tabaklar dolusu yemeklere ödediğimiz çok cüzi rakamlar beni şaşırtmıştı. Menüyü her elimize alışımızda ya da hesap geldiğinde sevgilimle birbirimize ya da garsona ‘’şaka mı bu’’ bakışları çok attık.

2-Belgrad’ın sevdiğiniz yönü neydi?

Kendi halinde bir insan/bir çift olduğumuzdan Belgrade ‘ın da en çok kendi halinde oluşunu sevdik sanırım. Bir de düzenli bir şehir. Neyi nerede bulacağınızı tahmin edebiliyorsunuz. Kahve düşkünü olduğumdan ve kahve içtiğim mekana sunuma  önem verdiğimden (aklıma gelmişken senden ‘’istanbul’da kahve içilecek güzel yerler ‘’ konulu bi yazı da bekliyorum. Üşenmeden hepsine tek tek giderim) Belgrade , cafeleri ve kahveleriyle de gönlümü fethetti.

 

 

3-Belgrad’ın sevmediğiniz yönü neydi?

Hmm. En çok bu soru üzerinde düşündüm sanırım. İlla birşey söylemem gerekiyorsa ben havasını, iklimini çok sevmedim. Nem bence rahatsız ediciydi.Açıkçası giderken sanırım bunu hiç araştırmamıştık. Uykularımızı bölecek kadar fazla neme sahip. Doğru zamanda gitmiş olsaydık sanırım çok daha keyif alabilirdik.

 

4-Belgrad’da nereyi gezip görmeden gelmeyelim?

Önerilerim klasik olacak. Her gidene tavsiye edilen yerleri bir kez de ben tavsiye edeyim.

-Tesla Müzesi görülsün.

-Kale ve bölgesi gezilsin.

-Cafelerle dolu caddesi gezilsin.

-Ağaca ve yeşile doyulsun.

 

 

5-Belgrad’da neyi yemeden içmeden dönmeyelim?

Bol bol et yiyin , bol bol kahve için.

 

 

6-Belgrad’da kaç gün geçirdiniz,bize kaç gün önerirsiniz?

Bir haftasonu gezisiydi bizimkisi. Ama tadını çıkararak sindire sindire gezelim görelim istiyorsanız 3 gün ideal bence.

Belgrade’a ilk gidişimdi ama son olmadığını ve en az bir kez daha gideceğimi ama bu sefer daha olumlu hava şartlarını değerlendireceğimi biliyorum.

                

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: