Travnik’ten ayrıldıktan sonra Tuzla’ya gitmeden evvel yolumuzun üzerinde olduğu için Zenica’ya da uğrayalım dedik. Öğleden sonra Zenica’ya ulaştık. Burası Bosna Hersek’in dördüncü büyük şehri. Bosna Nehri kıyısına kurulan Zenica, Saraybosna’ya 70 km mesafede bir sanayi kenti. Zenica’da EUFOR kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Fatih Sultan Mehmet kışlası bulunuyor. Türk birliği daha önce Zenica çelik fabrikasını karargah olarak kullanıyormuş, 2006 yılında ise yeni binasına taşınmış.

Aracımızı park edip, şehrin en işlek caddesini gezmeye başladık. 700-800 metre uzunluğunda, kalabalık, yol boyunca bir AVM’nin ve sağlı sollu kafelerin yer aldığı bir cadde. Caddenin sonuna kadar yürüyüp geri döndük ve bir kafede çay içip bol bol fotoğraf çektikten sonra Tuzla’ya gitmek üzere tekrar yola koyulduk.

Tuzla’ya akşam saatlerinde vardık. GPS kalacağımız pansiyonun tam yerini bulamadığı için şehrin işlek caddelerinden birine girip pansiyonun yerini sormaya karar verdik. Spor tesisi olduğunu düşündüğüm bir yerde arabayı sağa çekip kenarda duran bir adama “Do you speak English?” diye sordum. Adam hık mık etti. Zaten tahmin etmiştim. Türkmüş. Neyse, pansiyonu sorduk, sağ olsun pansiyonların yoğun olarak bulunduğu yeri tarif etti ve bize yolu gösterdi. Adamın gösterdiği yere gidip arabayı park ettik ve sora sora en sonunda pansiyonu bulduk.

Pansiyonu Jasmin abi işletiyor. Jasmin abinin Kanita adında bir kızı var. Babasına yardımcı olmak için işinden kalan zamanlarda pansiyonda duruyor. Kanita tıp fakültesi mezunu; doktor yani. Ama iş bulamadığı için bir ilaç firmasında plasiyerlik yapıyormuş. Arabayı pansiyona uzak bir yere park etmiştik, Kanita’ya yakınlarda bir park yeri olup olmadığını sordum. Uygun bir park yeri olduğunu söyledi ve birlikte gidip arabamızı Kanita’nın gösterdiği, pansiyona daha yakın bir otoparka bıraktım. Jasmin abi Zvornik’te doğup büyümüş ve savaşta babasıyla teyzesini kaybetmiş. Sırplar Zvornik’e saldırınca da Tuzla’ya gelmiş.

Odalarımıza yerleştikten sonra akşam yemeği yemek üzere pansiyondan ayrıldık. Pansiyona giderken hemen yakınlarda bir köfteciyi gözümüze kestirmiştik. Akşam yemeğini de orada yemeye karar verdik. Biraz geç saat olduğu için bizden başka müşteri yoktu. Zubeyr ve ben dışarıdaki masalardan birine oturduk, bu esnada Mesut da garsonu çağırmak üzere içeri girdi. İçeride yaşlıca bir adamla sohbet etmeye başladığını görünce biz de iştirak edelim diye içeri girdik. Mesut’un konuştuğu Rıfat amca, mekanın sahibi. 67 yaşında. Yugoslavya dağılmadan önce uzun yıllar Belgrad’daki Amerikan büyükelçiliğinde çalışmış. Bu yüzden çok iyi İngilizce biliyor. Bize uzun uzun Tuzla’dan ve Bosna Hersek’ten bahsetti. Bizim yemek yediğimizden başka, Tuzla’da iki köftecisi daha varmış ve onları da iki oğlu işletiyormuş. Rıfat amcayı çok sevdik; o da bizi sevdi tabii. İki saate yakın sohbetin ardından hesabı ödeyip kalkalım dedik. Rıfat amca bize indirim yaptı ve “yarın sabah gelin size kahvaltı ısmarlayayım” dedi. Bu teklifi reddedemezdik elbette.

Köftecinin hemen yanında, iki sokağın kesiştiği köşede “KAPIJA” adında bir anıt var. Bu anıt, Sırpların Tuzla’yı bombalaması sonucu ölen 72 Boşnak’ın anısına yapılmış. Savaş sırasında Sırplar Tuzla’yı ele geçirememiş. Müslüman Boşnaklar şehirlerini kahramanca savunmuş. Srebrenica’dan kaçan Boşnaklar üç gün üç gece yürüyerek Tuzla’ya gelmişti.

Rıfat amcayla KAPIJA’nın önünde hatıra fotoğrafı çektirdik, elini öpüp vedalaştık ve biraz daha turladıktan sonra pansiyona döndük. Pansiyon’da Jasmin abiyle de 5-10 dakika sohbet edip odalarımıza çekildik.

Sabah 08:30 gibi kalkıp çantalarımızı hazırladık, Jasmin abiye hesabı ödedik ve vedalaşıp Rıfat amcanın dükkanına gittik. Bizi görünce sevindi. Hemen sohbete başladık tabii. Bu arada ben kahvaltı derken bizdeki gibi peynir, zeytin, reçel, çay falan bekliyordum. Beş dakika sonra önümüze köfteler geldi. Hayatımda ilk defa köfteyle kahvaltı yaptım. Kahvaltımızı bitirdikten sonra Rıfat amcayla ve çalışanlarıyla vedalaşıp Srebrenica’ya doğru yola çıktık.

Photo Credit: Ramon TM Flickr via Compfight cc
Photo Credit: matti.heikkurinen Flickr via Compfight cc
Photo Credit: nowzarhedayati Flickr via Compfight cc
Photo Credit: nowzarhedayati Flickr via Compfight cc


                     

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Recep Yılmaz

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: