Filmlerde turistlerle ilgili en çok gösterilen klişe kısa şort pantolonların dışında, ellerindeki harita olsa gerek. Ancak artık bu sahneler filmlerde kalmaya mahkum. Bir kaç yaşlı gezginin dışında elinde haritayla gideceği yeri arayan turist görmek neredeyse imkansız. Gittiğimiz ülkede internet imkanımız kısıtlı olsa da, ellerimizdeki akıllı telefonlarla birlikte, çevrim dışı kullanılabilir haritalar imdadımıza yetişiyor.

Bu uygulamalar pek çok ihtiyacımızı karşılasa da kişiselleştirme yapılabilmesi bize daha pek çok imkan sağlayabiliyor. Ben seyahatlerim öncesi yaptığım, en çok kullanılan harita uygulaması Google Maps üzerinden kendi rotalarımızı nasıl hazırladığımı kısaca anlatmaya çalışacağım.

Kendi hazırlayacağımız haritalar ile, kalacağımız yerleri, yakın çevremizdeki görülmesi gereken mekanları, yeni bir yere giderken hangi rotayı kullanabileceğimizi belirleyebiliyoruz. Özellikle de yurt dışı seyahaetimizde internet bağlantımız var ise, farklı uygulamalara gerek kalmadan, tüm tatilimizi tek bir uygulama üzerinden planlamış oluyoruz.

Öncelikle google kullanıcısı olmamız gerekiyor. Pek çoğumuzun bir şekilde hesabı olduğunu düşündüğümden, bu kısmı hızlı bir şekilde atlıyorum. Kendi istediğimiz haritayı oluşturabilmek için https://www.google.com/maps/d/u/0/?pli=1 adresine girerek, “yeni harita oluştur” sekmesine basmamız gerekiyor.

Butona bastıktan sonra sol üst köşesinde “adsız harita” yazan küçük bir kutucuk oluştuğunu göreceksiniz. “Adsız harita” yazısının üzerine tıklayarak istediğiniz gibi ismini değiştrebilirsiniz. Ben ismini şimdilik “Batı Yakası” olarak belirledim. Amerika’da Houston Teksas’tan başlayıp, yine aynı noktada biten ama farklı gidiş ve dönüş rotası olan bir harita hazırlamaya çalışalım.

Harita arama kutusuna Teksas’ı yazıp aratıyorum. Aramadan sonra yine küçük bir kutucuk çıkacak. Bu kutunun altında “haritaya ekle” yazısına tıkladığımda sol taraftaki ana kutucuğun ilgili yerine eklendiğini göreceksiniz. Sol taraftaki ana kutucukta istediğimiz kadar alt katman ekleyebiliyoruz. Üst katmanları ziyaret edeceğimiz şehir, alt katmanları da konaklayacağımız oteller, gezeceğimiz yerler, para çekilebilecek bankalar veya yemek yiyeceğimiz restoranlar gibi çok farklı şekilde düzenleyebiliriz.

Yukarıda da görüldüğü gibi, Houston’da başlayarak, Sacramento’ya kadar ve dönüş yolunda takip edeceğimiz rotayı ekledim. Böylece seyahatimizin temel rotası çıkmış oluyor. Şimdi alt katmanlarda biraz detaylandırma yapmalıyız.

Gezimizin 2. durağı San Antonio’da nereleri gezebilirim diye google aratıp, onları alt bir katman olarak ekleyeceğim.

San Antonio’daki gezilecek yerleri ekledikten sonra son halimiz şöyle oldu.

Dilerseniz düzenle diyerek, eklemek istediğiniz yerin ismini değiştirebilir, buraya özgü notlar alabilir, rengini ve harita üzerindeki şeklini değiştirebilirsiniz.

Harita üzerinde görmenizi kolaylaştıracak ilave ikonlar ekleyebilirsiniz.

Ayrıca gitmek istediğiniz yerlerin daha önce bulduğunuz fotoğraflarını koyarak size bir şey hatırlatmasını sağlayabilirsiniz. Diyelim ki, San Antonio’da pizza yemeden dönmemek lazım, siz de pizzayı yemek istediğiniz restorantı bulup, aşağıdaki gibi istediğiniz fotoyu ekleyerek, kendinize notlar alabilirsiniz.

Son olarak rotanızı kaydederek, istediğiniz her yerde, istediğiniz cihazdan haritalarınıza ulaşabilirsiniz. Gezerken, daha önce planını yaptığınız, yakınında bulunduğunuz yerlere gidebilir, rezervasyon yapmak için, tek tıkla telefonunu, adresini alabilir, trafik durumunu görerek, rotanızı değiştirebilirsiniz.

Google dışında kendi rotalarınızı oluşturabileceğiniz bir kaç site daha önermek istiyorum.

http://www.travellerspoint.com/member_map.cfm

http://matadornetwork.com/travel-map/

https://www.scribblemaps.com/

 


                  

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: