Yurt dışında konaklamak için pek çok alternatifimiz var. Çadırdan tutun da 5 yıldızlı otellere kadar pek çok farklı yerde kalabilirsiniz. Bu alternatiflerden en ekonomiği ve en eğlencelisi nedir diye sorarsanız, cevabım kesinlikle “CouchSurfing” olur.

Peki nedir bu CouchSurfing?

Yine tahmin edeceğiniz gibi Amerika’da, San Fransisco’da iki genç arkadaş tarafından “muhtemelen garajda-kurulmuş. 🙂 CouchSurfing bir misafirlik uygulaması ve sistemi. Dünya üzerinde kullanıcıları 100.000’den fazla yerleşim yerine yayılmış ve günümüz itibariyle 6 milyonun üzerinde kullanıcısı var. Bu bilgiler beni kesmedi diyenleri şöyle alalım.

Sistem basit; Türkiye’yi ziyarete gelen gezginlere evinizi açıyorsunuz, aynı şekilde siz yurt dışına çıktığınızda istediğiniz şehirde birilerinin evinde kalıyorsunuz. benim evim yok, ya da ben korkarım derseniz, gezginleri sadece birer kahve içmeye, ya da onlarla birlikte şehri gezmeye çağırabiliyorsunuz. İsterseniz buluşmalar ayarlayıp, gezginleri katılmaları için davet edebiliyorsunuz. Nasıl başlıyoruz, orası da basit; önce siteye kayıt oluyorsunuz. İsterseniz birkaç güvenlik seçeneğini aktive ederek, karşınızdaki üyelere güven vererek, tercih edilme ihitimalinizi arttırıyorsunuz. Siz ülkenize gelenlerle odanızı, evinizi, tecrübelerinizi paylaşıyorsunuz. Ziyaretçileriniz sizin ve evinizin hakkında, siz de gelen konuklarınızın hakkında görüşlerinizi paylaşıyorsunuz. Sizler de aynı şekilde yurt dışına gittiğinizde, başka surferların evinde kalabiliyorsunuz.

Sistem gönüllülük esasına dayanıyor. Meydana gelebilecek olumsuz olayların engellenebilmesi için birkaç yöntem düşünülmüş. Kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Cep telefonunuza gönderilen sms mesajı ile telefon şirketine kaydınız, dolayısıyla kimlik bilgileriniz teyit ediliyor.
  • Kredi kartından ödeme; kartınızdan yapılacak 25 USD gibi bir bağışla, kredi kartınızın bilgileri, dolayısıyla banka bilgileriniz teyit edilmiş oluyor.
  • Adrese gönderilen mektup; firma tarafından kredi kartınıza yaptığınız bağış ile birlikte, ev adresinize içerisinde sms benzeri bir teyit mesajının yazdığı bir mektup gönderiliyor, siz de mektup ulaştıktan sonra, üzerinde yazan kodları sisteme girerek, ikamet adresinizi teyit etmiş oluyorsunuz.

Bu üç farklı teyit yöntemiyle benim gizlim saklım yok, yerim yurdum belli demiş oluyorsunuz aslında. Böylece kalmak için ev sahibi arayanlar, bu tarz teyit edilmiş kişileri tercih etme eğilimi gösteriyorlar.

Tüm bu güvenlik tedbirlerine ilaveten, evinizde kalan konukların sizin hakkınızdaki yorumları, diğer konukların da sizi tercih etmesinde yol gösterici oluyor. Böylece çok katmanlı bir teyit mekanizması işlemiş oluyor. Tüm bunlara rağmen, kısa bir internet araştırmasıyla taciz, tecavüz, hırsızlık, hatta cinayet gibi olumsuz haberlerin olduğunu göreceksiniz. Ancak sistemi kullanan milyonların olduğunu düşündüğümüzde istisna olduklarını göreceksiniz.

Sistem nasıl işliyor?

Siteye üye oldunuz, profilinizi oluşturdunuz. Evinizin konumu ve özellikleri hakkında gerekli bilgileri girmelisiniz. Bilgileri girdikten sonra, yukarıda bahsettiğimiz, teyit yöntemlerinden en azından cep telefonu teyidini yaparak, hesabınızın onaylanmasını sağlamalısınız. Profilinizi oluşturduktan sonra sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Başkalarının evinde kalmadan önce, kendinizin kabul ihtimalini arttırmak için önce kendi evinizde misafir ağırlamanız yararınıza olacaktır. Hakkında referans bulunmayan bir üyenin kabul edilme ihtimali doğal olarak düşük olacaktır. Yurt dışında kalacak yer bulamayacağınız anlamına gelmemekle birlikte, zor olacaktır.

Ana sayfada profilinizi misafir kabul etmek için uygun hale getirdikten sonra şehrinize gelecek gezginler doğrudan evinizde kalmak için size mesaj atabileceği gibi, sizlerde daha önce şehrinize geleceğini belirtip, tarih ve seyahat bilgilerinin olduğu kaydı açmış gezginler arasından istediklerinizi sizde kalmaları için davet edebilirsiniz.

Tecrübeler;

Daha önce yabancılarla beraber zaman geçirmiş, uzun sohbetler etmiş olabiliriniz. Ancak aynı evi paylaşmak farklı bir deneyim. İnsan ilişkilerinde iyi, dışa dönük bir kişiliğiniz varsa duruma o kadar kolay adapte olacaksınızdır. Benim tecrübelerimde her türden kişiyle karşılaştım. Bir an önce gitsin dediklerim de oldu, sanki yıllardır birbirimizi tanıyormuşuz gibi, hemen kaynaşıp, hiç gitmesin istediklerim de.

Otostopla dünya turuna çıkmış iki Polonyalı gençten, geceleri nerelerde kalınabileceği, otostopla araç bulmanın incelikleri, hatta nasıl tekne veya bota otostop yaptıklarını öğrendim. Asya’da 10 yaşında oğluyla 2 yıl gezdikten sonra ülkesine dönen İngiliz anneden az bir bütçeyle nasıl uzun bir seyahat yapabildiğini, hayatı bir noktada durdurarak, tekrar nasıl başlanabileceğini öğrendim. Tunus’lu bir öğrenci arkadaştan, en çok görmek istediğim ama coğrafi yapısı nedeniyle sırt çantası ve toplu taşıma ile gezmenin çok zor olduğu Alaska’yı dinledim, Çinli bir öğretmenden İstanbul’da daha önce keşfetmediğim yerlerin olduğunu öğrendim.

Nasıl karşılamalıyız?

Evini açan biri olarak siz daha avantajlısınız. Misafiriniz bambaşka bir ülkeden gelmiş, farklı bir kültürün içerisine girmiş, ilk başta temkinli, çekingen hareket edeceklerdir. O yüzden misafirlerinizi iyi bir şekilde karşılamak, kendine özel, rahat hissedebileceği bir oda hazırlamak, mümkünse, evin anahtarının bir yedeğini ona teklif ederek güvenin kazanmak yapılacak en basit ama yerinde başlangıçlar olacaktır. Zaten bir süre sonra misafiriniz de kendini daha rahat hissetmeye başlayacak, konuştukça da birbirinizi daha fazla tanımış olacaksınız.

İletişim bu çağda sıkıntı olmuyor. Pek çok misafirim, merkezi bir yerde oturmamama rağmen kendi başlarına evimi bulabildiler. Bir kısmını da merkezi noktalardan ben aldım. Kendilerine eve nasıl ulaşabileceklerine dair kısa notlar vermek gerekli olabilir.

Misafirlerinizin tek derdi gezerken başlarını sokacakları bir yer bulmak. Ancak yerel biri olarak tavsiyelerinize önem vereceklerdir. Genelde yanlarında hediyeler, ya da evde yemek yapmaya yarayacak malzemeler almak isteyebilirler. Beraber yemek yaparak aranızdaki samimiyeti ilerletebilirsiniz.

Misafirleriniz farklı kültürlerden, farklı yaşantılardan insanlar olduklarından sınırlarınızı en başta açık olarak çizmeniz yerinde olabilir. Evin içerisine ayakkabıyla girene bir miktar tolerans gösterebilirsiniz, ama şahsen sabah gözümü açtığımda çıplak bir erkeği evin içinde dolaşırken görmek istemem. Eve giriş çıkış saatleri, uyulması gereken temel kurallar, dini bazı yasaklar vb.  açık bir şekilde en baştan ifade edilmeli. Zaten pek çok durumda misafiriniz, dünyayı gören biri olarak bu konularda oldukça saygılı olacak, hatta kendince en basit şeylerde bile sizden uygun olup olmayacağı konusunda izin isteyecektir.

Aynı şeyler farklı ülkelerde bizim için de geçerli. Bize göre çok normal olan şeyler, ev sahibimiz için uygun olmayabilir. Yanımızda, ülkemize özgü, farklı şeyleri hediye olarak götürebiliriz. Bu küçük bir paket lokumda olabilir, bir paket kahveyle küçük bir cezve de.

Evinizi yabancılara açtıkça daha fazla tecrübe kazanacak, sistemdeki referanslarınız arttıkça da yabancı bir ülkeye gittiğinizde ev bulma ihtimaliniz daha da artacaktır. Ev arkadaşlığı dışarda sohbet etmeye benzemiyor. Evimde çok kısa bir süre kalmasına rağmen uzun süredir görüştüğüm arkadaşlarım var. Dünyayı farklı bir gözden görmek adına bulunmaz bir deneyim oldu.

Sürekli iletişim..

Evinizde kalan, yada sizin evlerinde kaldığınız arkadaşlardan sürekli irtibat halinde olduklarınız oluyor muhakkak. Bir şekilde yollarınız tekrar da kesişebiliyor. Mesela daha önce bahsettiğim Asya’yı iki yıl boyunca dolaşan anneden, yapmak istediğim Endonezya seyahatim için tekrar iletişime geçip bilgiler istedim, seve seve yardımcı oldu. Ya da Tunus’lu arkadaşım, bir Türk arkadaşı hakkında yazdığı bir yazının tercümesi için benden yardım istedi.

Birebir ilişkinin dışında, pek çok ülkede, CouchSurfing toplantıları, gezileri düzenlenmekte. Tek yapmanız gereken site üzerinden katılacağınızı belirtip, üyelerle iletişime geçmek. Sisteme dahil olmak isteyen, ancak bir şekilde çekinen arkadaşlar böyle toplantılara katılarak, tecrübelerini arttırabilirler.

Sonuç itibariyle gittiğiniz ülkelerde pek çok şekilde konaklayabilirsiniz. Ancak o ülkede insanların nasıl yaşadığını, nelere inandıklarını, nelere önem verdiklerini, nasıl düşündüklerini onların evinde kalarak öğrenmekten daha etkili pek az yöntem vardır. Ne hostelde kalarak, ne ev kiralayarak, ne de otelde kalıp, günlük turlara katılarak insanları tanımanız, Couchsurfing’deki kadar mümkün olur. O yüzden, çekinceniz varsa da bir kenara bırakın, bu deneyime bir yerinden başlayın.


               

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: