Yurt dışında başımıza pek çok terslik gelebileceği hepimizin malumu. Başımıza gelebileceklerden biri de dolandırılmak. En bilineni de taksi dolandırıcılıkları. Kötü niyetli taksi şoförleri yabancı olduğunuzu anladıkları anda pek çok numarayla sizi dolandırmaya çalışabiliyorlar. Yolu uzatma, taksimetreyle oynama, pazarlığı yanlış anlamış gibi yapıp daha yüksek bir fiyat isteme yada para üzeri değiştirirken el çabukluğu ile sahte para verme gibi Türkiye’den de yabancı olmadığımız pek çok numara.  Taksiyi kullanmamak bir noktaya çözümmüş gibi görünmekle birlikte, taksiye binmek zorunda kaldığımız durumlarda olabiliyor.

   

Benim bu tarz dolandırıcılıklardan kurtulmak için kullandığım yöntem “Uber”.  Peki Uber nedir?  En kısa tarif Bitaksi‘nin atasıdır diyebiliriz. Uber’in ilk adımları Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından atılıyor. İlk önce Amerika’da kullanılmaya başlayan Uber’de ana mantık, aynı yöne giden araba sahibiyle o yöne gitmek isteyen kişileri bir araya getirmek. Her halükarda bir yere giden araç sahibi aracına aldığı kişiden araç masraflarının bir kısmını çıkartma olanağına kavuşurken, yolcu da taksiye göre daha uygun bir ücret karşılığında, çoğu kez çok daha konforlu bir aracı kullanmış oluyor. Üstelik kredi kartları sistemde tanımlı olduğundan, her hangi bir nakit alışverişi yapmak da gerekmiyor.

Dünyada 60’dan fazla ülkede, 300’den fazla şehirde bulunan Uber’in kullanımı da basit ve hızlı. Tabi yasal sorunlar baş gösterdiğinden bu işin büyümesi pek kolay olmamış ve sistem her ülkede farklı bir şekilde işliyor. Pek çok ülkede de korsan taşımacılığı özendirdiği için protestolarla karşılaşıyor. Örneğin ülkemizde 4 kişiye kadar olan seçenekte sadece resmi taksiler kullanılıyor ve normal tarife ücreti geçerli.

Güncelleme (31.12.2016) Maalesef Uber kullanımı yasaklandı. Zaman zaman haberler geliyordu ancak çoğunluğunun taksici dernekleri vb. kaynaklı yönlendirme haberler olduğunu düşünmüştüm ama yıl sonu itibariyle iş ciddiye bindi. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Uber kullanan taksicilerle konuştuğumda Uber’in kendilerinden komisyon kesmediğini, sadece ücretin hesaba geçmesinin biraz zaman aldığını belirtiyorlar. Ancak Lübnan ve Azerbaycan gezilerinde deneyimim de taksi dışında özel araçlarla seyahat ettim. Baku’de üniversitede okuyan bir arkadaş, okula gitmediği günlerde evinin yakınındaki Uber kullanıcılarını beklediğini söyledi. Yine Beyrut’ta konuştuğum bir Uber araç sahibi, kendilerinden %25’e varan oranlarda komisyon kestiğinden şikayet etti, ancak sabah erken ve gece geç saatler de bile yolcu bulabildiği ve Uber kullanıcılarının belli bir profilde olduğundan güvenliğinden de endişe etmediğini, bu yüzden kullanmaya devam ettiğini belirtmişti.

Peki Uber’i nasıl kullanabiliriz? 

Öncelikle Uber uygulamasını playstore ya da iTunes‘tan cep telefonumuza indirmemiz gerekiyor. Kayıt olduktan sonra kredi kartı bilgilerimizi girip, uygulamaya konum bilgilerimize ulaşabilecek şekilde izin verdikten sonra kullanmaya başlayabiliriz.

Uber araç çeşitleri?

Her ülkede yasaların izin verdiği şekilde farklı araç tiplerini görmek mümkün. Türkiye’de 4 kişi üzeri için kullanılan minivan araçlardan oluşan Uber XL ve  standart taksilerin geldiği Ubertaxi kullanılmakta. Sahil kesimlerinde tekne çağırıp seyahat edebileceğiniz Uberboat kullanılmakta. Araç türünü seçerken ne tür bir ihtiyacınızın olduğuna karar verip öyle seçmelisiniz.

Kredi kartı gerekli mi?

Evet her iki tarafın nakit kullanmaya gereksiniminin kalmaması, anlaşmazlık durumlarının önüne geçmek ve Uber’in kendi komisyonları için kredi kartı kullanılıyor. Ancak yakın zaman önce yapılan güncellemeyle Türkiye içerisinde baştan seçilmek kaydıyla nakit kullanmak da mümkün.

Nasıl çalışıyor?

Yurt dışında Uber’i kullanmak için gereken en önemli şey internet paketi. Uygulama açıldığında mevcut konumunuzu bir harita üzerinde gösterip, araç gelene kadar aracın konumunuza ulaşması için ne kadar süre olduğu bilgisi yer alıyor. Yine aracın gelmesine 1-2 dakika kala size bir bildirim daha geliyor ve bu kez aracın plaksı ve model bilgisi iletiliyor. Böylece siz de nasıl bir araçla karşılaşacağınızı önceden bilmiş oluyorsunuz.

İnternet bağlantısı olmadan olmuyor mu derseniz, Lübnan gezimde biraz da mecburiyetten kullanmak zorunda kalmıştım. Oturduğum bir restorandan, aracın beni almasını istediğim merkezi bir nokta belirlemiş, aracın gelmesine 2 dakika kala da internet bağlantısını sonlandırıp aracı bekleyeceğim yere gitmiştim. Son anda plaka bilgisi ve araç modeli geldiği için, buluşmakta sorun çıkmamıştı. Zaten bundan sonraki aşamada internet bağlantınızın olması gerekmiyor. İlk aşamada kredi kartınızdan provizyon alındığından, araç sahibi onayının ve konumunuzun teyidinden sonra para transferi gerçekleşiyor. Bir kaç saat sonra da yolculuğunuzun nasıl geçtiğine dair bir bildirim alıyorsunuz ve araç sahibini değerlendirmeniz isteniyor.

Avantajları neler?

  • Öncelikle yolculuğun aşağı yukarı ne kadar tutacağı belli. Uber’i çağırmadan önce gitmek istediğiniz mesafenin ne kadar olduğunu ölçebiliyorsunuz. Maalesef Türkiye içinde taksi kullanmak durumunda olduğumzdan mesafe ölçmek istediğimizde standart tarife gibi bir tutar çıkıyor. Ancak yurt dışı kullanımında benim kullandığım ülkelerde önceden fiyat alma imkanı buluyordunuz.
  • Araç sahibinin daha önce aldığı puanları görerek önceden sürprizlerden kaçırmış oluyoruz. Eğer kötü bir deneyim yaşarsak ve puanımızı çok düşük tutmuşsak bir daha aynı araçla yollarımız kesişmiyor.
  • Şoför ve araç hakkında puanlama yapabiliyoruz. Biz de çağrımıza cevap veren aracın daha yola çıkmadan puanını görüp, istersek çağrıyı sonlandırabiliyoruz.
  • Nakitle uğraşmıyoruz. Bence bu da büyük avantaj, özellikle yurt dışındayken özellikle de üzerimizde yerel para birimi taşımıyorsak pek çok sorunla karşılaşabiliriz.
  • Yazının en başından belirttiğimiz gibi dolandırılma riski yok. Tam tersi bizim verdiğimiz puanlar Uber sürücüsü için hayati önemde olduğundan daha fazla bir ilgi ve alaka görüyoruz. İstanbul içinde kullandığımda her zaman biraz daha medeni, konuşmasını bilen, yolcusuna saygı gösteren taksicilerle seyahat ettim. Yanımda sigara içmek isteyen de olmadı, müziği son ses açan da.
  • Araç sahibi bir adet telefonu bu iş için tahsis etmiş ve direksiyona yakın bir yere konumlandırmış olması gerekiyor. Rotayı da Uber uygulaması belirliyor. O yüzden sizi daha uzun bir rotadan götürmeye çalışması gibi bir risk yok.

 

Sonuç itibariyle özellikle yurt dışında taksi kullanmam gerekiyorsa ben Uber’i kullanıyorum. Beni bu güne kadar pek çok dertten kurtardı, size de tavsiye ederim.

 


                  

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

Mesut Toker

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: