Tayland’daki 3. durağum Samui adası oldu. Tayland’daki ilk durağım Bangkok’a ait izlenimlerime buradan, Phuket’e ait izlenimlerime buradan ulaşabilirsiniz.

Phuket’te geçirdiğim bir haftanın ardından adada yaşayan bir arkadaşımın daveti üzerine iki günlüğüne bu adaya geçtim. Koh Tayca’da ada demek. Koh Samui, yani Samui Adası Tayland körfezinde, karaya 15 km mesafede, Andaman denizine bakan, 50 bin kişinin yaşadığı küçük bir ada. Gezginler tarafından son yıllarda keşfedilen ada “cennet adası” lakabıyla biliniyor. Palmiye ağaçlarıyla ünlü adada, evlerin yükseklikleri palmiyelerden uzun olamıyormuş. Son 10 yıldır turizm şirketlerince tsunamiye karşı en güvenli ada olarak pazarlanmaya başlanmış. Dünyaca ünlü “Full Moon” partilerinin yapıldığı Phangan ve Tao adaları da Samui’nin komşu adaları. Balayı çiftleri Samui’yi tercih ederken, sırt çantalı gezginler de, dolunayda sabaha kadar eğlence ve dans vadeden partiler için Phangan ve Tao’yu tercih ediyorlar. David Becham’ın Samui’de ev almasından sonra adanın popülaritesinin de arttığını belirtelim. Samui Adası hakkında daha detaylı bilgi için Wikipedia sayfası.

Adaya ulaşım için en ekonomik yol feribot kullanmak. Feribotlar Surat Thani’den kalkıyor. Phuket’ten otobüsle buraya ulaşıp, 15 km uzaklıktaki adaya feribotla gelebilirsiniz. Bir diğer imkan hava yolu. Samui hava alanı Bangkok Airways’e ait olduğundan, Airasia ve Nokair buraya uçamıyor. Dolayısıyla fiyatlar biraz yüksek.

Ben uygun bir bilet bulduğum için, Phuket’ten Samui’ye Bangkok Airways’i kullanarak uçtum. Pervaneli ATR uçaklarını kullanan şirket, Samui’de aktarma yapıp Pattaya’ya uçuyor. Uçuş yaklaşık bir saat. İlk kez pervaneli bir uçakla seyahat ettim, uçak içerisinden farkı anlamak çok zor. Ancak küçük gövdeli bir uçak olduğundan, el bagajı limitleri 5 kg ile sınırlı. Ancak valizinizi yanınıza alıp, uçağa binme esnasında bagaja verebiliyorsunuz. Uçakta inerken de merdivenlerde bagajınız hazır oluyor.

Samui çok küçük bir ada. Adanın tüm büyüklüğü 250 km2. Bu kadar küçük bir yerleşim için hava alanı olması bile ilginçken, şimdiye kadar gördüğüm en güzel ve şirin havaalanı ile karşılaştım.

Bambu ağaçları altında bekleme salonları, balıklı göller, rengarenk çiçeklerle bezeli yollar, küçük bir kasabadaki butikleri andıran dükkanlar.

Havaalanından otelinize gitmek için fazla seçeneğiniz yok. Sizi almaya gelen bir tanıdığınız yoksa, çıkışta bulunan masalardan 400 baht sabit bir fiyatla taksi veya minibüsle otelinize gidebilirsiniz.

Ada hakkında ilk izlenimim Phuket’e göre biraz daha üst sınıf bir tatil yeri havası alıyorsunuz. Özellikle Bhohut denen bölgedeki lüks oteller, daha çok balayı çiftleri tarafından tercih ediliyormuş, otelden çok tatil köyü havası veriyor. Adayı gezerken de pek çok gösterişli villalar görmek te mümkün.

beach-600954_1920

Adanın etrafını tamamen gezmek için 2 saat yeterli. Taksiler fiks fiyatlar talep ediyor. En iyi ulaşım yolu, motor kiralamak.

Samui cennet adası olarak biliniyor. Bu ünvanını adayı çevreleyen, altın sarı ve beyazı kumlarıyla ünlü plajlarına borçlu.İçlerinden en çok bilinenleri; Lamai, Chaweng ve Bohout Plajı.  Adayı tercih edenler genellikle sahilde uzun zaman geçirmeyi seven turistler ve balayı çiftleri. Sırt çantalı gezgin için çok kısa ve pahalı bir destinasyon.

Adayı gezmek isteyenlerin yapabileceği bir kaç aktivite; Samui sahillerinin dışında, güzel dalış noktalarıyla da biliniyor. Gezginler için 2 günün yeterli olduğunu düşündüğüm bu adada, adayı keşfetmenin dışında, bir günü dalışa ayırmanızı tavsiye ediyorum. Yine Tayland’ın her yerde görebileceğiniz, Big Budha, Tİmsah çiftliği, Kaplan Çiftliği ve akvaryumu var. Bu noktaya kadar görmediyseniz, burada ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

buddha-993858_1920

Yine yerel halkın görülmesini tavsiye ettiği, pek bir esprisi olmayan Hin Ta ve Hin Yai- Büyükbaba ve Büyükanne kayalıkları. Neden böyle anıldıklarını gittiğinizde öğrenirsiniz. Yine benim gidemediğim, Na Muang şelalesi görülmesi ziyaret edilebilecek yerlerden sayılabilir.

Yine Tayland’da her yerde karşımıza çıkan masaj salonlarına burada da çokca rastlayabilirsiniz. Fırsat buldukça yaptırın.

Gece hayatı, Phuket ve Bangkok’taki kadar renkli değil. Barların bulunduğu sokağın adı Soi Green Mango. 1-2 disko, onlarca bar bir arada. Yüksek sezonda gitmeme rağmen pek çok mekanda sadece birkaç kişi oluyordu. Tekno muzikten hoşlanıyorsanız, sahil kenarındaki klüpleri önerebilirim.  Çeşitli ateş gösterileri eşliğinde, gece 2‘ye kadar eğlenebilirsiniz.

Uçakta geçirdiğim günler dahil, 2 haftamı geçirdiğim bu ülkeden, iyi izlenimlerle ayrılıyorum. Gittiğim ülkeye bir daha gitmeme gibi bir söz vermiştim kendime, ama sanırım Tayland için bu sözümü bozacağım. Bir daha ki sefere, biraz daha turistlerden uzak noktalarını, gerçek taylıların yaşadığı yerleri görmek istiyorum. Sanırım kuzey Tayland, Chang Mai ve Chang Rai bunun için güzel bir nokta olacak.

Gülen insanların ülkesine tekrar dönmek dileğiyle..

CC By islandinfokohsamui.com


                     

Yazar Hakkında Tüm Yazıları Göster

admin

Cevap Ver

E-Posta adresiniz herkes tarafından görüntülenmeyecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: